www.svethardware.cz
>
>

StoreDot: prototypy akumulátorů 4680 přichází s křemíkem a 10min. nabíjením

StoreDot: prototypy akumulátorů 4680 přichází s křemíkem a 10min. nabíjením
, , aktualita
Izraelská společnost StoreDot chce být jedním z výrobců akumulátorů pro elektromobily. Chystá verze formátu 4680, který připravuje i Tesla. Výhodou má být podpora velmi rychlého nabíjení za 10 minut.
K oblíbeným
reklama
Výrobců akumulátorů je hodně a jedním z nich je i společnost StoreDot. Ta sídlí v Izraeli, založena byla v roce 2012 a nyní se chystá prorazit na trh se svými novými lithiovými články formátu 4680. Ty mají průměr 46 mm a výšku 80 mm. Stejnou velikost chce používat i Tesla, přičemž její články ještě nejsou na trhu. StoreDot se chce soustředit především na rychlé nabíjení. Prototypy těchto baterií XFC (Extreme Fast Charging) 2. generace už existují a nyní se pracuje na zajištění výroby a partnerů, kteří je použijí, přičemž firma má být údajně už v pokročilých fázích jednání s některými automobilkami. Už dnes StoreDot spolupracuje např. s BP, Daimlerem, Samsungem nebo TDK, výrobu článků první generace má pak na starosti EVE Energy od ledna letošního roku.
 
StoreDot akumulátor
 
Připravované baterie XFC slibují nabití za 10 minut a využívají nanočástic křemíku, který tvoří většinu anody. Dnešní verze první generace s kovovými nanočásticemi v anodě slibují nabití 17 mil (27 km) za minutu, Gen2 pak má dosáhnout alespoň na 20 mil (32 km) při předpokladu spotřeby 320 Wh/míle (200 Wh/km). Najdeme zde také organická aditiva do elektrod i elektrolytu. Přestože ale už existují prototypy, dokončení celého projektu a rozjetí komerční výroby si vyžádá ještě nějaký čas a počítá se s velkosériovou výrobou od roku 2024.
 
Firma také připravuje 3. generaci nazvanou XED (Extreme Energy Density), které už mají být solid-state články. Prototypy se očekávají už v roce 2023, vzorky pro testování u partnerů v roce 2024, ale výroba pak až v roce 2028. Počítá se s nabíjením 25 mil (40 km) za minutu. Přesto tento projekt vypadá velmi abstraktně, výrobce totiž ještě pracuje s mnoha vývojovými verzemi jako hybridní nebo bezanodový design, zkouší se anoda křemíková nebo z kovového lithia, pevný elektrolyt může být na bázi keramické, skleněné, polymerové nebo gelové, takže jen těžko odhadovat, zda se společnosti opravdu povede dostát svých cílů. V případě XFC tu už máme alespoň první prototypy.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Lilac vybral dalších 150 mil. USD na zrychlenou těžbu lithia ze solanky Lilac vybral dalších 150 mil. USD na zrychlenou těžbu lithia ze solanky
Elektromobilita i další mobilní zařízení využívající akumulátory stojí na dostupnosti stále zdražujícího se lithia. Společnost Lilac Solutions má ale systém, který by měl přinést velmi rychlou a relativně levnou i ekologickou metodu jeho extrakce.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Bývalý šéfdesignér Applu bude pracovat pro Ferrari Bývalý šéfdesignér Applu bude pracovat pro Ferrari
Jony Ive pracoval 27 let pro Apple, kde stál za designem mnoha produktů této značky. Před dvěma lety založil vlastní firmu LoveFrom a jedním z dalších zákazníků bude legendární automobilka Ferrari.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Tchaj-wan chce v Indii postavit továrnu za 7,5 miliardy dolarů Tchaj-wan chce v Indii postavit továrnu za 7,5 miliardy dolarů
Dle listu Taiwan News se mezi zástupci Tchaj-wanu a Indie živě diskutuje o stavbě továrny, jakou by jistě ihned uvítali i evropští průmyslníci. Jde totiž o provoz pro výrobu čipů určených vedle 5G technologií i pro automotive.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Lisa Su: nedostatek čipů přetrvá do druhého pololetí 2022, pak bude lépe Lisa Su: nedostatek čipů přetrvá do druhého pololetí 2022, pak bude lépe
Dle Lisy Su ze společnosti AMD budeme pociťovat nedostatek produktů založených na počítačových čipech ještě v první půli příštího roku a během druhé půle by už měl tento problém ustupovat. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Konzoli Steam Deck mizí z cesty překážky, EAC a BattlEye budou kompatibilní Konzoli Steam Deck mizí z cesty překážky, EAC a BattlEye budou kompatibilní
Nedávno jsme se podívali na téma kompatibility nejoblíbenějších her platformy Steam s konzolí Steam Deck, která má ještě letos dorazit na trh. A zjistili jsme, že pokud je nějaká hra nekompatibilní, pak za to zpravidla může anticheatovací ochrana.
Dnes, aktualita, Jan Vítek