www.svethardware.cz
>
>

StoreDot: prototypy akumulátorů 4680 přichází s křemíkem a 10min. nabíjením

StoreDot: prototypy akumulátorů 4680 přichází s křemíkem a 10min. nabíjením
, , aktualita
Izraelská společnost StoreDot chce být jedním z výrobců akumulátorů pro elektromobily. Chystá verze formátu 4680, který připravuje i Tesla. Výhodou má být podpora velmi rychlého nabíjení za 10 minut.
K oblíbeným
reklama
Výrobců akumulátorů je hodně a jedním z nich je i společnost StoreDot. Ta sídlí v Izraeli, založena byla v roce 2012 a nyní se chystá prorazit na trh se svými novými lithiovými články formátu 4680. Ty mají průměr 46 mm a výšku 80 mm. Stejnou velikost chce používat i Tesla, přičemž její články ještě nejsou na trhu. StoreDot se chce soustředit především na rychlé nabíjení. Prototypy těchto baterií XFC (Extreme Fast Charging) 2. generace už existují a nyní se pracuje na zajištění výroby a partnerů, kteří je použijí, přičemž firma má být údajně už v pokročilých fázích jednání s některými automobilkami. Už dnes StoreDot spolupracuje např. s BP, Daimlerem, Samsungem nebo TDK, výrobu článků první generace má pak na starosti EVE Energy od ledna letošního roku.
 
StoreDot akumulátor
 
Připravované baterie XFC slibují nabití za 10 minut a využívají nanočástic křemíku, který tvoří většinu anody. Dnešní verze první generace s kovovými nanočásticemi v anodě slibují nabití 17 mil (27 km) za minutu, Gen2 pak má dosáhnout alespoň na 20 mil (32 km) při předpokladu spotřeby 320 Wh/míle (200 Wh/km). Najdeme zde také organická aditiva do elektrod i elektrolytu. Přestože ale už existují prototypy, dokončení celého projektu a rozjetí komerční výroby si vyžádá ještě nějaký čas a počítá se s velkosériovou výrobou od roku 2024.
 
Firma také připravuje 3. generaci nazvanou XED (Extreme Energy Density), které už mají být solid-state články. Prototypy se očekávají už v roce 2023, vzorky pro testování u partnerů v roce 2024, ale výroba pak až v roce 2028. Počítá se s nabíjením 25 mil (40 km) za minutu. Přesto tento projekt vypadá velmi abstraktně, výrobce totiž ještě pracuje s mnoha vývojovými verzemi jako hybridní nebo bezanodový design, zkouší se anoda křemíková nebo z kovového lithia, pevný elektrolyt může být na bázi keramické, skleněné, polymerové nebo gelové, takže jen těžko odhadovat, zda se společnosti opravdu povede dostát svých cílů. V případě XFC tu už máme alespoň první prototypy.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Blue Origin zveřejnila termín dalšího letu a odhalila dva pasažéry Blue Origin zveřejnila termín dalšího letu a odhalila dva pasažéry
Společnost Blue Origin má naplánován druhý let s posádkou. Nyní už jsou známa jména dvou ze čtyř vesmírných turistů, kteří se jako další v modulu vyneseném raketou New Shepard podívají nad hranici vesmíru.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Křemíkové solid-state baterie od LG Energy ukazují možnou cestu Křemíkové solid-state baterie od LG Energy ukazují možnou cestu
Křemík sice vypadá být slibným materiálem pro akumulátory budoucnosti, stále má ale nemálo problémů. LG Energy a University of California San Diego ukazují, že se některé z nich daří odstraňovat.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
TSMC slibuje dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050 TSMC slibuje dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050
Společnost TSMC si stanovila lhůtu třech dekád na to, aby dosáhla cíle uhlíkové neutrality, což tak má splnit do roku 2050. V případě výroby čipů tak jde především o přímou spotřebu elektrické energie, ale také o výstavbu nebo spotřebu vody.
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
Létající mikročipy mohou sledovat kvalitu vzduchu i šíření nemocí Létající mikročipy mohou sledovat kvalitu vzduchu i šíření nemocí
Sotva milimetr či dva jsou velká nová bezdrátová elektronická zařízení, o nichž si inženýři z Northwestern University slibují obrovskou škálu možností využití. K čemu mohou být tato elektronické létající "semínka" využita? 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Smrt na Marsu: co se stane s tělem? Smrt na Marsu: co se stane s tělem?
Pokud či spíše až se lidé dostanou na Mars, bude třeba řešit i takovou otázku, co udělat s tělem zesnulého a jaké dopady budou mít různá rozhodnutí. Co se ale vůbec stane s tělem, které bychom nechali svému osudu?
Včera, aktualita, Jan Vítek7 komentářů