16.11.2017, Jan Vítek, aktualita

Studiím tohoto ražení se obvykle moc nevěnujeme, ale když už máme závěr pracovního týdne před prodlouženým víkendem, nadneseme trošku odlehčené téma. Výzkumníci z Univerzity v Yorku se věnovali srovnání IQ hráčů MOBA a FPS. Co zjistili? 

reklama
Se svou inteligencí jsem spokojen, | od: Pavel Matějka (581)  19.11.20178:35
test mi dává IQ hodně nad průměr, ale blbé MOBA hry proto začít nehodlám. ­(Stejně tak nehodlám platit Mense spousty peněz za členství, tedy za nic.­)

Nejlepší odreagování je prostě vždycky střílečka.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(4)
Re: Se svou inteligencí jsem spokojen, | od: mrmysak (21)  19.11.201722:48
Matejka uz zase utek z klecoveho luzka... Znak nekolik slovy tri kteri bych rekl se pravo citit na neco vic, ale nikoho krome uplnych blbu kdo ma potrebu neco troubit do sveta.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Re: Se svou inteligencí jsem spokojen, | od: krl (69)  20.11.201722:40
Tak podle tvé reakce tady by jsi se mohl stát maximálně členem mensa jídelny. IQ se nezjišťuje pomocí váhy, takže to tvé pojídání bůčku ti inteligenci opravdu nezvedne. Ale tak hlavní je ta spokojenost.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Re: Se svou inteligencí jsem spokojen, | od: JUWARE (387)  21.11.201713:37
Jen bych si dovolil malou poznámku. MENSA je sdružení lidí s nadprůměrným IQ a jídelna pro návštěvníky vysokých škol je MENZA. Mnoho lidí si to z pochopitelných důvodů plete. V každém případě, ať má kdo jaké IQ, nebo jakýkoliv apetit, nemyslím si, že je vhodné si z něho utahovat a urážet jej.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Re: Se svou inteligencí jsem spokojen, | od: krl (69)  21.11.201722:01
Tak pokud tě to urazilo, tak to se ti omlouvám. Ono je to jedno jestli Z nebo S, každá menza­/sa čtyři nohy má a přesto nikom neběhá. No nic ale k tématu, kolega nahoře má v jednom pravdu, při střílečkách se člověk dobře odreaguje a nemusí u toho nijak zvlášť moc přemýšlet a to často bývá právě u lidí, co si potřebujou od věčného přemýšlení odpočinout.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Tak nevím... | od: JUWARE (387)  17.11.201717:29
Podle mě nejvíc na přemýšlení dají logické hry, managerské simulátory, ekonomické a možná RPG, kde potřebuje hráč nejlépe vyvážit správný poměr dovedností, nebo jiných vlastností. Taky bych řekl, že slušný zápřah na mozek může dát ­(a teď se třeba smějte­) Minecraft, nebo Factorio, kdy se snažíte buď vytvořit složitý obvod, který bude dělat kýženou funkci, nebo se snažíte optimalizovat výrobu na co nejmenší ploše a přitom spotřebovat co nejméně energie s co nejvyšší efektivitou. Samozřejmě bych těch her mohl tady jmenovat celou řadu a jistě jsou i náročnější hry na přemýšlení. Ale nemyslím si že by nutně znamenalo, že hry které nejsou komplikované pro přemýšlení, jako FPS hrají jen méně inteligentní lidé.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Re: Tak nevím... | od: Hraderik (86)  17.11.201718:40
Článek chápu tak, že ve FPS hrách jsou nejvýkonnější především mladí hráči a to i ti chytří.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(2)  nízká(0)
Re: Tak nevím... | od: snajprik (789)  17.11.201723:20
V FPS hrach ide o reflexi, pri vyšom sustredeni a trosku adrenalinu človek sa dokaže vybičovať aj ku 5x rychlejšiemu vnimaniu svojho okolia, narozdiel od kludneho stavu. FPS hry hrajem vtedy ak nechcem na nič myslieť a uplne si vyčistiť hlavu tym že 100% vnimania sustredim na hru v ktorej sa snažim čim dlšie prežiť, alebo zavodna hra kde sa snažim biť čo najrychlejši, napriklad kolo v zavodnej hre pri ktorom sa 100% sustredim davam za 2:19 až 2:21, u toho isteho kola pri ktorom si pustil len hudbu čas stupa na 2:26 až 2:32 a u kola kde sa i rospravam s niekym to stupa až ku 2:38...
RPG hry zase ked si chcem oddychnuť uvolniť sa popri nej si počuvam hudbu, kavička druhym očkom si čitam noviny, telefonujem skypujem... To u logickej hry nevadi mozoček sa toči stale rovnako :D
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(1)  nízká(4)
PUBG | od: Mr.Crow (40)  17.11.201716:40
Takže technicky vzato hráči PUBG mají nejvyšší IQ, ne? Když je to prakticky MOBAFPS :D
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(2)
Re: PUBG | od: mrmysak (21)  19.11.201722:50
Rekl bych ze nejvyssi ma muz ktery dokaze pochopit blondynu v SUV v Praze na okruhu.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
mno | od: GogoX (251)  17.11.20177:52
tohle je průkazné asi jako že Einstein byl negramotný ... podle mého názoru člověk s nadprůměrnou výškou IQ tzv. MOBA hry nehraje, protože ho to může bavit možná tak den, nebo méně ...
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(4)  nízká(2)
Re: mno | od: JUWARE (387)  17.11.201712:10
Přesně! Já to tedy zkusil a přiznám se, že mě fakt nebavilo neustále na té samé mapě chodit tu samou trasu a automatizovaně mačkat klávesy. Jako neberu to nikomu, když ho to baví, ale osobně tomu nerozumím co na tom kdo vidí. A je mi jedno, jestli tím nebudu zapadat do škatulky vyššího průměru IQ podle toho co hraju.
Já totiž rád žánry střídám a FPS považuji za velmi dobré odreagování od potřeby složitě přemýšlet. Toho mám dostatek v zaměstnání, takže člověk chce občas i nějaký ten relax.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(4)  nízká(2)
Re: mno | od: Hraderik (86)  17.11.201712:57
Ve hře šachy na jedné mapě hráči automatizovaně přesouvají figurky po stejných trasách už nejméně 600 let a možná to nakonec ani není smyslem té hry.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(4)  nízká(2)
Re: mno | od: JUWARE (387)  17.11.201714:03
Neřekl bych, že by MOBA hry se daly srovnávat zrovna s touto hrou, byť rozumím co tím bylo myšleno, není to totéž.
Hlavně nechápu, za co jsem dostal to negativní hodnocení, že rád střídám žánry, nebo že nemusím tento žánr her?
Nikoho jsem snad neurazil, nebo snad ano?
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(3)  nízká(1)
Re: mno | od: Sniper_ (41)  19.11.201712:46
Mozna proto ze MOBA popisujete jako hru pro cvicene opice :)
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Re: mno | od: JUWARE (387)  19.11.201717:43
Jediné co jsem o tom zmínil je, že mě tento žánr neoslovil a že mě nebaví chodit ve stále stejném prostoru a automatizovaně mačkat klávesy, což o tom právě hra je. Tam to není o nějakém kdo ví jakém důvtipu. Není to o složitém taktizování. Je to jednoduše o tom, kdo je rychlejší, silnější, má víc životů a vhodnější prostředky k dosažení cíle. Zbytek je už předem dáno principem hry, jelikož je vždy jediný cíl a to v podstatě neexistuje jiný ekvivalent, jak jej dosáhnout. Musíte uznat, že ve značné míře tato hra je jen o tom naučit se to a pak aplikovat ty samé praktiky stále dokola s minimálními obměnami. Tím nechci nadřazovat žádnému jinému žánru a ani tento nemíním nijak shazovat.
Jen pouze konstatovat o čem hra je v praxi. No a docílit také k tomu, proč to pro mě není zábava, což samozřejmě neznamená, že pro jiného to zábava být nemůže.
PS: Jako významnou změnu taktiky ve hře nepovažuji fakt, že hráč půjde místo zprava, zleva, či naopak.
PPS: Také je pravda a nutno podotknout, že je mnoho her, které si jsou podobné jako vejce vejci a zrovna tak pár výjimek potvrzujících pravidlo, jenž vyčnívají z řady ostatních a nabízí hráči nějaký ten bonus navíc, kterým se může výrazně odlišit od těch tuctových kopírujících jedna druhou.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Re: mno | od: GogoX (251)  19.11.20178:26
vša taky geniální šachista nemusí být žádný génius, řekl bych spíše naopak ...jedna složka paměti nadprůměr, zbytek nestojí za řeč ...
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(1)
Re: mno | od: Hraderik (86)  17.11.201715:26
Jaký vliv má výše inteligence na hravost je otázkou. Každopádně jsem si všiml, že se současná úroveň umělé inteligence porovnává s lidskou právě ve hrách s jednoduchými pravidly v předem definovaném prostoru s velkou nutností hledání správných kombinací, vytváření jejich alternativ a nečekaných řešení. Úspěšně se naučila hrát šachy, GO a teď se učí počítačové hry, proč to nejsou FPS tituly, může být možná vodítkem.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(2)  nízká(0)
Re: mno | od: Karel Polívka (604)  17.11.201722:10
FPS hry to nejsou především z toho důvodu, že takové srovnání by nemělo žádný smysl. V FPS hrách mají zásadní roli postřeh, přesnost a rychlost reakce, což je něco, v čem by i ten nejlepší­/nejbystřejší člověk za počítačem ­(resp. odpovídajícím softwarovým algoritmem, protože nic jako ­"umělá inteligence­" v pravém slova smyslu zatím neexistuje­) výrazně zaostával.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(1)  nízká(0)
Re: mno | od: snajprik (789)  17.11.201723:52
Ludia radi hraju hry v ktorych su dobry, preto idealni vojak je ten ktory plni prikazi bez rozmyšlania. Idealni strateg je ten ktory vymysli niečo s čim super nepočita s čim ho prekvapi a ziska tym vyhodu.
Taky priklad k strielačke inteligentny človek ked narazi na troch protivnikoch jeden ma brokovnicu druhy snajperku treti pistol, vymysli plan že prve zastreli toho zo snajperkou potom ostatnych a tym straca cas pride hrac odzadu a nova hra, menej inteligentny zbada troch nepriatelov odstreli ich a potom i toho za sebou...
U logickych je to naopak, hrac bez strategie ked nabehne bezhlavo na pripraveneho nepriatela skonci velmi rychlo...
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(1)  nízká(2)
studie | od: colgeit (1)  17.11.20170:49
To je asi studie usa Ne!!!
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(1)  nízká(2)
Zajímá Vás tato diskuze? Začněte ji sledovat a když přibude nový komentář, pošleme Vám e-mail.
 
Nový komentář k článku
Pro přidání komentáře se přihlaste vpravo nahoře. Pokud nemáte profil, zaregistrujte se.