www.svethardware.cz
>
>
>
>

Studie SSD v datacentrech Googlu: hodnocení kvality dle fakt

Studie SSD v datacentrech Googlu: hodnocení kvality dle fakt
, , aktualita
Google na konci minulého týdne zveřejnil zprávu "Flash Reliability in Production: The Expected and the Unexpected", která přináší závěry studie týkající se spolehlivosti SSD ve firemních serverech. Některé závěry jsou přitom překvapivé.
K oblíbeným
reklama
Něco podobného Google provedl už před devíti lety, kdy provedl studii o spolehlivosti pevných disků, přičemž dnes už logicky přišla na řadu SSD s paměťmi NAND Flash. V jejich případě je totiž výdrž a spolehlivost velkou otázkou, která trápí firmy i uživatele. Výrobci nám přitom už ve specifikacích běžně udávají hodnoty TBW (Total Bytes Written) a ne pouze nic neříkající MTBF (Mean Time Before Failure). Jenomže problém je ten, že ani TBW udávající celkový objem dat, který je možné v průběhu životnosti na SSD zapsat, není vůbec průkazným ukazatelem toho, co opravdu zvládnou. Spíše jde jen o součást záruky, čili výrobce takového SSD obvykle poskytuje několikaletou záruční lhůtu a rovněž zaručuje, že SSD vydrží stanovený objem TBW. Čili pokud tuto hranici ještě v době záruky překročíte a SSD pak selže, stejně máte smůlu.Ale zpět ke studii, kterou provedla Prof. Bianca Schroeder z University of Toronto ve spolupráci s Raghavem Lagisettym a Arifem Merchantem z Googlu. Společně říkají, že již bylo publikováno mnoho studií o výdrži a spolehlivosti pamětí Flash, které však byly založeny na výsledcích laboratorních zkoušek, tedy relativně na malém počtu vzorků. Tato studie (pdf) ale má základ ve sledování mnoha různých úložných zařízení s paměťmi Flash, která pracují v datových centrech firmy Google. Ta jsou založena na různých pamětech, jako jsou MLC, eMLC či SLC a navíc jde o dlouhodobě používaná úložiště (cca 6 let a více).

Dle závěrů lze říci, že paměti s buňkami SLC a MLC mají srovnatelnou životnost, což je poměrně překvapivé. Paměti SLC jsou totiž v průmyslovém nasazení stále využívané především právě kvůli tomu, že slibují větší spolehlivost, ovšem mají také poloviční kapacitu, což se zase odráží v ceně. A dále můžeme mluvit o následujících závěrech:
  • Častější výskyt chyb je spojený spíše s věkem daného SSD než s mírou jeho užívání
  • U 20 až 63 procent SSD se v prvních 4 letech nasazení objeví alespoň jedna neopravitelná chyba
  • U 30 až 80 procent SSD se v prvních 4 letech nasazení objeví přinejmenším jeden vadný blok a u 2 až 7 procent je to celý vadný čip
  • RBER (raw bit error rate), standardně využívaný ukazatel spolehlivosti SSD, není vhodný pro předpovídání opravdu závažných chyb
  • RBER a počet neopravitelných chyb roste společně s P/E cykly (mazací a programovací cykly buněk), a to lineárně
  • UBER (uncorrectable bit error rate), standardní metoda pro měření neopravitelných chyb, není příliš vypovídající metoda
  • Oproti HDD je třeba SSD vyměňovat méně, ale objevuje se u nich výrazně větší počet závažných chyb (čili HDD dávají vědět dopředu, že nejsou zcela fit)
  • Na základě počtu špatných bloků se dá dobře předpovídat hrozící celkové selhání paměťového čipu

Zdroj: Hexus.net
reklama
Nejnovější články
Průšvih u Applu: Apple Card se nesnese s peněženkami ani džínami Průšvih u Applu: Apple Card se nesnese s peněženkami ani džínami
Apple je občas společností netušených problémů. Nová kreditní karta Apple Card se totiž může poškodit při naprosto typickém a očekávaném použití. Např. při nošení v kožené peněžence nebo džínách.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
MoviePass nechal data karet zákazníků v nezaheslované databázi MoviePass nechal data karet zákazníků v nezaheslované databázi
Služba MoviePass nabízela svým zákazníkům jakousi debetní kartu pro placení za návštěvu kin. Jejich data včetně čísel kreditek a dat expirace ale nechal na internetu ve volně přístupné databázi bez hesla.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Xilinx se pochlubil světově největším FPGA s 35 miliardami tranzistorů Xilinx se pochlubil světově největším FPGA s 35 miliardami tranzistorů
Společnost Xilinx dnes představila FPGA Virtex UltraScale+ VU19P, který je postaven na 16nm procesu a skládá se z celkem 35 miliard tranzistorů. Dozvídáme se tak, že jde o světově největší čip typu FPGA. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Philips nabízí třio 4K HDR monitorů pro obývací pokoje i PC Philips nabízí třio 4K HDR monitorů pro obývací pokoje i PC
Společnost Philips si připravila tři nové velké monitory, které nabízejí rozlišení 4K, vedle toho i HDR a určeny jsou především pro naše obývací pokoje. Jde o monitory jak pro herní konzole, tak pro PC či snad HTPC. 
Včera, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
FSP: FlexGURU: malé modulární zdroje pro úsporné sestavy FSP: FlexGURU: malé modulární zdroje pro úsporné sestavy
Malých zdrojů s přiměřeným výkonem není na trhu zrovna mnoho, a tak potěší, že tu máme na výběr další. Jde o FlexGURU od FSP, které jsou modulární a nabízí výkon 250 a 300 W vhodný pro menší či úspornější sestavy. 
Včera, aktualita, Jan Vítek