www.svethardware.cz
>
>
>
>

Studie SSD v datacentrech Googlu: hodnocení kvality dle fakt

Studie SSD v datacentrech Googlu: hodnocení kvality dle fakt
, , aktualita
Google na konci minulého týdne zveřejnil zprávu "Flash Reliability in Production: The Expected and the Unexpected", která přináší závěry studie týkající se spolehlivosti SSD ve firemních serverech. Některé závěry jsou přitom překvapivé.
K oblíbeným
reklama
Něco podobného Google provedl už před devíti lety, kdy provedl studii o spolehlivosti pevných disků, přičemž dnes už logicky přišla na řadu SSD s paměťmi NAND Flash. V jejich případě je totiž výdrž a spolehlivost velkou otázkou, která trápí firmy i uživatele. Výrobci nám přitom už ve specifikacích běžně udávají hodnoty TBW (Total Bytes Written) a ne pouze nic neříkající MTBF (Mean Time Before Failure). Jenomže problém je ten, že ani TBW udávající celkový objem dat, který je možné v průběhu životnosti na SSD zapsat, není vůbec průkazným ukazatelem toho, co opravdu zvládnou. Spíše jde jen o součást záruky, čili výrobce takového SSD obvykle poskytuje několikaletou záruční lhůtu a rovněž zaručuje, že SSD vydrží stanovený objem TBW. Čili pokud tuto hranici ještě v době záruky překročíte a SSD pak selže, stejně máte smůlu.Ale zpět ke studii, kterou provedla Prof. Bianca Schroeder z University of Toronto ve spolupráci s Raghavem Lagisettym a Arifem Merchantem z Googlu. Společně říkají, že již bylo publikováno mnoho studií o výdrži a spolehlivosti pamětí Flash, které však byly založeny na výsledcích laboratorních zkoušek, tedy relativně na malém počtu vzorků. Tato studie (pdf) ale má základ ve sledování mnoha různých úložných zařízení s paměťmi Flash, která pracují v datových centrech firmy Google. Ta jsou založena na různých pamětech, jako jsou MLC, eMLC či SLC a navíc jde o dlouhodobě používaná úložiště (cca 6 let a více).

Dle závěrů lze říci, že paměti s buňkami SLC a MLC mají srovnatelnou životnost, což je poměrně překvapivé. Paměti SLC jsou totiž v průmyslovém nasazení stále využívané především právě kvůli tomu, že slibují větší spolehlivost, ovšem mají také poloviční kapacitu, což se zase odráží v ceně. A dále můžeme mluvit o následujících závěrech:
  • Častější výskyt chyb je spojený spíše s věkem daného SSD než s mírou jeho užívání
  • U 20 až 63 procent SSD se v prvních 4 letech nasazení objeví alespoň jedna neopravitelná chyba
  • U 30 až 80 procent SSD se v prvních 4 letech nasazení objeví přinejmenším jeden vadný blok a u 2 až 7 procent je to celý vadný čip
  • RBER (raw bit error rate), standardně využívaný ukazatel spolehlivosti SSD, není vhodný pro předpovídání opravdu závažných chyb
  • RBER a počet neopravitelných chyb roste společně s P/E cykly (mazací a programovací cykly buněk), a to lineárně
  • UBER (uncorrectable bit error rate), standardní metoda pro měření neopravitelných chyb, není příliš vypovídající metoda
  • Oproti HDD je třeba SSD vyměňovat méně, ale objevuje se u nich výrazně větší počet závažných chyb (čili HDD dávají vědět dopředu, že nejsou zcela fit)
  • Na základě počtu špatných bloků se dá dobře předpovídat hrozící celkové selhání paměťového čipu

Zdroj: Hexus.net
reklama
Nejnovější články
Astronomové mají šanci pozorovat supernovu a vznik neutronové hvězdy Astronomové mají šanci pozorovat supernovu a vznik neutronové hvězdy
Neutronové hvězdy jsou samy o sobě jedny z nejzajímavějších objektů našeho vesmíru. Měly blízko k tomu, aby se staly černou dírou, ale namísto toho jsou z nich neuvěřitelně husté koule. Nyní nám jde o vznik jedné takové z velice vzácného objektu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
MSI už nyní ukázalo své desky s X570 pro Ryzen 3000 MSI už nyní ukázalo své desky s X570 pro Ryzen 3000
Základní desky s čipovými sadami X570 a potažmo i s jinými pro Ryzen 3000 by se měly odhalit až tehdy, když AMD zavelí. Nicméně společnost MSI už ukázala své nové desky, a to pěkně podrobně ve videu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Objevil se další test údajného CPU Ryzen 3000, bude i 5 GHz? Objevil se další test údajného CPU Ryzen 3000, bude i 5 GHz?
Už za pouhé čtyři dny nám Lisa Su představí nové 7nm procesory Ryzen 3000 a doufejme také karty s GPU Navi. Nové procesory tak už musí někde být testovány a lze očekávat, že nejnovější informace už mohou mít reálný podklad.
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
ARM ukončilo spolupráci s Huawei kvůli nařízení Trumpa ARM ukončilo spolupráci s Huawei kvůli nařízení Trumpa
Administrativa Donalda Trumpa nařídila ukončení spolupráce americkým firmám s čínskou společností Huawei kvůli obchodní válce a obavám z různých forem špionáže. Spolupráci tak ukončilo dokonce i britské ARM.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala10 komentářů
Google od roku 2005 ukládal hesla uživatelů G Suite v plaintextu Google od roku 2005 ukládal hesla uživatelů G Suite v plaintextu
Také Google má nyní velký bezpečnostní průšvih. Ukázalo se totiž, že podnikoví uživatelé balíku aplikací G Suite mohli mít svá hesla uložená na serverech společnosti v textové podobě bez zahashování.
Včera, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů