reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Stylový ultrakompaktní digitál od Minolty

25.3.2002, František Šnobl, článek
Stylový ultrakompaktní digitál od Minolty
Není to tak dávno, co společnost Minolta uchvátila svět svými špičkovými digitálními fotoaparáty řady DiMAGE. Její top produkt DiMAGE 7 dnes patří mezi špičku v 5-ti megové třídě. Jenže Minolta zřejmě neusla na vavřínech a ...
Není to tak dávno, co společnost Minolta uchvátila svět svými špičkovými digitálními fotoaparáty řady DiMAGE. Její top produkt DiMAGE 7 dnes patří mezi špičku v 5-ti megové třídě. Jenže Minolta zřejmě neusla na vavřínech a 10. ledna letošního roku v Brně na Expocamera představila celému světu unikátní digitál DiMAGE X.

A co je tedy na DiMAGE X tak mimořádného? Dvěma slovy: velikost a design. Tedy ještě kromě vysokého fotografického výkonu a několika revolučních vlastností :o) Po prvních okamžicích totiž zjistíte, že DiMAGE X je tak malý a bez překážejících výstupků, že by si mohl s klidným svědomím říkat "ultrakompakt". Rozměry 84,5 x 72 x 20 mm a váha 135 gramů (!) jsou naprosto unikátní nejen ve své třídě. Nenechte se však mýlit, není to žádný jednoduchý přístroj s monofokusním objektivem. 1/2,7" CCD snímač dokáže pořizovat snímky v rozlišení 2,11 MPixelů. Na přístroji nalezneme optický hledáček i TFT LCD display o úhlopříčkou 3,8 cm (1,5") se 110 000 pixely a velmi přehledně uspořádané ovládací prvky. Na ergonomii ovládání si velmi rychle zvykne i úplný začátečník.

Ačkoliv není vidět žádný vysouvatelný tubus objektivu, DiMAGE X disponuje výborným 3x optickým zoomem. Trik spočívá v tom, že obraz je přijímán vstupní optickou soustavou a poté je lomen hranolem v úhlu 90° směrem dolů. Prochází tedy zoomem vertikálně až k CCD snímači. Celá věc funguje naprosto bezchybně a díky tomu také DiMAGE X nemá prakticky žádné větší výstupky. Jen si připomeňme, že tento systém byl již použit u Olympusu C-1. Objektiv je složen z 9 čoček v 8 skupinách a dále obsahuje 3 asférické optické členy pro dosažení optimální geometrie v okrajových oblastech obrazu. Disponuje ohniskovou vzdáleností 5,7-17,1 mm (což odpovídá 37-111 mm pro 35mm kinofilm) a clonou f/2,8-3,6. Pokud vám trojnásobný optický zoom nepostačí, v záloze čeká rozumný 2x digitální zoom. Úmyslně říkám rozumný, vzhledem k maximálnímu rozlišení fotoaparátu.


Obr. 1 - Digitální fotoaparát Minolta DiMAGE X

Dalším slovem, které vystihuje Minoltu DiMAGE X je rychlost nebo ještě lépe připravenost. Možná se vám již stalo, že než jste stihli aktivovat váš digitál, byla fotografická situace nenávratně ztracena. Ano, mluvíme o známé nectnosti digitálů, o času od zapnutí přístroje, až po schopnost exponovat snímek. Běžně se tato doba pohybuje řádově mezi 3-5 vteřinami. Vězte, že DiMAGE X je úplně někde jinde. Tento kompakt dokáže být v pohotovosti pod hranicí 2 vteřin, konkrétně neuvěřitelných 1,8 sekundy! To má na svědomí rychlý RISC procesor, poprvé použitý právě u tohoto přístroje.

Expozice u přístroje je celoplošně měřena 256 segmenty, rychlost závěrky se pohybuje od 2 sec. do 1/1000 sec. Pro mimořádné světelné situace je připravena korekce expozice + 2 EV v krocích po 1/3 EV. Snímky je možno ukládat ve třech rozlišeních v kombinaci s čtyřmi druhy komprese (bezeztrátový formát TIFF a tři stupně komprese JPEG). Podle druhu světla dopadajícího na expozici lze nastavení vyvážení bílé buď automaticky nebo manuálně a to v režimech Denní světlo, Zářivka, Zatažená obloha a Žárovka. Výčet možností DiMAGE X nekončí jen u statické fotografie. Dokáže totiž zaznamenávat i videosekvence včetně zvuku a to v délce závislé na velikosti paměťové karty Secure Digital Card SD. Standardně dodávaná SD má kapacitu pouze 8 MB (bližší informace o velikostech snímků a počtu snímků na 8 MB SD kartu naleznete v tabulkách číslo 1 a 2 pod tímto odstavcem), v dodávce však naleznete i USB a Videokabel, řemínek, Li-Ion akumulátor s nabíječkou a software na CD-ROM.


Tab. 1 - Velikost snímků


Tab. 2 - Počet snímků na 8 MB SD paměťovou kartu

Již teď je jisté, že DiMAGE X je naprosto vyjímečný digitál s technologii 2,1 MPixelů, která je vměstnána do velmi malého prostoru. Můžete jej bez problému nosit v kapse u košile, ženy v malé kabelce. Chcete-li, jako exklusivní módní doplněk vás rozhodně nezklame. Jsme zvědavi, s jakým překvapením přijdou ostatní výrobci. Máme se letos jistě na co těšit.

Technické specifikace


Tab. 3 - Technické specifikace fotoaparátu Minolta DiMAGE X


Zdroj: Minolta
reklama