Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

SuperG - 1 GHz na vašem stole

25.11.1999, Jindřich Rössler, zpráva
SuperG - 1 GHz na vašem stole
KryoTech si zaslouží pochvalu.
KryoTech ohlašuje senzaci - 1 GHz na vašem stole a to ještě před začátkem nového milénia. Svět Hardware vám již v květnu přinesl zprávu (zde), že firma KryoTech představila funkční AMD K7 Athlon přetaktovaný na 1000 MHz, a dnes je schopna dodat vám takový systém až domů.

Chladící systém SuperG je masivnější a výkonnější než v 800 a 900 MHz verzi, a přitom se nemusíte bát, že budete v noci rušit souseda, když si tenhle superpočítač pustíte. Firma KryoTech tvrdí, že vydává hluk něco kolem 39 dB, což není zas až tak moc. Dokonce ani váha tohoto “broučka” není nijak veliká – přibližně 40 kg. Systém SuperG je dodáván se základní deskou Microstar MS-6167, ale je možné si zvolit desku Gigabyte GA-7IX, o níž vám brzy přineseme bližší informace.

SuperG, jak jej možná ještě neznáte : zepředu i zevnitř:
Cool AthlonCool Athlon zevnitř


Testování
Co vás asi zajímá nejvíce, je výkon téhle “mrazničky”. Na Tom´s Hardware jej otestovali stejně jako ostatní. “Cool Athlon” SuperG pokračuje ve skvělém výkonu svých předchůdců – na 800 a 900 MHz. Testovány byly procesory Pentium III 600, 677 a 733 MHz (Coppermine) a Athlon 600, 650, 700 s “cool” 800, 900 a 1000 MHz. Pro Pentia byla použita referenční deska od Intelu VC820 (i820 - Camino) a pro Athlony populární Microstar MS-6167. Nechybělo 128 MB RAM (Pentia RDRAM, Athlony PC100). Grafické karty nVIDIA TNT2 Ultra a GeForce256 nesmí chybět. Použity byly jak Win98 tak WinNT (TNT2), ovladače DirectX 7.0, hry (GeFroce) Quake 3 Arena, Descent III (Retail) a demo hry Dagoth Moor Zoological Gardens.
Podrobný přehled najdete zde.

Výsledky
Snad ani není co dodat, přetaktování na 1GHz dalo SuperG špičkový výkon a v testu se jasně držel nad všemi ostatními, spolu s “cool” systémy na frekvencích 800 a 900 MHz. Snad jen v demo DM Zoological Gardens dosáhly všechny systémy stejného výsledku 70 fps, což je hranice, za kterou GeForce odmítá jít (za to je ale pořádně vysoká, nemyslíte ?). Pokud máte zájem o konkrétní čísla a grafy, najdete je zde.

Závěr
KryoTech se nepochybně zapíše do dějin, neboť je první firmou v historii lidstva, která je schopna vám dodat systém na rychlosti 1GHz, i když doporučené prostředí je asi 20 mil za polárním kruhem. SuperG je první a nejrychlejší, za což samozřejmě zaplatíte, cena je 2450 dolarů v USA, přepočteno na koruny přibližně 75000. Takže máte-li v peněžence “pár” přebytečných tisícovek a chcete mít doma špičkový počítač, je SuperG jedinečnou volbou. Jediné, čeho se počítačová veřejnost může ještě od KryoTech “obávat” bude přechod AMD na 0.18 mikronovou technologii a tudíž lepší možnosti přetaktování a pak se třeba dočkáme, že KryoTech bude oznamovat systém “Cool Athlon 2000”. Já už se těším a vy ?

Zdroj: Tom´s Hardware