www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Superpočítač Summit našel 77 slibných sloučenin proti Covid-19, co bude dál?

Superpočítač Summit našel 77 slibných sloučenin proti Covid-19, co bude dál?
, , aktualita
Nedávno jsme se dozvěděli, že výpočetní výkon superpočítače Summit, čili nejvýkonnějšího systému dneška, byl vyhrazen pro boj proti nemoci Covid-19. Nyní už tu máme první ovoce, které může pomoci. 
K oblíbeným
reklama
Superpočítač IBM Summit patří americkému Ministerstvu energetiky (DoE) a jedná se o 10MW systém s 9.216 procesory Power9 s 22 jádry  a celkem 27.648 GPU NVIDIA Tesla V100. Jeho teoretický výkon přesahuje 200 PetaFLOPS a v praxi bylo v Oak Ridge National Laboratory dosaženo 148,6 PetaFLOPS. 
 
 
Už řadu dní pak tento superpočítač slouží k účelu hledání léku proti nemoci Covid-19 způsobené koronavirem a nyní se dozvídáme, že našel 77 různých sloučenin, které by mohly pomoci zastavit jeho šíření v těle. Výkon superpočítače Summit nebo i jiných systémů se zaměřil na specifický protein nacházející se na povrchu viru. Ten stejně jako jiné viry potřebuje s využitím tohoto proteinu napadnout buňky, aby se mohl rozmnožovat, a to prostřednictvím jejich receptorů ACE2. 
 
Cílem tak je vytvořit sloučeninu, která by se dokázala na daný protein navázat, a tím vir zneškodnit, aby se dále nemohl šířit. Summit přitom provádí příslušné simulace a zatím stihl takto virtuálně vyzkoušet přes osm tisíc sloučenin a mezi nimi identifikoval 77, jež by mohly pomoci. 
 
To představuje jistý pokrok, nicméně i kdyby některá z oněch sloučenin mohla šíření viru zabrzdit, provedené simulace nám nic neřeknou o tom, jak jsou či nejsou bezpečné pro člověka samotného, takže následovat musí jednak samotná syntéza identifikovaných sloučenin a následně studie a klinické testy.
 
Také je třeba poznamenat, že nejde o výrobu vakcíny, která by měla zastavit samotnou pandemii. Jde o lék, který bude používán u již napadených lidí, čili zde jde v prvé řadě o snížení smrtnosti a řešení složité zdravotnické situace v nejpostiženějších oblastech. Právě to je ale jeden z nejpalčivějších problémů, který Covid-19 přinesl. 
 
Včera se také ozvala White House Office of Science and Technology Policy, která navázala spolupráci s DoE ve snaze uvést do chodu celé COVID-19 High Performance Computing Consortium. Účelem toho všeho je vyvíjet prediktivní modely o rozšiřování nemoci, nové potenciální terapie a také už i možné vakcíny, a to samozřejmě pomocí výkonu superpočítačů. To zasáhne vědní disciplíny epidemiologie, bioinformatiky a molekulárního modelování. 
 
Konsorcium bude přitom přijímat návrhy z celého světa a ty nejslibnější budou přetaveny v projekty určené pro zpracování na superpočítačích. Krom DoE se do tohoto projektu zapojují také NASA, MIT, Rensselaer Polytechnic Institute, Lawrence Livermore National Lab, Argonne National Laboratory, Oak Ridge National Laboratory, Sandia and Los Alamos National Laboratories a National Science Foundation.
 
Zdroj: CNN 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Boeing si zopakuje pokažený orbitální test Starlineru Boeing si zopakuje pokažený orbitální test Starlineru
Na konci minulého roku společnost Boeing provedla test svého Starlineru, který se pokusil dosáhnout oběžné dráhy a připojit se na několik dní k Mezinárodní vesmírné stanici. Test se nepovedl a nyní už víme, že si jej Boeing zopakuje. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Core i7-1185G7: Tiger Lake se ukázal v testech Core i7-1185G7: Tiger Lake se ukázal v testech
Vývoj procesorů Intelu a obecně záměry této firmy nejsou moc přehledné a mezi aktuální témata patří řada různých procesorových rodin. Mezi nimi jsou i Tiger Lake jako zatím nejpokročilejší procesory této firmy. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Comet Lake-S přijdou na trh koncem května, co to znamená pro nástupce? Comet Lake-S přijdou na trh koncem května, co to znamená pro nástupce?
Původně jsme procesory Comet Lake-S očekávali na začátku tohoto roku, ale nyní je téměř jisté, že přijdou na konci května s tím, že na konci dubna je Intel formálně představí a sdělí podrobnosti. Ale co nástupnická generace Rocket Lake?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Jižní Korea zvažuje sledovací náramky pro karanténu v boji proti COVID-19 Jižní Korea zvažuje sledovací náramky pro karanténu v boji proti COVID-19
Jižní Korea zvládá boj s koronavirem SARS-CoV-2 poměrně dobře a poslední týdny už počty nakažených ani zdaleka nestoupají tak dramaticky. Přesto se najdou takoví, kteří porušují karanténu a vláda zvažuje, zda je sledovat elektronickými náramky.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
AMD a NVIDIA se zařazují do HPC konsorcia pro hledání léku na Covid-19 AMD a NVIDIA se zařazují do HPC konsorcia pro hledání léku na Covid-19
Pro běžné lidi je tu Folding@home a pro firmy zase nové HPC konsorcium pro boj s nemocí Covid-19, které vzniklo ze spolupráce firmy IBM a Bílým domem. Do něj se nyní přidávají i společnosti AMD a NVIDIA.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář