reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Susquehanna: výroba čipů se nebezpečně prodlužuje i kvůli panice

, , aktualita
Susquehanna: výroba čipů se nebezpečně prodlužuje i kvůli panice
Susquehanna Financial Group už několik let sleduje vývoj tzv. lead time, čili prodlevy mezi objednáním výroby čipů a jejich obdržením, přičemž ta se v poslední době nebezpečně prodlužuje, jak se dalo očekávat. Co to může přinést? 
Susquehanna: výroba čipů se nebezpečně prodlužuje i kvůli panice
Susquehanna Financial Group sleduje lead time asi čtyři roky, což není zrovna dlouhá doba ani na polovodičový průmysl, ovšem v tomto případě není důležitá. Jde především o aktuální stav, který byl vyhodnocen jako nebezpečný a jedná se konkrétně o dobu 17 týdnů, což platilo pro duben, zatímco v březnu to bylo ještě o čtyři týdny méně, takže z tohoto pohledu to vypadá, jako by výroba snad i stála. Susquehanna tento vývoj hodnotí jako nebezpečný pro celý polovodičový průmysl a samozřejmě i ty, které na dodávkách čipů závisejí. 
 
 
Nebezpečí plyne především z toho, jak se mění chování zákazníků výrobců čipů. Někteří začali už dříve křečkovat zásoby v očekávání nepříznivého vývoje a zkouší objednávat výrobu těch samých čipů vícekrát, což pochopitelně celkovou situaci ještě zhoršuje. Čili v některých případech výroba čipů či objednávky na ně neodpovídají skutečné poptávce zákazníků po daných produktech. 
 
Tato situace v podstatě odpovídá chování zákazníků před více než rokem na začátku pandemie Covidu-19, kdy z obchodů mizela mouka, těstoviny či droždí kvůli obavám z budoucnosti, což jednoduše zapříčinilo nedostatek tohoto zboží na trhu, ačkoliv problémy s výrobou nenastaly. Namísto mouky tu ale v tomto případě máme integrované obvody pro napájení, na něž někteří zákazníci mohou nově čekat i rok a namísto těstovin tu jsou analogové čipy. 
 
Na tuto situaci už firmy reagují změnami v designu svých produktů, aby se vyhnuly použití takových komponent, které jsou a v blízké budoucnosti budou nedostupné. A pokud to není možné, pak nastává rovnou i rušení výroby plánovaných produktů.
 
Výroba čipů přitom nestojí, ale je tu příliš mnoho panikařících zákazníků, kteří se snaží předzásobit. Zlepšení tak může nastat i díky změně jejich chování spíše než zprovozněním dalších výrobních kapacit. Ty jsou samozřejmě také zapotřebí, jenomže jde o řešení, které se projeví spíše až za dva roky. 
 
Prezident IBM Jim Whitehurst k tomu uvedl, že postupným navyšováním výrobních kapacit firmy postupně vyřeší nedostatek čipů na trhu, ovšem až za pár let. Bude tak nutné se do té doby zaměřit i na prodloužení životnosti jistých počítačových technologií a pokusit se co nejvíce uspíšit investice do nových továren.  
 


reklama
reklama
reklama