reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Svět hardware - vývoj a možnosti spolupráce

3.4.2006, Karel Polívka, článek
Svět hardware - vývoj a možnosti spolupráce
Stejně jako každý prochází postupným vývojem, děje se tak i v případě každého média. Z času na čas je ale vhodné se zastavit a ohlédnout se, odkud jdeme - a kam. Proto bych rád dnes věnoval několik řádků našemu společnému projektu.
Co mě k tomuto počinu vedlo? Zejména dva důvody: v první řadě jsem chtěl našim čtenářům dát najevo, kam tento magazín směřuje po obsahové stránce - a také jak na tom je z hlediska návštěvnosti. Druhý důvod vychází z prvního: jedná se o poukázání na možnosti určité spolupráce s redakcí Světa hardware.

Obsah svethardware.cz se již od prvopočátku točí kolem všeho, co se je možné nazvat hardwarem. Za dobu své existence (jejíž počátek se datuje již začátek roku 1999) ušel opravdu značný kus cesty. Na úplném počátku tvořilo obsah spíše občasné zpravodajství, které brzy začaly doplňovat samostatné recenze (na dnešní poměry je lze charakterizovat spíše jako stručná Preview). Stěžejní tématikou byly zpočátku základní desky (první články s tématikou základních desek byly spíše charakteru "technické podpory", než skutečných recenzí). Jak se ale postupně tým lidí kolem Světa hardware rozšiřoval, začínaly se objevovat samostatné články a recenze na stále více témat.

Po půl roce života se již objevovalo pravidelné každodenní zpravodajství a měsíční počet článků se zvyšoval, i když rozsah byl spíše jednostránkového charakteru a recenzí bylo mezi nimi pramálo.

I složení týmu tvořícího obsah SHW se postupně obměňovalo. Od Víti Zatloukala a Janusze Bubíka přes prvního "skutečného" šéfredaktora Petra Klabazni až ke Štěpánu Mrázkovi, jehož příchod do řad SHW je možné datovat již na přelom roku 1999 a 2000, a který zanedlouho dostal Svět hardware na starost i jako šéfredaktor. Pokud bychom měli vycházet ze současného složení našeho týmu, tak další posila, která vydržela až dodnes, přišla ke konci roku 2001 - Josef Brož, který se ze začátku zaměřil na optické mechaniky, postupem času se ale přesunul k notebookům, kterým se věnuje dodnes.

V polovině roku 2002 se objevil Zdeněk Kabát, který si vzal na mušku primárně oblast grafických karet. Neméně významný byl také rok 2003, kdy se mezi stálice redakčního týmu SHW zařadil i Jan Vítek, věnující se zejména tématice chlazení - a Petr Koc (Eagle), jehož velmi dobře známou specialitou je tématika procesorů. Tímto byly položeny pevné základy, kdy měl Svět hardware podchyceny základní oblasti, kterým se věnovali lidé "na slovo vzatí". Od počátku roku 2004 bylo zaznamenatelné znatelné zvýšení kvality i kvantity článků, Svět hardware pomalu získával na renomé a to se odráželo i ve zvyšování návštěvnosti.


Další změna nastala v létě roku 2005, kdy jsem se připojil k týmu lidí tvořících obsah Světa hardware i já a převzal po Štěpánu Mrázkovi roli šéfredaktora (jako autor se tématicky věnuji základním deskám/čipovým sadám) - a následovaly další posily. Od té doby je možné se na našich stránkách setkávat i s články Pavla Kovače věnujícího se primárně LCD panelům, Jana Dedka zaměřujícího se na vypalovací mechaniky a Milana Šurkaly, který má na Světu hardware na starosti pravidelné zpravodajství.

Stejně jako se rozvíjí náš tým, snažíme se také o neustále zlepšování testovacích metodik a posouvat úroveň i možnosti samotného serveru dále. Na konci roku 2005 jsme uvedli nový design webu, který byl obecně velice kladně přijat. V návaznosti na to jsme představili novou podobu našich ocenění Trefa a Best of Test, sladěných s novým designem. Na začátku tohoto roku jsme - po roční pauze - obnovili i pořádání expertiád (soutěží o ceny).

Když pominu množství úprav webu, které se provádějí prakticky neustále, tak další novinkou se na začátku března stala na SHW zcela nová sekce Download, jejíž myšlenka spočívá ve vytváření archivu všemožných ovladačů (ať už oficiálních, či různě modifikovaných), benchmarků k testování výkonu, užitečných utilit a mnoha dalšího. Budeme se snažit o to, aby zde bylo pohromadě vše potřebné, co by se našim čtenářům mohlo hodit.

A předem mohu říci, že připravujeme mnoho dalšího, takže se naši čtenáři mají na co těšit. Na programu je např. blízké spuštění vlastního diskuzního fóra.

Vývoj naší návštěvnosti je auditován NetMonitorem - a vypadá následovně (RU - počet reálných uživatelů, měsíčně):S tímto vývojem jsme spokojeni a motivuje nás všechny k tomu, abychom Svět hardware dále rozvíjeli. Rád bych tedy touto cestou za sebe i za náš redakční tým všem našim čtenářům poděkoval za jejich přízeň - doufáme, že i nadále přetrvá.

Stejně tak bych rád zmínil naše nejdůležitější partnery, bez kterých by byla naše práce o poznání těžší - a troufám si říci, že v podstatě nemožná v takové podobě, jako je tomu nyní.


Výrobci HW s nimiž spolupracujeme přímo (podle abecedy):

Abit, AMD, ATi, AVerMedia, Corsair, Fujitsu-Siemens, GeIL, Gigabyte, Hawlett-Packard, Intel, Kingmax, Logitech, MSI, Noctua, nVidia, Ovislink, Sapphire

...a s několika dalšími je úzká spolupráce takřka "na spadnutí", konkrétně bych v tomto směru zmínil například:

CoolerMaster, ECS, Enermax, EPoX, Hiper, VIA technologies (podle abecedy) a další.

V případě potřeby HW komponent od ostatních výrobců se samozřejmě obracíme na jejich oficiální distributory v České republice nebo jejich lokální zastoupení formou různých agentur, případně spolupracujeme s mnoha českými online obchody.


Naši nejvýznamnější partneři z české domácí scény (podle abecedy):

100MEGA distribution, Abacus Computer, Bostar, CzechComputer, FOX Computers, LEVI International, JSComputers, RIDEA distribution

Díky takovéto spolupráci jsme opravdu schopni sehnat vše potřebné pro účely srovnávacích testů a limitujícím faktorem je spíše čas s čímž jde ruku v ruce počet lidí v našem týmu, který bychom proto rádi o něco rozšířili, abychom mohli pokrýt více témat v takovém rozsahu, jejž si zaslouží. A proto bych touto cestou rád zviditelnil...


Možnosti spolupráce s redakcí Světa hardware


V úvodu jsem se okrajově zmínil o určitých možnostech spolupráce s redakcí Světa hardware. Rád bych to zde rozvinul.

Redakce má sídlo v Brně a slouží také jako základna pro několik dalších online projektů (Svět hardware je však z celé skupiny nejstarší a nejvýznamnější). Jedná se o projekt tvořený na profesionální bázi, který zastřešuje společnost oXy Online s.r.o. s velmi dobrými vztahy s výrobci a distributory počítačových komponent, díky čemuž nejsme omezování nabídkou lokálních firem a jsme schopni sehnat vše potřebné pro případné srovnávací testy.

Rádi bychom nyní rozšířili naše řady a navázali spolupráci s dalšími lidmi, kteří by se mohli společně s námi podílet na obsahu Světa hardware a posouvat jeho možnosti ještě o něco dále. Protože se nejedná pouze o nadšenecký server (přestože všichni zúčastnění tomuto oboru patřičně holdují), je spolupráce samozřejmě honorována - a to zejména podle kvality odvedené práce (tedy podle úrovně článků).

Nově potřebujeme do našich řad specialisty věnující se problematice počítačových zdrojů (a to formou skutečně vypovídajících zátěžových a dalších testů - zejména pro tuto tématiku je nutná odborná způsobilost i v "klasické" elektronice. Pokud se právě v této oblasti vyznáte a měli byste zájem o spolupráci, neváhejte a kontaktujte nás - jedná se totiž o ten typ článků/recenzí, které bychom rádi co nejdříve uvedli do praxe.

Další oblasti, které potřebujeme v současné době nejvíce posílit, jsou grafické karty, základní desky a procesory (posílení by však snesla kterákoli jiná rubrika). Preferujeme pohled pokud možno co nejvíce "do hloubky" v rámci daného tématu.

Zaujmout by mohlo i odborně méně náročné psaní aktualit (zde je třeba ale mít výborný obecný přehled).

Bydliště mimo Brno není problémem, přepravní služba PPL funguje (víceméně) spolehlivě (vzdálenost 100 až 200km od redakce je u nás standardem).

Pokud si myslíte, že jste možná ti praví - a naopak, pokud bychom mohli my posílit Vaše renomé coby odborníka na správném místě, neváhejte a kontaktujte mě na e-mailové adrese k.polivka (zavináč) oxyonline.cz.


Karel Polívka
šéfredaktor magazínu Svět hardware
reklama