
Intel však chce od napájecích okruhů lepší vlastnosti a slibuje si je od integrovaných VRM. Pro tyto účely vyvinul speciální programovatelný čip (IVR) s 20 "napájecími buňkami", z nichž každá funguje jako malý regulátor napětí schopný pracovat s až 25 A a 16 fázemi. Potenciálem celého čipu je tak 320 fází poskytnutelných jednomu procesoru, přičemž nemá jít pouze o prototyp, ale hotovou věc, která se uplatní již za několik měsíců v procesorech Haswell.

IVR mají být vyráběny 22nm procesem stejně jako samotné procesory a nacházet se mají na té samé procesorové destičce hned vedle. Podobným způsobem Intel již před lety dostal na procesory integrovaná grafická jádra. Výhodou má být velmi precizní napájení a řízení spotřeby každého CPU jádra, GPU i ostatních částí procesoru. Procesory Haswell pak mají být schopny třeba při přehrávání videa vypnout všechna procesorová jádra a nechat pouze GPU a ostatní potřebné části, aby se o vše postaraly.
Dalším krokem má být stejně jako v případě grafických čipů integrace IVR do samotného procesoru, čehož se máme dočkat už u procesorů Broadwell, čili u další generace. Ta se uplatní také v produktech využívajících čipy typu SoC (System on Chip), čili u chytrých telefonů a tabletů. V nich má napájení díky plné integraci fungovat ještě lépe.
Pak je ale také jasné, že základní desky budou zase jednou o krok blíže k tupým plošným spojům propojujícím jednotlivé konektory. Integrace procesorů v pouzdrech BGA na samotné základní desky tím také dostává větší smysl, i když takový Asus říká, že to stále nehrozí.
Zdroj: X-bit labs