reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Google News  |  Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak  |   Svět mobilně
Proč mít u nás profil?

Tajná zbraň procesorů Haswell - integrovaný regulátor napětí

, , aktualita
Tajná zbraň procesorů Haswell - integrovaný regulátor napětí
Ze strategie společnosti Intel, kterou již před lety představil pod názvem tick-tock, je jasné, že nové procesory Haswell mají za úkol přinést především novinky v architektuře, kdežto výhoda dnešních Ivy Bridge spočívá především ve využití...
Ze strategie společnosti Intel, kterou již před lety představil pod názvem tick-tock, je jasné, že nové procesory Haswell mají za úkol přinést především novinky v architektuře, kdežto výhoda dnešních Ivy Bridge spočívá především ve využití nového 22nm výrobního procesu. Intel slibuje jednak vyšší výkon, ale vedle toho také lepší řízení spotřeby, do čehož má spadat také novinka v podobě integrovaného regulátoru napětí (VRM). Ty jsou dnes obvykle umístěny na základních deskách, a to v poslední době v podobě vícefázového napájení pro dosažení co nejlepší stability.

Intel však chce od napájecích okruhů lepší vlastnosti a slibuje si je od integrovaných VRM. Pro tyto účely vyvinul speciální programovatelný čip (IVR) s 20 "napájecími buňkami", z nichž každá funguje jako malý regulátor napětí schopný pracovat s až 25 A a 16 fázemi. Potenciálem celého čipu je tak 320 fází poskytnutelných jednomu procesoru, přičemž nemá jít pouze o prototyp, ale hotovou věc, která se uplatní již za několik měsíců v procesorech Haswell.

IVR mají být vyráběny 22nm procesem stejně jako samotné procesory a nacházet se mají na té samé procesorové destičce hned vedle. Podobným způsobem Intel již před lety dostal na procesory integrovaná grafická jádra. Výhodou má být velmi precizní napájení a řízení spotřeby každého CPU jádra, GPU i ostatních částí procesoru. Procesory Haswell pak mají být schopny třeba při přehrávání videa vypnout všechna procesorová jádra a nechat pouze GPU a ostatní potřebné části, aby se o vše postaraly.

Dalším krokem má být stejně jako v případě grafických čipů integrace IVR do samotného procesoru, čehož se máme dočkat už u procesorů Broadwell, čili u další generace. Ta se uplatní také v produktech využívajících čipy typu SoC (System on Chip), čili u chytrých telefonů a tabletů. V nich má napájení díky plné integraci fungovat ještě lépe.

Pak je ale také jasné, že základní desky budou zase jednou o krok blíže k tupým plošným spojům propojujícím jednotlivé konektory. Integrace procesorů v pouzdrech BGA na samotné základní desky tím také dostává větší smysl, i když takový Asus říká, že to stále nehrozí.

Zdroj: X-bit labs
reklama
reklama
reklama
reklama