Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Technologie: TFT LCD displeje

17.3.2003, Zdeněk Kabát, článek
Technologie: TFT LCD displeje
Jako úvod k našemu megatestu LCD monitorů jsme se rozhodli představit LCD technologii jako takovou. V tomto technologickém článku naleznete kompletní popis a principy funkce TFT LCD displejů, druhy jejich výroby a shrnutí všech výhod a nevýhod, které nám tekuté krystaly v monitorech přinášejí.
Kapitoly článku:
Jak bylo řečeno výše, ve skutečnosti se každý pixel skládá se tří sub-pixelů. Tyto body jsou uspořádány horizontálně vedle sebe, a tak v případě nativního rozlišení displeje 1600x1200 je vedle sebe ve skutečnosti 4800 sub-pixelů. Šířka těchto bodů musí být samozřejmě velice malá a pohybuje se standardně v rozmezí cca 0,24-0,29mm, u nejvyspělejších panelů může klesnout na pouhých 0,12mm. Rozteč bodů také ovlivňuje maximální rozlišení při dané úhlopříčce, a proto se jen výjimečně objevují malé monitory s vysokým rozlišením.


Obr. 4 - Ilustrace jednotlivých sub-pixelů LCD displeje


Technologie úhlu pohleduJak se dozvíte na konci článku, jednou z největších nevýhod LCD displejů je změna jasu či deformace barevných odstínů při jiném než přímém úhlu pohledu. Existují tři základní technologie výroby (nepočítám již výše uvedenou a nepoužívanou Twisted Nematic), které mají různé vlastnosti ohledně pozorovacích úhlů a zároveň ovlivňují i dobu odezvy displeje. Jedná se o technologie TN+Film, IPS a MVA, které si nyní stručně představíme:
    • TN+Film - Tato nejlevnější a nejjednodušší technologie výroby je založena na technice Twisted Nematic (TN), ale navíc je na povrch displeje aplikována vrstva, která zvyšuje pozorovací úhly (horizontálně až o 90°). Převažují nevýhody - slabý kontrast a pomalá doba odezvy - výhodou může být snad jen levná výroba.


Obr. 5 -Technologie výroby TN+Film
    • In-Plane Switching (IPS) - také nazývána Super-TFT. Technologie IPS od společnosti Hitachi je založena na urovnání tekutých krystalů paralelně se substrátem. Největší výhodou je úhel pohledu až kolem 170°, ale na druhou stranu kvůli paralelnímu uspořádání krystalů je nutné umístit elektrody "hřebenovitě" na zadní skleněnou plchu. Důsledkem je nízký kontrast displeje a doba odezvy taktéž není nejlepší.


Obr. 6 - Technologie výroby In-Plane Switching (IPS)
    • Multi-Domain Vertical Alignment (MVA) - Pravděpodobně nejlepší technologií výroby je tzv. Multi-Domain Vertical Alignment od Fujitsu. Široké pozorovací úhly až kolem 160° jsou zajištěny použitím "výčnělků" (protrusions), které, jak je zřejmé z obrázku, taktéž částečně blokují průchod světla. Díky vertikálnímu uspořádání tekutých krystalů jsou pro změnu zajištěny skvělé doby odezvy, protože změna natočení netrvá tak dlouho jako u TN či IPS. MVA je takovým kompromisem mezi technologiemi výroby.


Obr. 7 -Technologie výroby Multi-Domain Vertical Alignment (MVA)

Shrnutí zní asi takto: Technologie TN+Film je kvůli použití zastaralého způsobu Twisted Nematic nedostatečná a její jedinou výhodou je cena. Pravděpodobně nejrozšířenější In-Plane Switching má širokou podporu a přináší velké pozorovací úhly, zatímco kontrast a doba odezvy pokulhávají. Asi nejlepší, ale paradoxně nejméně rozšířenou technologií je MVA od Fujitsu, která spojuje dobré úhly pohledu s rychlou odezvou.

Pozn.: Na poslední straně článku naleznete seznam výhod a nevýhod LCD technologie a závěr.