Technologie: Vodní chlazení

Technologie: Vodní chlazení
, , článek
Výkon procesorů jde stále nahoru, ovšem společně s výkonem jde nahoru i tepelná ztrátovost, která u těch nejrychlejších CPU přesahuje i 100W. Tolik tepelné energie se musí z jádra procesoru někam odevzdat. Klasicky na tento úkol postačuje kovový pasivní chladič, kolem něhož proudí vzduch tlačený ventilátorem. Ovšem, jak vodní chlazení ukazuje, jde to i podstatně lépe a hlavně tišeji. Zaměříme se proto na základy vodního chlazení dnešních PC.
K oblíbeným
reklama
Je pravidlem, že zahraniční výrobci jsou pro českého zákazníka drazí a kvalita jejich výrobků zdaleka nemusí odpovídat (viz. Titan Datacooler). U nás však nemusíme zoufat, protože šance se chopilo vedle již zmíněných firem také několik nadšenců, kteří svými výrobky směle konkurují profesionálním firmám, které se na vodní chlazení specializují. Jsou to, Erty, Galaxi, Radek-B a Karlos.

Zatím jsme si ukazovali jen vodní bloky na procesory, ovšem nejenom ty jdou chladit vodou. Naopak, když už máme vodní chlazení, tak použít ho pouze na procesor je skoro svatokrádež. Vodou se dá v PC chladit doslova vše, tudíž není problém od tepla ulevit i čipové sadě na základní desce, GPU, pevným diskům a zdroji, stačí mít na to vhodný blok a dostatek zručnosti.


Obr.6 – Vodní blok na chlazení čipové sady od Galaxiho


Vodní bloky na chlazení čipových sad a grafických karet se v podstatě v ničem neliší od bloků na procesory, ovšem zpravidla nebývají tak dobře propracované, protože tyto komponenty nepotřebují být tak kvalitně chlazeny. Specialitou jsou bloky pro chlazení pevných disků. Jedná se v podstatě jen o duté hranoly, nebo trubky z mědi, či hliníku, které se přišroubují po stranách disku a odvádějí tak z něj teplo. Disk tak může být klidně neprodyšně zabalen a tak utišen, dostatečné chlazení je zajištěno. Na obrázku uvádím pro názornost bloky od českého výrobce.


Obr.7 – HDD bloky od Galaxiho

Co se týče chlazení zdroje, zde je skoro nemožné vyrábět vodní bloky sériově, protože každý zdroj přeci jenom vypadá trošku jinak a tak se musíme spolehnout na vlastní ruce, nebo si potřebné díly nechat vyrobit na zakázku.


Obr.8 – Chlazení zdroje

Uvnitř zdroje je dost součástek, které vyžadují chlazení. Nejvíce to potřebují diody (hlavně 5V dioda), na které jsou v každém zdroji přišroubované hliníkové chladiče. Ty se zamění za vodní blok, jako je na obrázku. Zde byl použit jen ohnutý měděný plech, který byl přiletován na měděnou trubku, skrze niž prochází voda.

Proudem vzduchu z větráčku ve zdroji se rovněž ochlazuje transformátor a cívky a to právě může být trošku problém, protože nepředpokládáme, že by ve zdroji po takovéto úpravě ještě nějaký větrák zůstal. Máme potom dvě možnosti – buď na vodní blok nějak napojit i ostatní součástky, které produkují nadměrné množství tepla, nebo ve zdroji větrák ponechat, nejlépe značně zpomalený a tak ztišený. Musím ještě upozornit na jednu důležitou věc. Z obrázku je vidět, že všechny diody jsou napojeny na stejný kus chladiče. To je v pořádku, ovšem pouze pokud se z diod na chladič přenáší jen teplo, jinak by měly od sebe být odizolovány. To samé platí i pro ostatní součástky ve zdroji, které napojíme na chladič – chceme vodit teplo, ne elektrický proud.

Zatím jsme probrali pouze druhy vodních bloků. Vodní chlazení ale zdaleka není jen o nich.
reklama
Nejnovější články
Collider natočil Deepfake s falešným Cruisem, Downey Jr. a dalšími Collider natočil Deepfake s falešným Cruisem, Downey Jr. a dalšími
Filmový server Collider natočil zajímavé deepfake video. V něm se setkal falešný Robert Downey, Jr., George Lucas, Tom Cruise, Ewan McGregor a Jeff Goldblum u kulatého stolu k 15minutovému, neméně tak falešnému rozhovoru.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Star Wars Jedi: Fallen Order a testy výkonu grafických karet Star Wars Jedi: Fallen Order a testy výkonu grafických karet
Po dlouhé době se dočkáváme singleplayerového titulu ze světa Hvězdných válek a je jím Star Wars Jedi: Fallen Order od Respawn, jimž prý lidé z Electronic Arts nechali při vývoji víceméně volnou ruku. My se ovšem zaměříme hlavně na výkon. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Microsoft připravil podporu x86-64 pro Windows on ARM Microsoft připravil podporu x86-64 pro Windows on ARM
Microsoft dle Neowin připravuje podporu softwaru pro x86-64 na zařízeních označovaných jako Windows on ARM. Jde tak o již známé mobilní počítače, na nichž běží plnohodnotné Windows s příslušnými aplikacemi, ale ne na procesorech x86. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Výzkumníci využili 3D klimatické modely pro odhad obyvatelnosti planet Výzkumníci využili 3D klimatické modely pro odhad obyvatelnosti planet
Povědomí o tom, že v blízkém vesmíru je přítomnost planet ve hvězdných systémech zcela běžný jev, nám přinesl především vesmírný teleskop Kepler americké NASA. V mnoha ohledech se ale musíme spoléhat na odhady.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Google raději rozšířil úvodní nabídku her pro Stadia Google raději rozšířil úvodní nabídku her pro Stadia
Společnost Google zrovna nenadchla veřejnost úvodní nabídkou 12 her pro streamovací službu Stadia. Většinou to byly málo známé tituly a také se neobjevila vůbec žádná opravdová hlavní novinka, snad až na RDR2. Google ale na kritiku zareagoval. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře