Technologie: Vodní chlazení

Technologie: Vodní chlazení
, , článek
Výkon procesorů jde stále nahoru, ovšem společně s výkonem jde nahoru i tepelná ztrátovost, která u těch nejrychlejších CPU přesahuje i 100W. Tolik tepelné energie se musí z jádra procesoru někam odevzdat. Klasicky na tento úkol postačuje kovový pasivní chladič, kolem něhož proudí vzduch tlačený ventilátorem. Ovšem, jak vodní chlazení ukazuje, jde to i podstatně lépe a hlavně tišeji. Zaměříme se proto na základy vodního chlazení dnešních PC.
K oblíbeným
reklama
Pokud se rozhodneme pro uzavřený okruh, vzniká problém s doplňováním vody, protože se nám jen těžko podaří vyrobit dokonale hermeticky utěsněný okruh. Voda se vypařuje ve spojích a i hadičky nějakou vodu skrz sebe pustí, ale nejedná se o nějaký dramatický úbytek. Doplnění vody je pak s expanzní nádobou velmi snadné. Navíc, jejím použitím se zvýší objem vody v okruhu a to malou mírou napomáhá lepšímu chlazení. Další funkcí této nádoby je také uvolnění přetlaku který může vzniknout množením bakterií ve vodě.


Obr.17 – Expanzní nádoba od Galaxiho napojená na čerpadlo Eheim

Nyní ještě před závěrem uvedu několik problémů, se kterými se můžete při stavbě a provozování vodního chlazení setkat.
  • Při výběru materiálu na vodní bloky a radiátor dbejte na to, aby vše bylo vyrobeno z jednoho typu kovu. Například při použití Cu vaničky a Al krytu u CPU bloku vznikne po napuštění ionizovanou vodou galvanický článek a jeho výsledkem je koroze. Tomu se dá zabránit buď eloxováním (povrchová úprava) kovu nebo vmícháním anti-korozní substance.
  • Fitinky vybírejte všechny ve stejné velikosti, zabráníte tak problémům s redukcemi hadiček, které jen zvyšují nebezpečí prosáknutí vody.
  • Vodní chlazení není radno naplnit jen obyčejnou vodou. Nejlépe se na tento úkol hodí destilovaná voda. Voda z kohoutku lze sice také použít, avšak minimálně byste do ní měli vmíchat přípravek zabraňující množení bakterií (takže pár kapek sava postačí).
  • Samotné „zahoření“ a test vodního chlazení provádějte nanečisto a až potom, co se přesvědčíte, že voda v okruhu cykluje a hlavně že nic nikde neprosakuje.

Doufám, že jsem nikoho svými postřehy neodradil a že článek dočítáte obohaceni o nové poznatky, popřípadě rozhodnuti něco podobného zkusit. Vodní chlazení je v první řadě o experimentování a zkoušení co a jak funguje nejlépe. Mohu ho tedy doporučit hlavně nadšencům, kterým dělá práce na PC a jeho vylepšování radost. Ostatním mohu poradit snad jen aby si pořídili tichý a masivní vzduchový chladič, také rozhodně nepřijdou zkrátka.

Pokud se chcete dozvědět víc, protože dnes jsem zdaleka nenapsal o vodním chlazení vše, využijte odkazy na stránky firem a jedinců, které jsem uvedl na 3. stránce.

Za materiály a pomoc při sestavování článku děkuji Ertymu, Galaximu a přispěvatelům z overclocking.cz diskusního fóra.
reklama
Nejnovější články
John Carmack omezí Oculus, chce vyvíjet AI srovnatelnou s člověkem John Carmack omezí Oculus, chce vyvíjet AI srovnatelnou s člověkem
John Carmack, muž, který stojí za legendárními hrami Doom a Quake, se v posledních letech soustředil na vývoj virtuální reality pro Oculus. Toho chce ale nechat, hodlá totiž vyvinout obecnou AI se schopnostmi učení srovnatelnou s člověkem.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Age of Empires IV: Mongolové útočí na Angličany Age of Empires IV: Mongolové útočí na Angličany
Microsoft ohlásil vývoj titulu Age of Empires IV už před více než dvěma roky, ale dosud toho bylo k vidění jen velice málo. Nyní se ale můžeme mrknout na video, které ukazuje především to, jak bude vypadat prostředí této hry. 
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
AMD představuje procesor Ryzen 5 3500, ale ne pro volný prodej AMD představuje procesor Ryzen 5 3500, ale ne pro volný prodej
Recenzemi nového procesoru Ryzen 9 3950X je zastíněna zpráva o tom, že AMD vypustilo do světa model Ryzen 5 3500, o který by ale jistě mělo zájem daleko více zákazníků. Samostatně si jej ale nekoupíme. 
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
Curiosity na Marsu detekoval nevysvětlené nárůsty koncentrace kyslíku Curiosity na Marsu detekoval nevysvětlené nárůsty koncentrace kyslíku
Už dlouho se mluví o metanu na Marsu jako o plynu, který by mohl být tvořen životem, ale stejně tak dobře i geologickými procesy. Nyní jde ale o měnící se koncentraci kyslíku, která zaměstnává hlavy v NASA. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Xboxové novinky: xCloud, Halo: Reach, Wasteland 3 a další Xboxové novinky: xCloud, Halo: Reach, Wasteland 3 a další
Microsoft na události X019 představil řadu novinek, na něž se nyní podíváme. Jsou tu hry od Obsidian a Rare, novinky pro Project xCloud, Halo: Reach, multiplayerové hry od Obsidian i Ninja Theory a také Wasteland 3. 
Včera, aktualita, Jan Vítek