www.svethardware.cz
>
>
>
>

Teledyne e2v uvádí první odolné DDR4 pro nasazení v kosmu

Teledyne e2v uvádí první odolné DDR4 pro nasazení v kosmu
, , aktualita
Požadavky na elektroniku, která je určena pro zařízení pohybující se ve vesmírném prostoru jsou pochopitelně výrazně odlišné od toho, co potřebujeme od běžné spotřební elektroniky. My se nyní můžeme podívat na to, jak vypadají takové vesmírné paměti DDR4.
K oblíbeným
reklama
Společnost Teledyne e2v se tak může pochlubit prvními moduly pamětí DDR4, které jsou odolné vůči radiaci, a jsou tak vhodné pro nasazení ve vesmíru, kde si nemohou užívat ochrany zemské atmosféry či snad i magnetického pole, respektive musí počítat alespoň s tím, že tato ochrana bude značně redukována. Přichází přitom v době, kdy se v případě IT platforem generaci pamětí DDR4 už pomalu chystá nahrazovat nová generace DDR5 a nabízí jen základní propustnost 2133 MT/s, která byla výchozí právě i pro běžné DDR4. V blízké budoucnosti ale přijdou také paměti firmyTeledyne e2v s 2400 MT/s, ovšem v jejich třídě bude stejně vždy na prvním místě spolehlivost v těžkých podmínkách. 
 
 
Díváme se tak na paměti DDR4T04G72M s kapacitou 4 GB v pouzdru BGA o velikosti 15 x 20 x 1,92 mm, které ve skutečnosti ale využívají DDR4 čipy americké firmy Micron. Ty využívají 72bitovou sběrnici, kde 64bitů slouží pro přenos dat a 8 bitů pro ECC, čili korekci chyb. Společnost Teledyne e2v už provedla potřebné radiační testy, aby vyzkoušela odolnost svých pamětí.
 
Její nové paměti zvládnou přes 60 MeV.cm²/mg v rámci události SEL (Single Event Latch-up), při níž jsou čipy bombardovány těžkými ionty, které mohou v čipu vytvořit tzv. parazitické tranzistory či tyristory s nízkou impedancí. Zde záleží především na tom, jak je čip uspořádán a jaká je vzdálenost mezi jednotlivými prvky v něm. 
 
Nové paměti DDR4 pro nasazení ve vesmíru ale pochopitelně vznikly především kvůli tomu, aby byl k dispozici dosud nedostupný výkon, čili v tomto případě paměťová propustnost, a to i s ohledem na prostor, který takové paměti zabírají. Sama společnost Teledyne e2v už má pro ně využití ve vlastní vesmírné verzi Qormino Common Compute Platform s využitím čtyřjádrového procesoru NXP LS1046. 
 
Vedle odolnosti vůči radiaci musí nové paměti pochopitelně vydržet i velký rozsah teplot, a to v tomto případě -55 až 125 °C. 
 
 
Zdroj: TZ Teledyne e2v via techPowerUp


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Tesla je popáté v zisku, téměř k tomu nepotřebovala emisní kredity Tesla je popáté v zisku, téměř k tomu nepotřebovala emisní kredity
Automobilce Tesla se daří a Elon Musk si může mnout ruce. Firma má za sebou už 5. ziskové čtvrtletí v řadě za sebou. Tentokrát by ke kladným číslům téměř nepotřebovala ani prodej emisních kreditů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
HP uvedlo 8 nových monitorů včetně 27" 4K verze Z27xs G3 pro grafiky HP uvedlo 8 nových monitorů včetně 27" 4K verze Z27xs G3 pro grafiky
Na Adobe MAX 2020 prezentovalo HP 8 nových monitorů, mezi kterými byly i ty určené pro grafiky. Vrcholem mezi nově představenými novinkami je HP Z27xs G3 DreamColor s rozlišením 4K a rozhraním USB-C.
23.10.2020, aktualita, Milan Šurkala
Výkon Radeonu RX 6800 XT v 3DMarku už udávají čtyři zdroje, jak si vede? Výkon Radeonu RX 6800 XT v 3DMarku už udávají čtyři zdroje, jak si vede?
Radeon RX 6800 XT by se měl stát novým herním králem firmy AMD, pokud jde o karty s ještě rozumnou cenou, neboť nad ním bude ještě výkonnější verze. Nyní se už postupně ukazuje, jaký výkon lze čekat dle 3DMarku. 
23.10.2020, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
AMD Ryzen 5 5600X je nyní nejrychlejší v jednovláknových testech Passmarku AMD Ryzen 5 5600X je nyní nejrychlejší v jednovláknových testech Passmarku
Test Passmark nás letos na jaře zaujal především tím, jak změnil váhu AVX 512 v jednovláknových testech. Mnozí za tím viděli snahu nadržovat Intelu. Jenomže nyní už ani to nepomohlo k jejich prvnímu místu. 
23.10.2020, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
RTX 3070 Ti se znovu objevuje: 7424 CUDA jader RTX 3070 Ti se znovu objevuje: 7424 CUDA jader
NVIDIA možná musela nebo přímo sama se rozhodla zrušit nástup lepších verzí RTX 3080 a RTX 3070 s většími kapacitami paměti, ale znovu se nám tu objevuje zajímavá karta v podobě RTX 3070 Ti. 
23.10.2020, aktualita, Jan Vítek6 komentářů