www.svethardware.cz
>
>
>
>

Teledyne e2v uvádí první odolné DDR4 pro nasazení v kosmu

Teledyne e2v uvádí první odolné DDR4 pro nasazení v kosmu
, , aktualita
Požadavky na elektroniku, která je určena pro zařízení pohybující se ve vesmírném prostoru jsou pochopitelně výrazně odlišné od toho, co potřebujeme od běžné spotřební elektroniky. My se nyní můžeme podívat na to, jak vypadají takové vesmírné paměti DDR4.
K oblíbeným
reklama
Společnost Teledyne e2v se tak může pochlubit prvními moduly pamětí DDR4, které jsou odolné vůči radiaci, a jsou tak vhodné pro nasazení ve vesmíru, kde si nemohou užívat ochrany zemské atmosféry či snad i magnetického pole, respektive musí počítat alespoň s tím, že tato ochrana bude značně redukována. Přichází přitom v době, kdy se v případě IT platforem generaci pamětí DDR4 už pomalu chystá nahrazovat nová generace DDR5 a nabízí jen základní propustnost 2133 MT/s, která byla výchozí právě i pro běžné DDR4. V blízké budoucnosti ale přijdou také paměti firmyTeledyne e2v s 2400 MT/s, ovšem v jejich třídě bude stejně vždy na prvním místě spolehlivost v těžkých podmínkách. 
 
 
Díváme se tak na paměti DDR4T04G72M s kapacitou 4 GB v pouzdru BGA o velikosti 15 x 20 x 1,92 mm, které ve skutečnosti ale využívají DDR4 čipy americké firmy Micron. Ty využívají 72bitovou sběrnici, kde 64bitů slouží pro přenos dat a 8 bitů pro ECC, čili korekci chyb. Společnost Teledyne e2v už provedla potřebné radiační testy, aby vyzkoušela odolnost svých pamětí.
 
Její nové paměti zvládnou přes 60 MeV.cm²/mg v rámci události SEL (Single Event Latch-up), při níž jsou čipy bombardovány těžkými ionty, které mohou v čipu vytvořit tzv. parazitické tranzistory či tyristory s nízkou impedancí. Zde záleží především na tom, jak je čip uspořádán a jaká je vzdálenost mezi jednotlivými prvky v něm. 
 
Nové paměti DDR4 pro nasazení ve vesmíru ale pochopitelně vznikly především kvůli tomu, aby byl k dispozici dosud nedostupný výkon, čili v tomto případě paměťová propustnost, a to i s ohledem na prostor, který takové paměti zabírají. Sama společnost Teledyne e2v už má pro ně využití ve vlastní vesmírné verzi Qormino Common Compute Platform s využitím čtyřjádrového procesoru NXP LS1046. 
 
Vedle odolnosti vůči radiaci musí nové paměti pochopitelně vydržet i velký rozsah teplot, a to v tomto případě -55 až 125 °C. 
 
 
Zdroj: TZ Teledyne e2v via techPowerUp


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Opět je to jinak: procesory Samsung Exynos s GPU od AMD prý už letos Opět je to jinak: procesory Samsung Exynos s GPU od AMD prý už letos
Tzv. rumors se umí občas pěkně rozcházet a velmi dobře to jde vidět na procesoru Samsung Exynos 9925. Ten by měl přinést do mobilních procesorů Samsung výkonnou grafiku od AMD. Už poněkolikáté se mění předpokládané datum uvedení.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Philips uvedl 10bitový 4K monitor 288E2UAE Philips uvedl 10bitový 4K monitor 288E2UAE
Společnost Philips uvádí do nabídky svých monitorů novinku v podobě modelu 288E2UAE. Jde o 28" monitor, který nabízí 4K rozlišení a 10bitové zpracování barev. Přitom má jít o poměrně levnou variantu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
LAVO: vodíkové úložiště energie pro domácnost LAVO: vodíkové úložiště energie pro domácnost
Společnost LAVO přichází na trh s novým úložištěm elektrické energie. Nebude ji ale ukládat primárně v akumulátoru, ale ve vodíku. Její úložiště totiž bude provádět elektrolýzu vody a chybět nebude palivový článek.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
QNAP varuje před malwarem, který napadá jeho NAS a těží kryptoměny QNAP varuje před malwarem, který napadá jeho NAS a těží kryptoměny
Společnost QNAP varuje své zákazníky před dvěma malwary, které na jejích zařízení těží kryptoměny. Jde o Dovecat a dedpma, které se poslední dobou šíří Internetem a mohou napadat i jiná zařízení s Linuxem.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Nové grafické karty Intel Iris Xe nebudou fungovat s procesory AMD Nové grafické karty Intel Iris Xe nebudou fungovat s procesory AMD
Intel včera představil další grafické karty, které budou po více než dvou dekádách od dob modelu Intel 740 nabídnuty na trhu. Ukazuje se ale, že si je nebudeme moci koupit samostatně a ani vyzkoušet na sestavě s procesorem AMD. Proč? 
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů