taky to vidím tak 50:50,
zatím se vše testovalo samostatně, nebo alespoň s nějakou pauzou na kontrolu a další přípravu na spuštění další procesu rozbalování
ale nic nebylo otestované jako celek a je tam tolik techniky, že až věřím že se to pose**
a jestli jo, tak to bude epický průser, k tomu se přidá SLS
a z NASA se stanou kancelářské krysy které budou už jen dávat razítka na povolení ke startu pro firmy jako je SpaceX, ULA, Northrop Gruman, Blue Origin.....
Odpovědět0 0
To je ta sprostosť čo ju vyvíjaju od 2000 roku a mala biť na obežnej drahe najneskvor v 2012? :D
Odpovědět1 0
Hlavne by si zastanci nazoru ze je to jednoduche a levne posilat teleskopy do vesmiru, meli uvedomit kolik to stalo jak je to narocne a slozite i financne. Kolik to nakonec stalo 12 miliard dolaru ? A stat to melo 1,5 miliardy.
To uz nikdo nevidi kdyz placaji ad si astronomove daji teleskooy do vesmiru :)
Odpovědět0 1
Ehm.. Jedna věc je, že podobný přísteoj skutečně je docela drahá sranda. Ovšem je otázka, o kolik to prodražil přístup NASA k práci. Vývoj (tedy plány) začly v roce 1996. V roce 2005 naprosto vše co už měli vyhodili a začali znovu od začátku. (tou dobou už to mělo za sebou NŠKOLIKANÁSOBNÉ překročení rozpočtu) A druhá věc je, že podle toho jak který prezident zrovna zkrátil rozpočet NASA, tak na tom pracovalo málo, opravdu málo, nebo zcela zoufale málo lidí a tím pádem se projekt táhne. Jenže to neznamená, že by NIC nestál. Jakákoliv součástka, kterou už máte hotovou se uchovává v čistém prostředí. Po dvaceti letech stálo skladování krabičky šroubů víc, než kdyby byly ze zlata. Jo a další drobnost: to co SNAD za rok až dva poletí je vybeveno 10-15 LET starou elektronikou. Máte ponětí, jaký vývoj za tu dobu prodělaly snímače, procesory, paměti a podobně?
Odpovědět0 0
Hlavně je třeba se podívat, kam tečou peníze.
Jeden Hubble je otočený ke hvězdám (a stál nemalé prostředky) a dalších X je jich (s ještě lepšími parametry) otočeno směrem na zemi. (Viz. dárek NASA od NRO - nepoužité přebytky ze sledovacích programů). Takže levné to není, ale "jednoduché" to je. Jen záleží na tom, kdo o prostředky žádá. ;)
Odpovědět0 0
Dolu jich kouka asi 10 a hubble se dokonce vyrabel ve stejne hale , ale oddelene od vojenskych verzi. Proto take nedoslo ke sdileni informaci o vyvoji a spatnemu vybrouseni zrcadla. :D
Odpovědět0 0
No jestli tohle vyjde a bude to fungovat, tak dám na modlení. ;)
Tolik zpoždění a velké navýšení finančních prostředků už asi nikdo nebude ochoten podstoupit znovu. Při selhání tohoto nádherného stroje podle mě zůstaneme dlouhá léta bez vesmírného teleskopu takových možností, jaké má Hubble nebo JW.
Držím palce.
Odpovědět0 0
V nejlepším případě bych viděl šanci, že to vyjde tak 50/50. Příšerně mechanicky složité a stačí, aby vypadl jediný motorek a celé se to pos..
Odpovědět0 0
Však právě. :/
Odpovědět0 0