reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Telikin a počítač pro seniory

, , aktualita
Telikin a počítač pro seniory
Čím je člověk starší, tím více potížím musí jeho tělo čelit. Klouby nejsou to, co bývaly, uši už tak dobře neslyší, oči tak dobře nevidí. Desítky let zkušeností pak stojí v konfrontaci s překotně rozvíjející se technologií. Přitom ne všichni...
Telikin a počítač pro seniory
Čím je člověk starší, tím více potížím musí jeho tělo čelit. Klouby nejsou to, co bývaly, uši už tak dobře neslyší, oči tak dobře nevidí. Desítky let zkušeností pak stojí v konfrontaci s překotně rozvíjející se technologií. Přitom ne všichni senioři zavrhují moderní technologie jako zbytečnost. Během nedávného boomu internetu přišla řada novinek, které naopak vítají – e-mail, zprávy, flashové hry (Sudoku) a vůbec celý Web 2.0 (tj. blogy, internetová fóra, diskuze, apod.).

Americká společnost Telikin proto navrhla počítač speciálně určený seniorům. V mnohých rysech je přitom podobný speciálním „mobilům“ pro důchodce (známý je třeba „mobil“ české firmy Jablotron). Jedním takovým rysem je jednoduchost. Celý počítač je tak schovaný v monitoru s dotykovou obrazovkou, přibalená klávesnice je potištěna velkými písmeny a všechno důležité na obrazovce rovněž používá velké písmo.
Levnější verze počítače pro seniory s úhlopříčkou 18,6 palců


Co se operačního systému týče, tak je využita speciální distribuce linuxu. Výhodou je proto vyšší ochrana proti záplavě malwaru, nevýhodou komplikovanější využití programů pro Windows. Implicitně je systém vybaven vlastní sadou programů s poněkud obskurními jmény (ať je to jednoduchý internetový prohlížeč Web Browsing nebo textový editor Write údajně kompatibilní s MS Word).
To stejné, akorát ve verzi Elite s 20" úhlopříčkou a poněkud vyšší výbavou


Hardwarem se tento All-In-One PC řadí mezi Net-Topy. Menší 18,6“ model TLMS18T3202W využívá dvoujádrového 1,8 GHz procesoru, 2 GB RAM, 320 GB na pevném disku nebo 1,3 Mpx webkamery s vestavěným mikrofonem. Součástí jsou i vestavěné mikrofony, 4 USB porty, kombinovaná čtečka 6 druhů karet, Wi-Fi karta standardu 802.11 b/g/n. Zajímavostí je, že celková hmotnost pak činí 9 kg. K tomu je možné objednat technickou podporu (v ceně 60 dnů trial verze), kde se technik může připojit na dálku a vyřešit problém za uživatele. Tento komplet pak je možné objednat za 669 $ (12 730 Kč bez DPH). V nabídce je rovněž verze, která se liší 20“ úhlopříčkou, dvoujádrem o 1,6 GHz, 500 GB HDD, jedním výstupem HDMI a cenou 999 $ (19 020 Kč bez DPH).

Zdroj: Telikin, HiTechReview
reklama
reklama
reklama