www.svethardware.cz
>
>
>
>

Telikin a počítač pro seniory

Telikin a počítač pro seniory
, , aktualita
Čím je člověk starší, tím více potížím musí jeho tělo čelit. Klouby nejsou to, co bývaly, uši už tak dobře neslyší, oči tak dobře nevidí. Desítky let zkušeností pak stojí v konfrontaci s překotně rozvíjející se technologií. Přitom ne všichni...
reklama
Čím je člověk starší, tím více potížím musí jeho tělo čelit. Klouby nejsou to, co bývaly, uši už tak dobře neslyší, oči tak dobře nevidí. Desítky let zkušeností pak stojí v konfrontaci s překotně rozvíjející se technologií. Přitom ne všichni senioři zavrhují moderní technologie jako zbytečnost. Během nedávného boomu internetu přišla řada novinek, které naopak vítají – e-mail, zprávy, flashové hry (Sudoku) a vůbec celý Web 2.0 (tj. blogy, internetová fóra, diskuze, apod.).

Americká společnost Telikin proto navrhla počítač speciálně určený seniorům. V mnohých rysech je přitom podobný speciálním „mobilům“ pro důchodce (známý je třeba „mobil“ české firmy Jablotron). Jedním takovým rysem je jednoduchost. Celý počítač je tak schovaný v monitoru s dotykovou obrazovkou, přibalená klávesnice je potištěna velkými písmeny a všechno důležité na obrazovce rovněž používá velké písmo.
Levnější verze počítače pro seniory s úhlopříčkou 18,6 palců


Co se operačního systému týče, tak je využita speciální distribuce linuxu. Výhodou je proto vyšší ochrana proti záplavě malwaru, nevýhodou komplikovanější využití programů pro Windows. Implicitně je systém vybaven vlastní sadou programů s poněkud obskurními jmény (ať je to jednoduchý internetový prohlížeč Web Browsing nebo textový editor Write údajně kompatibilní s MS Word).
To stejné, akorát ve verzi Elite s 20" úhlopříčkou a poněkud vyšší výbavou


Hardwarem se tento All-In-One PC řadí mezi Net-Topy. Menší 18,6“ model TLMS18T3202W využívá dvoujádrového 1,8 GHz procesoru, 2 GB RAM, 320 GB na pevném disku nebo 1,3 Mpx webkamery s vestavěným mikrofonem. Součástí jsou i vestavěné mikrofony, 4 USB porty, kombinovaná čtečka 6 druhů karet, Wi-Fi karta standardu 802.11 b/g/n. Zajímavostí je, že celková hmotnost pak činí 9 kg. K tomu je možné objednat technickou podporu (v ceně 60 dnů trial verze), kde se technik může připojit na dálku a vyřešit problém za uživatele. Tento komplet pak je možné objednat za 669 $ (12 730 Kč bez DPH). V nabídce je rovněž verze, která se liší 20“ úhlopříčkou, dvoujádrem o 1,6 GHz, 500 GB HDD, jedním výstupem HDMI a cenou 999 $ (19 020 Kč bez DPH).

Zdroj: Telikin, HiTechReview
reklama
Nejnovější články
Apple ztrácí titul největšího inovátora, padá na 17. místo Apple ztrácí titul největšího inovátora, padá na 17. místo
Společnost Apple má za sebou zvláštní období. Finančně je na tom dobře, ale prodeje iPhonů dost spadly a v tradičně vyhlašovaném seznamu nejvíce inovativních společností se nyní propadla z 1. na 17. místo.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA oficiálně představila GeForce GTX 1660 Ti, jak si vede? NVIDIA oficiálně představila GeForce GTX 1660 Ti, jak si vede?
Dle očekávání se dnes, a to úderem 15. hodiny našeho času dostaly na svět informace o kartě GeForce GTX 1660 Ti. Téměř vše už bylo řečeno, ale zbývalo vyřešit podstatné věci kolem výkonu a také podpory technologií. Takže jak to je? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA GeForce GTX 1180: chyba, nebo reálná karta? NVIDIA GeForce GTX 1180: chyba, nebo reálná karta?
V dokumentaci firmy HP byla spatřena karta GTX 1180, která vyvolala nové spekulace a otázky o tom, jestli se nám NVIDIA chystá opravdu zamotat hlavu. Karta se měla dostat do počítačů HP Obelisk GTX 1180.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
SK Hynix zveřejnil detaily o pamětech DDR5, investovat bude přes 100 miliard USD SK Hynix zveřejnil detaily o pamětech DDR5, investovat bude přes 100 miliard USD
Na obzoru už je nová generace pamětí nejen pro naše počítače. Jde o DDR5, od nichž očekáváme logicky především vyšší pracovní frekvence, a tedy i propusnost při sníženém napětí a spotřebě. Co k tomu může říci SK Hynix?
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Prodeje NAND Flash se propadly, není poptávka Prodeje NAND Flash se propadly, není poptávka
Stejně jako v případě pamětí DRAM si mohou výrobci stěžovat na nízkou poptávku zákazníků po pamětech NAND Flash. Jejich prodeje se na konci minulého roku propadly a z toho bychom měli těžit právě my, zákazníci. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek