reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Téma měsíce: Pouzdra pro PDA

11.9.2006, Jaroslav Salcer, článek
Téma měsíce: Pouzdra pro PDA
Koupit ochranné pouzdro nebo ne? Dost často kladená otázka v diskusních fórech na stránkách o kapesních počítačích. Každý majitel nového PDA by si měl ale uvědomit, že kvalitní počítač stojí dost peněz a investice do rovněž kvalitního ochranného pouzdra činí pouhý zlomek pořizovací ceny PDA. Pro váhavé střelce jednoznačně říkám ANO nákupu pouzdra. Existuje mnoho firem, které vyrábí pouzdra různých tvarů a z různých materiálů. Každý si může vybrat, jestli bude jeho oku ladit nějaký silikon, plast, koženka a nebo pravá kůže. Je vhodné se zamyslet nad tím, jak bude vypadat PDA za 15 tisíc v semišovém pytlíčku.
Ochranná pouzdra existují od doby, co světlo světa spatřil první kapesní počítač. Výrobci pouzder se vrhli na tento nový druh sortimentu vší silou, protože kapesní počítače nebyly ani v době svého vzniku vůbec levnou záležitostí. Z tohoto důvodu chtěl mít každý majitel nového zařízení jistotu, že má svůj stroj ochráněný a že PDA v obalu hezky vypadá.

V posledních letech můžeme na trhu spatřit opravdu rozmanitý sortiment pouzder různých firem, ať už renomovaných, méně známých, či úplně neznámých. To samé platí o použitých materiálech. V zásadě můžeme rozdělit pouzdra z hlediska materiálu takto :


Kovová


Vyrobena jsou většinou z hliníku, výrobci navíc uvádějí, že se jedná o takzvaný letecký hliník, který je tenký a přitom velmi pevný. Navíc má speciální povrchovou úpravu, takže nešpiní a neoxiduje. Cenově začínají tato pouzdra někde na 300 korunách, ale mohou se vyšplhat přibližně na nějakých 1 500 Kč. Materiál bude sice stejný, ale značně se bude lišit kvalita zpracování. Obecně platí, že levné pouzdro se bude pouze trapně snažit o přizpůsobení svého tvaru na vaše PDA, kde to nepůjde ohnout, tam to výrobce udělá hranaté, zatímco to nejdražší bude vypadat jako přesný a bezchybně zaoblený odlitek vašeho zařízení. Čím méně PDA vyčnívá, tím více je chráněno. Celkově sice kapesní počítač v kovovém pouzdru trochu ztěžkne, ale není to nic katastrofálního. Vnitřek kovového obalu je vyložen většinou 1mm silným neoprenem, takže svůj kapesní počítač nepoškodíte.
Kožená


Kůže je asi nejpoužívanější materiál na výrobu pouzder. Přesto je třeba si udělat jasno v jedné věci. Buď můžeme mluvit o pouzdře z pravé kůže a nebo z koženky, což je vlastně uměle vyrobená napodobenina pravé kůže. Z tohoto důvodu je třeba dávat si pozor při internetových nákupech, jestli se pod názvem kožené pouzdro za 100 Kč neskrývá právě pouze koženkový obal. Ale někomu to nevadí a v podstatě nerozlišuje tyto dva různé materiály a rozhodujícím faktorem je právě nízká cena. Výhodou kožených pouzder je velká tvarová rozmanitost, kapsičky, zipy, přihrádky na doplňky, prostě ušít jde v podstatě cokoliv a navíc výrobek docela luxusně vypadá. Cena začíná okolo 300 Kč (koženka) a nejdražší pouzdro jsem viděl za 4.500,--Kč (špičková, bezchybná jemná kůže). Použity jsou kůže z exotických zvířat, mám na mysli krokodýly nebo pštrosy. Ochranáři nemusí křičet, jak již bylo zmíněno na jednom fóru, kůže je zde jako odpadní materiál a takový pštros se pěstuje na maso a stejně by šel na porážku a rozhodně ne kvůli pouzdru.Silikonová


Jedná se o klasická průhledná ohebná pouzdra, kde se nedá v žádném případě mluvit o „ochranném“, protože pocit, že PDA chráníme silikonem je pouze psychického rázu. Prach, který se dostane pod silikon, nadělá mnohem větší škodu, než PDA bez pouzdra. Vím, jak vypadá displej Nokie po vyjmutí ze silikonového futrálu. Nepodařilo se mi najít jedinou výhodu tohoto materiálu. Snad jen, že necháte vyniknout samotnému vzhledu PDA, protože silikonový obal není na první pohled téměř vidět. Po čase silikon zežloutne a barevné podání se změní. Cena těchto pouzder je hodně různá, od 200 Kč výše.

Plastová


Nyní mám na mysli tvrdý průhledný plast, něco na způsob CD obalu. Tato pouzdra těsně kopírují tvar vašeho počítače, dají se otevírat stejně jako ta kovová a opět necháte vyniknout kráse vašeho zařízení. Pokud se vám podaří sehnat takové pouzdro od nějakého kvalitního výrobce, nebude materiál praskat a odírat se jako známé CD obaly. Stupeň ochrany je zde vyšší než u silikonu. Při čtení nemusíte nic otevírat, dá se číst skrz. Zde opět pozor, výrobců je více, cena je rozlišná, ale kvalita bohužel také. Nejlevněji pořídíte plastové pouzdro za 350 – 400 Kč.


Zde bych ještě zmínil méně používané typy pouzder. PDA je zasunuto podobně jako zbraň do plastového pouzdra, které obepíná PDA jen z části. Zmíněný systém využívají hlavně Treo komunikátory a ostatní zařízení s integrovaným mobilním telefonem. Počítač je ale dost zranitelný, nehledě na to, že může spadnout holý na zem.


Gumová pouzdra, případně kombinace se silikonem


Tato pouzdra jsou většinou určena pro armádu anebo pro lidi, kteří hodlají své PDA natvrdo využívat v terénu, ať už v jakémkoliv. Na horách, na stavbách, v lese či u vody. Jedná se o velmi odolná pouzdra, která plně ochrání PDA i před pádem na beton nebo před deštěm. Možná se k nim v recenzi dostaneme. Jedno takové bylo testované i na cestě k severnímu pólu, kde muselo odolávat extrémním mrazům a zařízení muselo odesílat emaily atd... předbíhám. Cenově začínají okolo 500 Kč, ale mohou se vyšplhat až k několika tisícům.

Látková


Na závěr nesmíme zapomenout na cosi jako ochranné váčky či pytlíčky, které někteří výrobci přibalují do krabice s PDA. Materiálem může být třeba semiš (doplněný o nezbytnou šňůrku) nebo ohnutý pás nylonu sešitý po stranách gumou z tepláků. Pokud vím, 99% majitelů PDA nechává tato pouzdra v klidu ležet v krabicích a pořizují něco kvalitnějšího. Znovu připomínám, PDA za 15 tisíc se vyplatí ochránit. Prasklý displej začíná někde na 4.000 Kč, přitom kvalitní pouzdro stojí od 800 do 2.000 Kč, ale potom pozdě bycha honit.


Závěr


Naše recenze by vám měly pomoci při vašem rozhodování, do čeho investovat a jestli by dané pouzdro splnilo vaše očekávání nebo ne. Budu se podrobně zabývat několika výrobci vcelku kvalitních pouzder, ale ...... Jak se říká, nic není dokonalé, proto se budeme snažit objevit co nejvíce chybiček, které pro někoho mohou být prkotinou, ale někomu by právě tato prkotina mohla vadit a litoval by své investice. A právě od toho jsme tady.
Dále bych chtěl podotknout, že většinou nezáleží na tom, že budu testovat pouzdro pro iPaq 4700, protože kvalitu zpracování a funkčnost můžeme v klidu brát obecně. Je totiž téměř stejná, bez ohledu na typ přístroje, pro nějž je pouzdro určeno.


Odkazy na nejznámější výrobce:

Krusell
Piel Frama
Covertec
PDair
Sena
Innopocket
Brando
reklama