www.svethardware.cz
>
>
>

Těžba kryptoměn způsobuje další problém: elektronický odpad

Těžba kryptoměn způsobuje další problém: elektronický odpad
, , aktualita
Těžba kryptoměn je mnohdy energeticky velmi náročný proces, který je větší zátěží než např. elektromobilita. Jak ale tvrdí poslední studie, problémem může být i elektronický odpad kvůli rychlému zastarávání.
K oblíbeným
reklama
Kryptoměny jsou v poslední době velkým tématem, který omezuje dostupnost už tak omezeného hardwaru (zejména GPU, ale i dalších), zvyšují jeho ceny, nicméně problémem je i značná energetická zátěž. Ostatně spotřeba elektřiny už přesahuje nároky mnoha celých zemí a nyní se pohybuje okolo spotřeby ekvivalentní dvěma ČR. Poslední studie, za kterou stojí autoři Alex de Vries a Christian Stoll, nicméně ukazuje i na další problém. Těžební hardware totiž rychle zastarává, výkon přestává záhy stačit, a průměrná ekonomická životnost těžebního HW z těchto důvodů činí jen 1,29 roku u přístrojů těžících Bitcoin. To je průměr, po kterém se jejich provoz stává neziskovým. Tento fakt způsobuje rostoucí množství elektronického odpadu, kdy se už nehodí pro těžbu kryptoměn kvůli slabé efektivitě. To je problém především pro jednoúčelové minery (ASIC), které jen těžko najdou další využití (např. na rozdíl od grafických karet).
 
Minery pro těžbu kryptoměn
ilustrační obrázek, autor: Alexandr Gromov, CC BY-SA 4.0, přes Wikimedia Commons
 
Podle autorů studie se takto ročně vyhodí 30,7 tisíce tun elektronického odpadu (odhadováno do května 2021), což je sice jen zlomek proti celkovým 53,6 milionům tun (0,06%), toto číslo ale může růst s tím, jak se mění kryptoměnová horečka. Rychlost vyhazování může stoupat a dle vědců v některých dobách cyklu růstu cen kryptoměn může zbavování se nevyhovujícího HW dosahovat přepočtené míry přes 64,4 tisíce tun za rok. Výše uvedené nižší číslo dle vědců odpovídá ročnímu IT odpadu malé země, jako je např. Nizozemí.
 
I když tato čísla mohou vypadat jako něco, co v celkových emisích nestojí skoro ani za řeč, při 112,5 milionech transakcí v roce 2020 to dle The Guardian odpovídá 273 gramům elektronického odpadu na transakci, tedy vyhozeným dvěma telefonům iPhone mini. A to už tak nevýznamně nezní.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Prototyp Starship SN20 úspěšně absolvoval statický zážeh Prototyp Starship SN20 úspěšně absolvoval statický zážeh
Soukromá kosmická společnost Elona Muska SpaceX se svým prototypem SN20 posouvá vývoj kosmické lodi Starship opět kupředu. SN20 úspěšně absolvoval statický zážeh svých motorů, čímž se otevřely dveře k dalším testům.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Apple M1 Max v dalším testu ukazuje svůj výkon: 3,3× silnější GPU než u M1 Apple M1 Max v dalším testu ukazuje svůj výkon: 3,3× silnější GPU než u M1
Výkon procesorů Apple M1 Pro a M1 Max je předmětem mnoha diskuzí. Velký otazník visí na výkonem GPU. Objevil se výsledek dalšího benchmarku, který hovoří o 3,3krát vyšším výkonu v porovnání s předchozí M1.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Google Play snižuje provize: předplatné na 15 %, e-knihy půjdou na 10 % Google Play snižuje provize: předplatné na 15 %, e-knihy půjdou na 10 %
Bitvy o provize pokračují a společnost Google se rozhodla snížit je ve svém obchodě s aplikacemi Google Play. Předplatná budou vždy za 15 %, tedy i v prvním roce. Levnější mají být i elektronické knihy.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Výměnné stanice baterií NIO se stanou decentralizovanou solární elektrárnou Výměnné stanice baterií NIO se stanou decentralizovanou solární elektrárnou
Automobilka NIO chce rozšířit funkčnost svých stanic pro výměnu akumulátorů svých elektromobilů. Nově budou instalovány solární panely a síť se tak současně stane i decentralizovanou solární elektrárnou.
23.10.2021, aktualita, Milan Šurkala
Corsair uvedl vodní chladiče Elite AIO s 2,1" LCD na vodní pumpě Corsair uvedl vodní chladiče Elite AIO s 2,1" LCD na vodní pumpě
Corsair představil očekávanou novinku v podobě vodních chladičů Elite AIO LCD, které dostaly netradiční funkci. Jejich pumpa totiž obsahuje 2,1" displej, který je schopen zobrazit teploty, otáčky i různé obrázky.
22.10.2021, aktualita, Milan Šurkala