www.svethardware.cz
>
>
>

Těžba kryptoměn způsobuje další problém: elektronický odpad

Těžba kryptoměn způsobuje další problém: elektronický odpad
, , aktualita
Těžba kryptoměn je mnohdy energeticky velmi náročný proces, který je větší zátěží než např. elektromobilita. Jak ale tvrdí poslední studie, problémem může být i elektronický odpad kvůli rychlému zastarávání.
K oblíbeným
reklama
Kryptoměny jsou v poslední době velkým tématem, který omezuje dostupnost už tak omezeného hardwaru (zejména GPU, ale i dalších), zvyšují jeho ceny, nicméně problémem je i značná energetická zátěž. Ostatně spotřeba elektřiny už přesahuje nároky mnoha celých zemí a nyní se pohybuje okolo spotřeby ekvivalentní dvěma ČR. Poslední studie, za kterou stojí autoři Alex de Vries a Christian Stoll, nicméně ukazuje i na další problém. Těžební hardware totiž rychle zastarává, výkon přestává záhy stačit, a průměrná ekonomická životnost těžebního HW z těchto důvodů činí jen 1,29 roku u přístrojů těžících Bitcoin. To je průměr, po kterém se jejich provoz stává neziskovým. Tento fakt způsobuje rostoucí množství elektronického odpadu, kdy se už nehodí pro těžbu kryptoměn kvůli slabé efektivitě. To je problém především pro jednoúčelové minery (ASIC), které jen těžko najdou další využití (např. na rozdíl od grafických karet).
 
Minery pro těžbu kryptoměn
ilustrační obrázek, autor: Alexandr Gromov, CC BY-SA 4.0, přes Wikimedia Commons
 
Podle autorů studie se takto ročně vyhodí 30,7 tisíce tun elektronického odpadu (odhadováno do května 2021), což je sice jen zlomek proti celkovým 53,6 milionům tun (0,06%), toto číslo ale může růst s tím, jak se mění kryptoměnová horečka. Rychlost vyhazování může stoupat a dle vědců v některých dobách cyklu růstu cen kryptoměn může zbavování se nevyhovujícího HW dosahovat přepočtené míry přes 64,4 tisíce tun za rok. Výše uvedené nižší číslo dle vědců odpovídá ročnímu IT odpadu malé země, jako je např. Nizozemí.
 
I když tato čísla mohou vypadat jako něco, co v celkových emisích nestojí skoro ani za řeč, při 112,5 milionech transakcí v roce 2020 to dle The Guardian odpovídá 273 gramům elektronického odpadu na transakci, tedy vyhozeným dvěma telefonům iPhone mini. A to už tak nevýznamně nezní.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Alibaba má vlastní 128jádrové serverové procesory Arm, nahradí jimi x86 Alibaba má vlastní 128jádrové serverové procesory Arm, nahradí jimi x86
Alibaba je další velká technologická společnost, která se spolehne na vlastní procesory, jež budou nasazeny namísto obvyklých serverových čipů s architekturou x86. Jedná se konkrétně o 128jádrové Yitian 710. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Čína se zaměřila na těžaře využívající energii státních firem a institucí Čína se zaměřila na těžaře využívající energii státních firem a institucí
V Číně pokračuje hon na těžaře kryptoměn, jejichž činnost už byla postavena mimo zákon a zvláště pak jde o ty, kteří navíc využívají energii veřejných, čili státních institucí či státních firem. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
TSMC aktualizuje svou roadmap: kdy budou N3, N3E a N2? TSMC aktualizuje svou roadmap: kdy budou N3, N3E a N2?
Společnost TSMC nedávno ohlásila, že začne vyrábět své 3nm čipy v rámci masové produkce o něco později, než bylo v plánu. Nyní se už dozvídáme více o tom, jak to postihne plán týkající se i procesů N3E a N2. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Apple MacBook Pro v 14" a 16" verzi mnohem výkonnější díky M1 Pro i Max Apple MacBook Pro v 14" a 16" verzi mnohem výkonnější díky M1 Pro i Max
Apple nepředstavil jen nové procesory M1 Pro a M1 Max, ale také produkty, v nichž byly použity. Prozatím nejde o desktopy, ale o notebooky MacBook Pro ve 14" i 16" variantě. A má jít o vskutku výkonné stroje pro profesionály.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala15 komentářů
North Vancouver chce vytápět město díky těžbě Bitcoinu North Vancouver chce vytápět město díky těžbě Bitcoinu
Aby těžba kryptoměn nebyla takovým plýtváním energií a k výrobě elektrické energie se nepoužíval zemní plyn, rozhodlo se město North Vancouver v Kanadě s dodavatelem energie na dvou zajímavých krocích najednou.
Včera, aktualita, Milan Šurkala11 komentářů