www.svethardware.cz
>
>
>

The Planetary Society na orbitě rozvinula svou solární plachtu

The Planetary Society na orbitě rozvinula svou solární plachtu
, , aktualita
Americká neziskovka The Planetary Society dokázala na oběžné dráze kolem Země rozbalit svou první solární plachtu. Jedná se o zkušební vesmírnou sondu LightSail 2, jehož plachta zabírá plochu téměř 30 čtverečných metrů. 
K oblíbeným
reklama
Pokud by někdo snad potřeboval přibližný přepočet na dnes běžnější jednotky, pak ať ví, že 30 čtverečních metrů (někde se uvádí 32) je pouze zlomek rozlohy fotbalového hřiště. Ostatním lze říci, že pokud je ona plachta čtvercová, a vypadá to že je, pak bude mít hranu o velikosti necelých 5,5 metrů. 
 
 
Jedná se pochopitelně o zařízení, které zkoumá praktické možnosti využití slunečního záření pro pohon ve vesmíru. Tento pohon je velice slabý, a tak je zapotřebí vytvořit plavidlo s co nejvyšším poměrem velikosti plachty ku celkové hmotnosti (LightSail 2 váží jen 5 kg). Výhoda je ta, že pohon je pak zdarma, i když jen směrem od Slunce (křižovat proti němu půjde těžko) a také je třeba vzít v úvahu, že se zde může dosáhnout obrovských rychlostí i v řádu stovek kilometrů za sekundu. Takový Voyager 2 se přitom pohybuje "jen" rychlostí kolem 16 km/s. 
 
Solární plachty si také nesmíme plést s magnetickými či elektrickými plachtami, kde se využívá sluneční vítr a ten putuje "jen" rychlostí kolem 450 km/s. Solární plachty tak mají, co se týče rychlosti, mnohem větší potenciál a teoreticky mohou být vyslány na cestu a urychleny i s využitím přesně zaměřených a výkonných laserů. 
 
 
The Planetary Society tak využila svou LightSail 2, která na oběžné dráze kolem Země rozvinula svou čtvercovou mylarovou plachtu. Vynesena byla totiž už 25. června na palubě rakety Falcon Heavy společně s mnoha dalšími zařízeními. Poté bylo na řadě vysunutí antény a nyní i rozvinutí plachty. Povedlo se tak to, v čem původní LightSail z roku 2015 selhala kvůli problémům s komunikací i mechanismem pro rozvinutí plachty. Nicméně LightSail stejně neměla svou plachtu využít jako pohon, pouze měla ukázat, zda bude možné ji rozvinout. 
 
 
LightSail 2 už plachtu využije v praxi, i když jen pro pohyb na oběžné dráze, respektive pro spíše menší úpravy výšky oběhu. Sonda je už také vybavena gyroskopy, aby bylo možné ji ve vesmíru natáčet, a tím i ovlivňovat směr pro změny pohybu. 
 
Dle tvůrců této sondy by solární plachty mohly být již brzy využity v rámci dlouhodobých misí ve vnitřní části Sluneční soustavy. Později by mohlo jít i o vnější, ale to už nejspíše s využitím laserů. The Planetary Society se plánuje o svou technologii podělit s ostatními a také bude možné její LightSail 2 na vlastní oči spatřit. Pokud se v noci podíváme správným směrem v ten správný čas. Půjde tak o něco podobného, jako jsou záblesky satelitů Iridium, ovšem u nás si asi můžeme nechat zajít chuť, neboť tento satelit obíhá někde kolem rovníku
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel vypustil na trh Xeon W-3300: 10nm CPU pro pracovní stanice Intel vypustil na trh Xeon W-3300: 10nm CPU pro pracovní stanice
Intel se rozhodl, že na trh vypustí 10nm procesory Xeon W-3300, které představují to nejbližší, co má tato firma k dispozici na motivy High-End Desktopů (HEDT). Jedná se ovšem spíše o konkurenci pro Threadrippery Pro, i když stále jen s omezeným výkonem.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Hot Chips 33 budou o 3D pouzdření v podání AMD, Intelu a TSMC Hot Chips 33 budou o 3D pouzdření v podání AMD, Intelu a TSMC
Uprostřed srpna proběhne konference Hot Chips 33, kde bude mezi hlavní témata patřit 3D či obecně pokročilé pouzdření počítačových čipů, a to v podání prezentujících z firem TSMC, Intel a AMD. Na co se můžeme těšit? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Ada Lovelace má nabídnout podobný skok jako Maxwell - Pascal NVIDIA Ada Lovelace má nabídnout podobný skok jako Maxwell - Pascal
Dobrá zpráva přichází od leakera zvaného Ulysses, který mluví o dalším slušném pokroku ve výkonu, který má předvést budoucí generace GeForce zvaná Ada Lovelace. Má jít totiž o podobný nárůst, jaký ukázal přechod z Maxwellu na Pascal. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Thunderbolt 5 zřejmě míří k 80 Gb/s a modulaci PAM-3 Thunderbolt 5 zřejmě míří k 80 Gb/s a modulaci PAM-3
Rozhraní Thunderbolt ve verzi 3 i 4 nabízí propustnost 40 Gb/s, čili v tomto ohledu mezigenerační pokrok nic nového nenabídl, ale právě vyvíjená verze Thunderbolt 5 by už díky PAM3 měla propustnost zdvojnásobit. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Astronomové nalezli exoplanetu vzdálenou 0,1 světelného roku od své hvězdy Astronomové nalezli exoplanetu vzdálenou 0,1 světelného roku od své hvězdy
Pokud bychom měli brát naši Sluneční soustavu jako vzor, byl by systém hvězdy COCONUTS-2 velice neobvyklý. Zahrnuje totiž velkou planetu, která obíhá daleko za hranicí, již u nás považujeme za okraj soustavy. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek