reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Google News  |  Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak  |   Svět mobilně
Proč mít u nás profil?

Threadrippery 5000 jsou pouze pro Lenovo, jinde je nepoužijeme

, , aktualita
Threadrippery 5000 jsou pouze pro Lenovo, jinde je nepoužijeme
Není to tak dávno, co jsme se podívali na tzv. vendor lock procesorů používaných v počítačích značky Lenovo. Nyní se dozvídáme, že to samé se týká i zbrusu nových Threadripperů PRO 5000. 
Lenovo uzamyká svá podniková PC s Ryzeny Pro, což znamená, že pokud někdo takové procesory z počítače od Lenova vymontuje a zkusí je použít jinde, nepochodí. Jde přitom o zcela běžné verze těchto procesorů, v jejichž případě ovšem proběhl tzv. vendor lock, což jednoduše znamená, že budou fungovat jen v jistých systémech. 
 
Dle výrobců počítačů jde o způsob, jak zajistit, aby se procesory z jejich systémů nekradly a nepoužívaly jinde. V krádeži to samozřejmě nikomu nezabrání, ale výsledkem je pouze mrtvý kus křemíku. Používá se zde AMD PSB, čili Platform Secure Boot, kde se uplatní integrovaný bezpečnostní procesor v Ryzenech. Ověřuje se tu tak kryptografický klíč BIOSu, na který může být naprogramována "pojistka" v procesorech Ryzen, což lze ovšem učinit pouze jednou a naposledy, čili kód pak nelze přepsat. To znamená, že daný procesor je už navždy spárován s takovými deskami, které využívají stejný klíč.
 
 
Nyní se dozvídáme, že dle samotného Lenova byly tímto způsobem uzamknuty také procesory Threadripper PRO 5000, které jsou aktuálně k dispozici exkluzivně jen v počítačích Lenovo P620. Jde tu tak zřejmě i o ochranu oné exkluzivity, kterou Lenovo má u firmy AMD, přičemž to se týkalo i předchozích modelů Threadripper PRO 3000 generace Castlepeak. Lenovo je totiž stejně jako nové Chagall dostalo do exkluzivní nabídky a až později byly vypuštěny na volný trh.
 
via momomo_us 
 
Procesory Threadripper PRO 5000 oficiálně vstoupí na trh až 21. března a jde tu především o nová jádra Zen 3 s jejich 19% nárůstem výkonu na takt, stejně jako v případě procesorů Ryzen 5000 či EPYC Milan. Otázka je, zda je AMD později stejně jako řadu 3000 vypustí do obchodů i samostatně, neboť je pravda, že Chagall přichází na trhu už velice pozdě a kdyby AMD neotálelo déle než obvykle, už bychom tu měli další procesorovou generaci, kterou můžeme očekávat až letos na konci léta. 


reklama
reklama
reklama
reklama