www.svethardware.cz
>
>
>
>

Titan u Cassiopeiy A podporuje neutrinovou teorii o explozi supernov

Titan u Cassiopeiy A podporuje neutrinovou teorii o explozi supernov
, , aktualita
Teleskop Chandra poskytl astronomům další důležité vodítko pro ověření teorií o tom, jak explodují velké hvězdy v supernovy. Konkrétně se podíváme na Cassiopeiu A, která takto explodovala teprve nedávno. 
K oblíbeným
reklama
Nedávno samozřejmě ve vesmírném měřítku, kde 350 let je jako okamžik. Právě zhruba před takovou dobou explodovala Cassiopeia A, která nyní tvoří jedny z nejmladších pozůstatků supernov, o nichž víme. Rozšířila tak kolem sebe obálku prachu a plynů a v tomto materiálu byla identifikována celá řada prvků. 
 
 
V tomto kompozitním snímku máme modře znázorněný titan, křemík a horčík (zeleně), železo (oranžově) a kyslík (fialově). 
 
 
Pozůstatky supernov jsou snadno k nalezení, ale astronomové toho stále o jejich explozích moc nevědí. Jsou ale přesvědčení, že hvězda, která už spotřebovala své palivo pro fúzi, se nejdříve zhroutí pod vlastní gravitací. To způsobí šíření razových vln, které se nakonec začnou šířit směrem ven, přičemž jednak se při tom tvoří nové těžší prvky a ty jsou pak energií razových vln rozmetány do okolí a po hvězdě zbyde pouze jádro, čili nová neutronová hvězda, ovšem při překročení kritické meze hmotnosti to může být i černá díra, pokud pomineme další spíše ještě hypotetické objekty. 
 
Co tedy teleskop Chandra v pozůstatcích Cassiopeiy A objevil? Je to titan, o němž se vědělo už dříve, ovšem nyní jde konkrétně o nový izotop titanu, který je stabilní, čili se časem nerozpadá. A je to vůbec poprvé, co byl stabilní izotop titanu objeven na místě exploze supernovy. 
 
Právě takový materiál může podpořit vysvětlení dlouhodobé záhady, která se týká samotné exploze supernov. V počítačových simulacích totiž zmíněné rázové vlny rychle zanikají, čili zde k explozi vůbec nedojde. Evidentně tu tak něco chybělo a tím může být efekt neutrin vznikajících při kolapsu hvězdy, které mají podněcovat tvorbu rapidně expandujících bublin materiálu, jež podporují i šíření rázových vln. Důkaz k této teorii ale dosud chyběl, a tím se právě nyní stal stabilní izotop titanu, neboť právě ten by měl dle modelů vznikat uvnitř zmíněných bublin, a to na základě vypočtené teploty a hustoty materiálu. Jde tedy o objev podporující teorii neutriny podporované exploze supernov. 
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
SteelSeries Rival 5: univerzální herní myš se spoustou tlačítek SteelSeries Rival 5: univerzální herní myš se spoustou tlačítek
Značka SteelSeries oznámila novou herní myš, která se chce zalíbit nejrůznějším typům hráčů. Přesností a rychlostí potěší milovníky FPS, velká nabídka tlačítek se zase hodí pro RPG. K dispozici jsou také voděodolné spínače.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Lenovo představuje 360Hz herní monitor Legion Y25g-30 Lenovo představuje 360Hz herní monitor Legion Y25g-30
Další novinkou společnosti Lenovo je rychlý herní monitor Legion Y25g-30. Ten se může pochlubit opravdu velmi vysokou obnovovací frekvencí 360 Hz. Nebude mu chybět ani podpora technologie Nvidia G-Sync.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Nvidia uvedla mobilní GeForce RTX 3050 a RTX 3050 Ti Nvidia uvedla mobilní GeForce RTX 3050 a RTX 3050 Ti
Nvidia dnes uvedla nové grafické čipy GeForce RTX 3050 a RTX 3050 Ti. V tomto případě šlo o mobilní nasazení, takže můžeme očekávat TGP v rozmezí 35 W až 80 W. V případě modelu Ti se můžeme těšit na 2560 CUDA jader.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Intel oficiálně představuje nové osmijádrové Tiger Lake-H Intel oficiálně představuje nové osmijádrové Tiger Lake-H
Intel už dříve slíbil brzký nástup nových procesorů Tiger Lake-H s až osmi jádry, což dnes plní a oficiálně je uvádí na trh. Jde tak o první mobilní 10nm procesory s tolika fyzickými jádry a ty se uplatní v řadě nových PC. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Konzole One Xplayer využije procesory Intel Tiger Lake Konzole One Xplayer využije procesory Intel Tiger Lake
Pokud jde o herní konzole využívající hardware x86, pak máme obvykle na mysli spíše něco od AMD. Nová One Xplayer je však založena na běžných mobilních procesorech Intel Tiger Lake s grafikou generace Xe. 
Včera, aktualita, Jan Vítek