www.svethardware.cz
>
>
>
>

Tři astronauti z ISS se vrátili na Zemi

Tři astronauti z ISS se vrátili na Zemi
, , aktualita
Z Mezinárodní vesmírné stanice se dnes úspěšně vrátili tři astronauti, kteří na této misi strávili více než 170 dní mimo Zemi. Návratová kapsle dosedla na step v Kazachstánu, vedení ISS převzala Peggy Whitsonová.
K oblíbeným
reklama
I když by některé společnosti, mezi nimiž je například i SpaceX od Elona Muska, rády co nejdříve létaly s kosmonauty na Mars, v současné době létají astronauti jen na Mezinárodní vesmírnou stanici. Dnes na ISS skončila další expedice od NASA, protože tři členové tamní posádky se úspěšně vrátili zpět na Zemi.

Trojice astronautů z Expedice 50 a 49 strávila na Mezinárodní vesmírné stanici 173 dní. Dnes odpoledne ale návratová kapsle s posádkou úspěšně dosedla na zem v kazašské stepi. Vedoucí mise byl Shane Kimbrough z USA a NASA a společnost při návratu mu dělali dva letečtí inženýři z Ruska a kosmické agentury Roskosmos - Sergej Ryžikov a Andrej Borisenko.

Na palubě návratové kapsle Sojuz MS-02 se astrounauti z ISS vrátili do Kazachstánu, konkrétně do blízkosti města Jezkazgan. Sojuz po odpojení z Mezinárodní vesmírné stanice zamířila k Zemi a její dopad v posledních chvílích brzdil velký červenobílý padák.
Sojuz MS-02 při návratu


Posádka vedla na ISS mnoho výzkumů, mezi ně patřilo i pozorování růstu buněk a jejich vlastnosti v mikrogravitaci. Výsledky z tohoto výzkumu by mohly být použity při léčbě nemocí a nejrůznějších zranění ve vesmíru, mohly by také vést ke zlepšení léčebných postupů na Zemi. Astronauti na Mezinárodní vesmírné stanici také zkoumali, jak podmínky mikrogravitace ovlivňují regenerační proces kostí a jiných tkání.

Shane Kimbrough za svůj pobyt na Mezinárodní vesmírné stanici absolvoval čtyři výstupy do vesmíru za účelem vylepšení či oprav ISS. V lednu během dvou výstupů připravoval ISS na připojení šesti nových lithium-iontových baterií, které nahradily devět nikl-vodíkových baterií.

Na Mezinárodní vesmírné stanici pokračuje Expedice 51 v čele s astronautkou NASA Peggy Whitsonovou. Peggy Whitsonová bude ISS velet již podruhé. Posádka ISS nyní opět čítá tři členy, společně s velitelkou jsou ve vesmíru ještě dva astronauti. Jsou jimi Oleg Novitskij z Roskosmos a Thomas Pesquet z Evropské kosmické agentury. Ještě v dubnu by se k posádce Mezinárodní vesmírné stanice měli přidat další dva členové. Budou jimi Jack Fischer z NASA a Fjodor Jurčichin z Roskosmos.

Zdroje: NASA (1, 2)
reklama
Nejnovější články
John Carmack omezí Oculus, chce vyvíjet AI srovnatelnou s člověkem John Carmack omezí Oculus, chce vyvíjet AI srovnatelnou s člověkem
John Carmack, muž, který stojí za legendárními hrami Doom a Quake, se v posledních letech soustředil na vývoj virtuální reality pro Oculus. Toho chce ale nechat, hodlá totiž vyvinout obecnou AI se schopnostmi učení srovnatelnou s člověkem.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Age of Empires IV: Mongolové útočí na Angličany Age of Empires IV: Mongolové útočí na Angličany
Microsoft ohlásil vývoj titulu Age of Empires IV už před více než dvěma roky, ale dosud toho bylo k vidění jen velice málo. Nyní se ale můžeme mrknout na video, které ukazuje především to, jak bude vypadat prostředí této hry. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
AMD představuje procesor Ryzen 5 3500, ale ne pro volný prodej AMD představuje procesor Ryzen 5 3500, ale ne pro volný prodej
Recenzemi nového procesoru Ryzen 9 3950X je zastíněna zpráva o tom, že AMD vypustilo do světa model Ryzen 5 3500, o který by ale jistě mělo zájem daleko více zákazníků. Samostatně si jej ale nekoupíme. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Curiosity na Marsu detekoval nevysvětlené nárůsty koncentrace kyslíku Curiosity na Marsu detekoval nevysvětlené nárůsty koncentrace kyslíku
Už dlouho se mluví o metanu na Marsu jako o plynu, který by mohl být tvořen životem, ale stejně tak dobře i geologickými procesy. Nyní jde ale o měnící se koncentraci kyslíku, která zaměstnává hlavy v NASA. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Xboxové novinky: xCloud, Halo: Reach, Wasteland 3 a další Xboxové novinky: xCloud, Halo: Reach, Wasteland 3 a další
Microsoft na události X019 představil řadu novinek, na něž se nyní podíváme. Jsou tu hry od Obsidian a Rare, novinky pro Project xCloud, Halo: Reach, multiplayerové hry od Obsidian i Ninja Theory a také Wasteland 3. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek