reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Tři astronauti z ISS se vrátili na Zemi

10.4.2017, Kateřina Hoferková, aktualita
Tři astronauti z ISS se vrátili na Zemi
Z Mezinárodní vesmírné stanice se dnes úspěšně vrátili tři astronauti, kteří na této misi strávili více než 170 dní mimo Zemi. Návratová kapsle dosedla na step v Kazachstánu, vedení ISS převzala Peggy Whitsonová.
I když by některé společnosti, mezi nimiž je například i SpaceX od Elona Muska, rády co nejdříve létaly s kosmonauty na Mars, v současné době létají astronauti jen na Mezinárodní vesmírnou stanici. Dnes na ISS skončila další expedice od NASA, protože tři členové tamní posádky se úspěšně vrátili zpět na Zemi.

Trojice astronautů z Expedice 50 a 49 strávila na Mezinárodní vesmírné stanici 173 dní. Dnes odpoledne ale návratová kapsle s posádkou úspěšně dosedla na zem v kazašské stepi. Vedoucí mise byl Shane Kimbrough z USA a NASA a společnost při návratu mu dělali dva letečtí inženýři z Ruska a kosmické agentury Roskosmos - Sergej Ryžikov a Andrej Borisenko.

Na palubě návratové kapsle Sojuz MS-02 se astrounauti z ISS vrátili do Kazachstánu, konkrétně do blízkosti města Jezkazgan. Sojuz po odpojení z Mezinárodní vesmírné stanice zamířila k Zemi a její dopad v posledních chvílích brzdil velký červenobílý padák.
Sojuz MS-02 při návratu


Posádka vedla na ISS mnoho výzkumů, mezi ně patřilo i pozorování růstu buněk a jejich vlastnosti v mikrogravitaci. Výsledky z tohoto výzkumu by mohly být použity při léčbě nemocí a nejrůznějších zranění ve vesmíru, mohly by také vést ke zlepšení léčebných postupů na Zemi. Astronauti na Mezinárodní vesmírné stanici také zkoumali, jak podmínky mikrogravitace ovlivňují regenerační proces kostí a jiných tkání.

Shane Kimbrough za svůj pobyt na Mezinárodní vesmírné stanici absolvoval čtyři výstupy do vesmíru za účelem vylepšení či oprav ISS. V lednu během dvou výstupů připravoval ISS na připojení šesti nových lithium-iontových baterií, které nahradily devět nikl-vodíkových baterií.

Na Mezinárodní vesmírné stanici pokračuje Expedice 51 v čele s astronautkou NASA Peggy Whitsonovou. Peggy Whitsonová bude ISS velet již podruhé. Posádka ISS nyní opět čítá tři členy, společně s velitelkou jsou ve vesmíru ještě dva astronauti. Jsou jimi Oleg Novitskij z Roskosmos a Thomas Pesquet z Evropské kosmické agentury. Ještě v dubnu by se k posádce Mezinárodní vesmírné stanice měli přidat další dva členové. Budou jimi Jack Fischer z NASA a Fjodor Jurčichin z Roskosmos.

Zdroje: NASA (1, 2)
reklama