www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

Trumpova administrativa: končíme s ISS, vracíme se na Měsíc

Trumpova administrativa: končíme s ISS, vracíme se na Měsíc
, , aktualita
Trumpova administrativa, stejně jako soukolí každého jiného amerického prezidenta, má vliv na směřování NASA. A jak to vypadá, přijdou stejně jako za Obamy zásadní změny, které odnese ISS a novým cílem se stane Měsíc a pak doufejme i hluboký vesmír.
K oblíbeným
reklama
O NASA se v Trumpově administrativě stará především viceprezident Mike Pence, který se už dříve nechal slyšet, že přepracuje vesmírný program USA, aby směřoval více k lidskému zkoumání vesmíru a objevitelským výpravám. Není tak žádné překvapení, že se dozvídáme o konci financování programu Mezinárodní vesmírné stanice, což by mělo nastat v roce 2025 a přesunu financí na lunární výpravy, což bude možná zahrnovat i lunární stanici. Logickým vyústěním je pak výprava na Mars
 
 
To vše jsou stále zatím ještě návrhy, ovšem dle více zdrojů se s nimi počítá pro finální verzi, kterou administrativa připraví pro vedení NASA. Co se týče změn, nejdříve tu tak máme ISS, od níž se chce NASA odvrátit. Tato stanice stavěná především mezi lety 1998 a 2011 představuje zásadní zátěž pro rozpočet této agentury. Ten činí 19,5 miliard dolarů za rok a z této sumy na její provoz padnou asi 4 miliardy. Jde tak o pětinu celkového rozpočtu a pokud jde o mise zahrnující lidskou posádku, je to dokonce 40 procent. 
 
schema ISS

Čili ukončení financování ISS ze strany NASA by tak uvolnila značné prostředky, jež by mohly být využity třeba pro problémový SLS (Space Launch System), kde panují obavy, aby tyto rakety vůbec startovaly alespoň jednou ročně. To přijde na celou miliardu dolarů, a to zvláště kvůli nutnosti udržovat při životě nákladná výrobní a testovací zařízení. Pokud by tak SLS získalo alespoň část uvolněných prostředků, mohly by se tyto rakety podívat do vesmíru daleko častěji a ostatně budou potřeba, pokud se má zrealizovat lunární stanice a další cíle. 
 
NASA bude dle dřívejšího rozhodnutí poskytovat finance pro běh ISS do roku 2024 a uvažovalo se o prodloužení do roku 2028, které by tak novým rozhodnutím padlo. To by jistě nebyla moc dobrá zpráva pro SpaceX či jiné soukromníky, kteří chtějí právě pro NASA zajistit dopravu astronautů na ISS a dosud s tím nezačali (aktuálně to zajišťují ruské Sojuzy). Nicméně pokud to nebude NASA, mohl by to být někdo jiný. 
 
Otázka tak je, co se s ISS stane a zda ukončením financováním ze strany NASA zanikne, zda snad přejde do rukou soukromníků vzhledem k tomu, že dlouhodobý plán agentury zahrnuje opuštění nízké orbity a přesun na vyšší a dále. Může to nakonec dopadnout ještě tak, že se v Kongresu najdou finance pro zajištění dalšího provozu ISS i pro vývoj SLS i lunární mise. To by tak vyžadovalo značné posílení rozpočtu NASA, které se už může jen zdát o 4,4 % federálního rozpočtu, což platilo v roce 1966 (43,5 mld. dolarů v tehdejší hodnotě). Nyní to není ani půl procenta a v posledních letech se rozpočet spíše ztenčuje, než aby bobtnal a návrhy do budoucna nepočítají s velkými změnami, takže rozpočet má zůstat pod 20 miliardami. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Samsung dosáhl rekordních 5,23 Gbps na 5G síti Samsung dosáhl rekordních 5,23 Gbps na 5G síti
Společnosti Samsung se povedlo překonat rekord v přenosové rychlosti na 5G síti. Konkrétně jde o přenos na jedno zařízení, kdy bylo dosaženo 5,23 Gbps. Navíc šlo o běžně dostupný telefon na trhu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
JWST prošel 17denními finálními funkčními testy, říjnový start stále platí JWST prošel 17denními finálními funkčními testy, říjnový start stále platí
Čím více se blíží říjnový termín startu James Webb Space Telescope (JWST), tím pravděpodobnější je, že už nenastane žádné další zdržení. Nyní navíc přichází dobrá zpráva, a sice potvrzení o dokončení finálních funkčních testů. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
JPR: dodávky PC v závěru předchozího roku prudce rostly, ovšem co GPU? JPR: dodávky PC v závěru předchozího roku prudce rostly, ovšem co GPU?
Společnost Jon Peddie Research vypustila do světa další přehled o stavu trhu s GPU, a to samostatnými i integrovanými. Potvrzuje se nám tu, že poptávka po PC byla opravdu vysoká, ovšem co dodávky samostatných GPU?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Těžaři se už nepokrytě zaměřili na herní notebooky Těžaři se už nepokrytě zaměřili na herní notebooky
Už nějaký ten pátek víme, že někteří těžaři kryptoměn začali využívat i celé nové herní notebooky, a to jednoduše proto, že jsou celkově dostupnější než samostatné grafiky. Nyní už je tento trend zřejmý. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Blíží se Samsung 980, SSD bez DRAM cache Blíží se Samsung 980, SSD bez DRAM cache
Nový Samsung SSD 980 Pro už je dávno na trhu, ovšem nyní se dozvídáme o modelech Samsung SSD 980, které by někdo mohl s verzí Pro snadno zaměnit. Dostal by ale SSD bez vlastní DRAM cache.   
Dnes, aktualita, Jan Vítek