www.svethardware.cz
>
>
>

TSMC chce spustit výrobu procesem 3nm Plus v roce 2023

TSMC chce spustit výrobu procesem 3nm Plus v roce 2023
, , aktualita
Tchaj-wanská společnost TSMC už nějaký ten pátek vyrábí čipy pomocí 5nm procesu, a tak je jako příští hlavní zastávka plánován 3nm proces, samozřejmě pokud pomineme další vedlejší technologie. Kam však patří 3nm Plus? 
K oblíbeným
reklama
TSMC už použila či používá 5nm proces pro výrobu čipů jako Apple A14, Samsung Exynos 1080, Kirin 9000, Snapdragon 888 a dalších. V příštím roce se chystá tuto technologii vylepšit a my očekáváme, že snad už v jeho průběhu se setkáme s prvními 5nm produkty ve světě PC.
 
 
V roce 2022 by však už měl přijít čas na 3nm proces a po něm už na 3nm Plus, což bude evidentně vylepšená verze, ale otázka je, jak vylepšená. Mluví se však o tom, že jako první zákazník nastoupí společnost Apple a to skutečně lze akceptovat jako velice pravděpodobnou možnost. A pokud Apple bude pokračovat v dosavadním stylu označování, bude se jednat o čip A17 pro iPhone 15, ale to je to nejméně důležité. 
 
Samotný 3nm proces má dosáhnout 15% zvýšení výkonu či 30% snížení spotřeby oproti 5nm procesu, přičemž hustota tranzistorů vzroste o 70 %. Zajímavé je, že TSMC chce i na tomto procesu stále využívat tranzistory FinFET, zatímco Samsung už plánuje nové GAAFET s výrazně složitější strukturou, která se ale může vyplatit díky vyššímu výkonu tranzistorů. Uvidíme, kdo bude úspěšnější, přičemž Samsung má před sebou zřejmě větší výzvu, která může přinést výhodu, ale na druhou stranu i katastrofu. 
 
TSMC se už také dříve zmínilo o tom, co konkrétního dokáže jeho 3nm proces, když ohlásilo nový rekord v hustotě tranzistorů na milimetr čtverečný, kam jich dokázalo nacpat cca 250 milionů. Je to tak asi 5x víc, než jakou má hustotu dnešní Navi 21 vyráběné 7nm procesem, takže na 3nm procesu by z 520mm2 GPU od AMD mohl být čip velký jen cca 100mm2. Nicméně to jsou spíše jen teoretické počty, neboť výše uvedený rekord lze brát jako analogii pro syntetický benchmark a v praxi můžeme očekávat od 3nm procesu spíše 3,6x vyšší hustotu v porovnání se 7nm technologií. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou? Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou?
Právě dnes jsme zjistili, že na Mindfactory se už nabízí procesor Core i7-11700K v předprodeji. Nedlouho na to se ovšem objevuje už celá řada Rocket Lake-S v nabídce jiného obchodu, takže se můžeme podívat na další ceny.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy
AMD už příští týden představí nové Radeony, a to přinejmenším model RX 6700 XT. Ten využije GPU Navi 22 známé také jako Navy Flounder a to bude do jisté míry poloviční verzí dobře známého Big Navi, čili Navi 21. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky
Sociální síť Cluhouse zatím funguje na systému pozvánek a spousta lidí by se do ní ráda dostala. Jedna chytrá hlava tak vymyslela, jak nabízet různé audio streamy jiným a nechala rozhovory unikat ven na Internet.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
RTX 3080 coby externí GPU: má to cenu? RTX 3080 coby externí GPU: má to cenu?
Rozhraní PCI Express 4.0 může mnohým uživatelům připadat jako zbytečnost, neboť verze 3.0 stále ještě stačí. Ovšem co když použijeme verzi 3.0 a ještě navíc s jen čtyřmi linkami a navěsíme na ně výkonnou RTX 3080? To uvidíme. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář