www.svethardware.cz
>
>
>
>

TSMC se údajně dohodlo s USA na dodávkách pro Huawei, ovšem s omezením

TSMC se údajně dohodlo s USA na dodávkách pro Huawei, ovšem s omezením
, , aktualita
Společnost Huawei byla už dříve odříznuta od výrobních kapacit firmy TSMC, ale i Samsung či SK Hynix. Nyní se ale mluví o tom, že spolupráce s TSMC bude obnovena, jenomže tu bude jeden zásadní háček. 
K oblíbeným
reklama
Huawei odebírala čipy od TSMC prostřednictvím společnosti HiSilicon a opatření americké vlády způsobila, že tato spolupráce musela být zrušena. Huawei se ocitla na černé listině a jako taková si nemůže objednávat čipy u TSMC, která spoléhá i na výrobní zařízení amerických firem. Právě díky tomu má vláda USA potřebné páky, jimiž mohla přinutit TSMC k tomu, aby už na jaře přestala od Huawei přijímat nové objednávky, přičemž ty existující mohla splnit nejpozději v polovině září. 
 
 
Výsledkem bylo údajně i to, že namísto 15 milionů objednaných 5nm čipů Kirin 9000 má Huawei nyní k dispozici jen cca 8,8 milionů, což tak bude mít jasný dopad na budoucí nabídku telefonů Huawei Mate 40. Udávaný počet je ovšem založen na odhadu vycházejícím z toho, že Huawei měl získat od TSMC celkem na 22 tisíc waferů s čipy Kirin 9000. Odhaduje se právě to, že na každém waferu by mělo být kolem 400 funkčních čipů, takže dle toho se mluví o výsledném čísle 8,8 milionů. Tak či tak, Huawei by potřeboval mnohem více waferů na to, aby uspokojil očekávanou poptávku, neboť dříve předpokládal, že od října do konce roku dodá na trh právě kolem 8 milionů telefonů s Kirin 9000. 
 
Zkrátka a dobře, firmě Huawei kapacity TSMC chybí a chybět budou, ovšem o čem je nová údajná dohoda? Jednoduše o tom, že TSMC bude moci pro Huawei vyrábět, ale pouze pomocí tzv. vyzrálých technologií. A mezi ty dnes rozhodně nepatří 5nm proces a navíc ani 7nm či 10nm, ale přinejlepším 28nm. 
 
Takto předkládaný hlavní bod údajné dohody není zrovna pevně daný, ovšem i kdyby mohlo jít o 14nm či 10nm proces, pro Huawei by se s ohledem na konkurenceschopnost nic nezměnilo. Firma samozřejmě potřebuje mít stejné možnosti jako ostatní, aby mohla konkurovat na světovém trhu a pokud jí nebude umožněno využívat bez omezení ty nejlepší dostupné procesy, nemůže se podílet na trhu s mobilními zařízeními tak, jak byla doposud zvyklá. Omezení na 28nm a starší procesy tak působí spíše jako výsměch, i když i to se může hodit, jen ne pro výrobu toho nejdůležitějšího hardwaru. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Linuxová distribuce Fedora 33 přináší několik zásadních novinek Linuxová distribuce Fedora 33 přináší několik zásadních novinek
Vývojáři tento týden vypustili do světa linuxovou distribuci Fedora ve verzi 33, která představuje jednu z největších aktualizací v historii systému. Nabízí souborový systém Btrfs jako výchozí a designové změny díky prostředí GNOME 3.38.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Windows 10 čeká v roce 2021 proměna UI. Co přinese projekt „Sun Valley“? Windows 10 čeká v roce 2021 proměna UI. Co přinese projekt „Sun Valley“?
Microsoft pro příští rok chystá snad největší změny vzhledu Windows 10 od jeho vydání. Projekt s kódovým označením „Sun Valley“ údajně promění Průzkumníka souborů, nabídku Start i další součásti.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik9 komentářů
Opět se proslýchá, že Apple pracuje na vlastním vyhledávači Opět se proslýchá, že Apple pracuje na vlastním vyhledávači
Už roky se spekuluje, že Apple chystá vlastní vyhledávač, který by narušil dominanci společnosti Google. Nyní se objevují další informace, které tyto dohady zesilují a Applebot by se snad mohl stát základem nového vyhledávače.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
NASA Perseverance je v půli své cesty na Mars NASA Perseverance je v půli své cesty na Mars
NASA hlásí, že vesmírné plavidlo s roverem Perseverance na palubě už má za sebou půlku své cesty, která vede k Marsu. Už mu tak zbývá urazit "pouze" 235 milionů kilometrů, než vstoupí do atmosféry a půjde na přistání. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
RTX 3070 se chystají k prodeji, Gigabyte představuje své modely RTX 3070 se chystají k prodeji, Gigabyte představuje své modely
Dnes vstoupí do prodeje grafická karta GeForce RTX 3070, což bude možná trošku zastíněno dozvuky včerejší prezentace nových Radeonů, ale to plným právem. Gigabyte již své modely představil, ovšem jak jsou na tom zásoby v obchodech? 
Včera, aktualita, Jan Vítek