www.svethardware.cz
>
>
>

TSMC ukázalo interposer pro dva obrovské čipy a osm HBM

TSMC ukázalo interposer pro dva obrovské čipy a osm HBM
, , aktualita
Společnost TSMC se slovy, že Mooreův zákon stále ještě žije, ukázala obrovský interposer, na nějž se vejdou dva čipy zabírající 600 mm2 a navíc i osm dokola poskládaných pamětí typu HBM. K čemu by asi tak tento interposer mohl být? 
K oblíbeným
reklama
Interposery jsou kusy křemíku vybavené datovými cestami, které dokáží jejich velice hustou sítí propojit sousední čipy, které sedí přímo na nich. Dá se říci, že samotný interposer je čip, ovšem bez jakékoliv logiky, pokud ovšem nejde o aktivní interposer. 
 
 
TSMC nyní ukázalo interposer zabírající celkem 2500 mm2, na němž je jasně vidět, kam by měly být umístěny dané čipy. Vezměme si přitom, že do každého z osmi míst musí z pozic pro velké čipy vést celkem 1024 datových spojů nehledě na všechny ty cestičky, které musí obsloužit samotné velké čipy. Něco takového by tak prostý plošný spoj jednoduše nemohl rozumným způsobem zajistit a jde také o to, že díky interposeru mohou být spoje velice krátké. 
 
Dle společnosti TSMC je tento interposer spojený s výrobní technologií N5P, čili vylepšenou verzí 5nm technologie N5 slibující o 7 % vyšší výkon, nebo o 15 % nižší spotřebu. N5P je proces chystaný na rok 2021. A můžeme bezpečně říci, že čip o velikosti 2500 mm2 nebo snad jen 1200 mm2, pokud by mělo jít o dva hlavní čipy, bude mimo možnosti výroby monolitických čipů. Ostatně už pro 12nm FF platí limit 815 mmdaný maximální velikostí fotomasky. 
 
Právě díky tomu může TSMC mluvit o tom, že Mooreův zákon je stále živý a platný, pokud o něm uvažujeme z hlediska navyšování počtu tranzistorů. Jde právě o moderní a připravované technologie pouzdření čipů, které umožní zvyšování počtu tranzistorů v procesorech či jiných zařízeních, aniž by k tomu bylo zapotřebí vyrábět větší a složitější monolity. 
 
K čemu by ale mohl sloužit tento konkrétní ukázaný monolit? Vzhledem k osmi pozicím pro HBM můžeme uvažovat nejspíše o GPU, respektive o dvou grafických čipech, a to každý pro čtyři HBM. A že má jít o 5nm technologii, musí to být skutečně velice složitá GPU, ostatně i 7nm Vega je téměř poloviční, a to má přes 13 miliard tranzistorů. Takže můžeme jen v duchu odhadovat, jaké monstrum by mohlo být na takovém interposeru vytvořeno. 
 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Xbox Series X poodhalen, má RDNA 2 s 12 TFLOPS a ray-tracingem Xbox Series X poodhalen, má RDNA 2 s 12 TFLOPS a ray-tracingem
Microsoft dnes poodhalil detaily o připravované herní konzoli Xbox Series X. Najdeme zde výkonný procesor s architekturou Zen 2 a GPU postavené na RDNA 2. Podporovat má i vykreslování ray-tracingem.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Microsoft Flight Simulator slibuje všechna letiště světa Microsoft Flight Simulator slibuje všechna letiště světa
Nový Microsoft Flight Simulator přijde dlouhou řadu let po posledním dílu, ovšem měl by opravdu stát za to, jak už dobře víme. Nyní se můžeme podívat na to, jak se jeho vývoj rýsuje a co je nového. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Čínský rover Yutu-2 našel na Měsíci zajímavé kameny, které nepodlehly erozi Čínský rover Yutu-2 našel na Měsíci zajímavé kameny, které nepodlehly erozi
Čínský rover Yutu-2 dorazil na Měsíc společně s přistávacím modulem Chang’e-4 už více než před rokem, a to na jeho odvrácené straně. To se Číně povedlo jako první zemi světa a nyní se můžeme podívat na to, co rover objevil. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
TeamGroup uvádí víceúčelový i vysoce odolný flash disk TeamGroup uvádí víceúčelový i vysoce odolný flash disk
Pokud chtějí výrobci flash disků dnes něčím zaujmout, mohou to udělat třeba jako TeamGroup. Ten nabízí jednak multifunkční model T193 v podobě pravítka i úhloměru a také vysoce odolný PD1000. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Activision po Redditu žádá identifikaci leakera, jde o Call of Duty: Warzone Activision po Redditu žádá identifikaci leakera, jde o Call of Duty: Warzone
Počítačové hry se už před mnoha lety staly součástí tvrdého byznysu a velké společnosti ukazují, že nejsou ochotny trpět zveřejňování informací, které ještě tají. Chce to nyní ukázat i Activision v případě titulu Call of Duty: Warzone.
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře