www.svethardware.cz
>
>
>

TSMC začalo s vývojem 5nm procesu

TSMC začalo s vývojem 5nm procesu
, , aktualita
Společnost TSMC oznámila, že začíná vyvíjet již 5nm proces, který by měl následovat po dnes již dostupném 16nm procesu a také budoucích 10nm a 7nm. Dělí nás tedy od něj ještě tři generace.
K oblíbeným
reklama
Dnes má TSMC k dispozici 16nm výrobní proces FinFET+, o němž s určitostí víme, že bude použit pro výrobu nových čipů NVIDIA Pascal. Jenže ty ještě zdaleka nejsou na trhu, takže se započítáním budoucích 10nm a 7nm procesů nás čekají ještě tři vývojové stupně, než bude nasazen 5nm. Dá se přitom předpokládat, že cesta k němu bude trnitá a není jisté, zda bude jeho vývoj vůbec úspěšný.

Nicméně začínající práce na 5nm procesu již v tomto měsíci potvrdil CEO firmy TSMC Mark Liu na konferenci pořádané v samotném sídle společnosti, tedy v tchaj-wanském Hsinchu. Ten také dodal, že ještě bude teprve rozhodnuto, zda bude použita slibná, ale velice složitá technologie EUV (Extreme Ultraviolet Lithography). Dříve výrobci čipů předpokládali, že EUV nebude životaschopná a nasaditelná před rokem 2020, takže je možné, že by pro 5nm proces již mohla být připravena. Respektive lze uvažovat i o tom, že takovýto proces se bez EUV už neobejde.

TSMC na svých stránkách uvádí tzv. Future Major Project Roadmap, tedy plán na nasazení budoucích výrobních procesů a příslušných technologií, kde je již zanesen vývoj 5nm procesu i další generace litografie (právě EUV) a udáno je rozpětí let 2014 až 2019. Cílem je prodloužit životnost Mooreova zákona, o což se snaží výzkum pod heslem More than Moore. Z těchto údajů lze tedy usuzovat, že vývoj 5nm procesu a EUV bude úzce spojen.
- aktuální stav výrobních technologií použitých pro výrobu různých zařízení: k dispozici / ve vývoji -


Společnosti TSMC se již podařilo letos v říjnu vyrobit pomocí 7nm technologie funkční čipy SRAM a složitější čipy dle svých slov dokáže začít zkušebně vyrábět v roce 2017, přičemž v tu dobu by měl být dle dosavadních plánů již připraven 10nm proces pro masovou výrobu. Zákazníci firmy se mají dokonce dočkat prvních vzorků svých 10nm čipů už brzy v příštím roce.

Zdroj: Hexus.net
reklama
Nejnovější články
AMD potvrzuje 3. generaci Threadripperů a odkládá nástup CPU Ryzen 9 3950X AMD potvrzuje 3. generaci Threadripperů a odkládá nástup CPU Ryzen 9 3950X
Společnost AMD na závěr dnešního dne potvrdila příchod třetí generace procesorů Threadripper, což je jistě dobrá zpráva. Nicméně špatná je ta, že se firmě nepodaří splnit slib, aby vypustila na trh slíbený Ryzen 9 3950X včas. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Epic zdarma nabízí Batmanovskou kolekci šesti her a připravuje si Metro: 2033 Redux Epic zdarma nabízí Batmanovskou kolekci šesti her a připravuje si Metro: 2033 Redux
Společnost Epic Games nekončí s pravidelným nabízením her zdarma a nyní si připravila rovnou celou Batman Arkham Collection a Lego Batman čítající celkem šest her. Brzy pak přijde do nabídky zdarma i Metro: 2033 Redux.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Obrovský vulkán Loki na Io by mohl každou chvíli spustit Obrovský vulkán Loki na Io by mohl každou chvíli spustit
Jupiterův měsíc Io patří mezi geologicky činná tělesa Sluneční soustavy a brzy by to mohl velice názorně ukázat. Erupce jeho vulkánu zvaného Loki byla už dříve několikrát úspěšně předpovězena a nyní se očekává další. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
QNAP uvádí na trh NAS systém QTS 4.4.1 s novým linuxovým jádrem QNAP uvádí na trh NAS systém QTS 4.4.1 s novým linuxovým jádrem
Společnost QNAP si připravila novou verzi operačního systému pro své modely NAS, a sice QTS 4.4.1. Ta představuje nové funkce pro cloudová a hybridní cloudová úložiště či řešení Fibre Channel. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Valve by dle francouzského soudu nemělo uživatelům bránit v prodeji zakoupených her Valve by dle francouzského soudu nemělo uživatelům bránit v prodeji zakoupených her
Společnost Valve byla už dříve donucena k tomu, aby umožnila hráčům vracet hry, které mají šanci si krátce vyzkoušet. Nyní se na ni ale z Francie valí další a potenciálně mnohem větší ohrožení tržeb, které se týká přeprodeje her. 
Včera, aktualita, Jan Vítek