www.svethardware.cz
>
>
>

TSMC začalo s vývojem 5nm procesu

TSMC začalo s vývojem 5nm procesu
, , aktualita
Společnost TSMC oznámila, že začíná vyvíjet již 5nm proces, který by měl následovat po dnes již dostupném 16nm procesu a také budoucích 10nm a 7nm. Dělí nás tedy od něj ještě tři generace.
reklama
Dnes má TSMC k dispozici 16nm výrobní proces FinFET+, o němž s určitostí víme, že bude použit pro výrobu nových čipů NVIDIA Pascal. Jenže ty ještě zdaleka nejsou na trhu, takže se započítáním budoucích 10nm a 7nm procesů nás čekají ještě tři vývojové stupně, než bude nasazen 5nm. Dá se přitom předpokládat, že cesta k němu bude trnitá a není jisté, zda bude jeho vývoj vůbec úspěšný.

Nicméně začínající práce na 5nm procesu již v tomto měsíci potvrdil CEO firmy TSMC Mark Liu na konferenci pořádané v samotném sídle společnosti, tedy v tchaj-wanském Hsinchu. Ten také dodal, že ještě bude teprve rozhodnuto, zda bude použita slibná, ale velice složitá technologie EUV (Extreme Ultraviolet Lithography). Dříve výrobci čipů předpokládali, že EUV nebude životaschopná a nasaditelná před rokem 2020, takže je možné, že by pro 5nm proces již mohla být připravena. Respektive lze uvažovat i o tom, že takovýto proces se bez EUV už neobejde.

TSMC na svých stránkách uvádí tzv. Future Major Project Roadmap, tedy plán na nasazení budoucích výrobních procesů a příslušných technologií, kde je již zanesen vývoj 5nm procesu i další generace litografie (právě EUV) a udáno je rozpětí let 2014 až 2019. Cílem je prodloužit životnost Mooreova zákona, o což se snaží výzkum pod heslem More than Moore. Z těchto údajů lze tedy usuzovat, že vývoj 5nm procesu a EUV bude úzce spojen.
- aktuální stav výrobních technologií použitých pro výrobu různých zařízení: k dispozici / ve vývoji -


Společnosti TSMC se již podařilo letos v říjnu vyrobit pomocí 7nm technologie funkční čipy SRAM a složitější čipy dle svých slov dokáže začít zkušebně vyrábět v roce 2017, přičemž v tu dobu by měl být dle dosavadních plánů již připraven 10nm proces pro masovou výrobu. Zákazníci firmy se mají dokonce dočkat prvních vzorků svých 10nm čipů už brzy v příštím roce.

Zdroj: Hexus.net
reklama
Nejnovější články
Apple ztrácí titul největšího inovátora, padá na 17. místo Apple ztrácí titul největšího inovátora, padá na 17. místo
Společnost Apple má za sebou zvláštní období. Finančně je na tom dobře, ale prodeje iPhonů dost spadly a v tradičně vyhlašovaném seznamu nejvíce inovativních společností se nyní propadla z 1. na 17. místo.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA oficiálně představila GeForce GTX 1660 Ti, jak si vede? NVIDIA oficiálně představila GeForce GTX 1660 Ti, jak si vede?
Dle očekávání se dnes, a to úderem 15. hodiny našeho času dostaly na svět informace o kartě GeForce GTX 1660 Ti. Téměř vše už bylo řečeno, ale zbývalo vyřešit podstatné věci kolem výkonu a také podpory technologií. Takže jak to je? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
NVIDIA GeForce GTX 1180: chyba, nebo reálná karta? NVIDIA GeForce GTX 1180: chyba, nebo reálná karta?
V dokumentaci firmy HP byla spatřena karta GTX 1180, která vyvolala nové spekulace a otázky o tom, jestli se nám NVIDIA chystá opravdu zamotat hlavu. Karta se měla dostat do počítačů HP Obelisk GTX 1180.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
SK Hynix zveřejnil detaily o pamětech DDR5, investovat bude přes 100 miliard USD SK Hynix zveřejnil detaily o pamětech DDR5, investovat bude přes 100 miliard USD
Na obzoru už je nová generace pamětí nejen pro naše počítače. Jde o DDR5, od nichž očekáváme logicky především vyšší pracovní frekvence, a tedy i propusnost při sníženém napětí a spotřebě. Co k tomu může říci SK Hynix?
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Prodeje NAND Flash se propadly, není poptávka Prodeje NAND Flash se propadly, není poptávka
Stejně jako v případě pamětí DRAM si mohou výrobci stěžovat na nízkou poptávku zákazníků po pamětech NAND Flash. Jejich prodeje se na konci minulého roku propadly a z toho bychom měli těžit právě my, zákazníci. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek