www.svethardware.cz
>
>
>

TSMC začalo s vývojem 5nm procesu

TSMC začalo s vývojem 5nm procesu
, , aktualita
Společnost TSMC oznámila, že začíná vyvíjet již 5nm proces, který by měl následovat po dnes již dostupném 16nm procesu a také budoucích 10nm a 7nm. Dělí nás tedy od něj ještě tři generace.
K oblíbeným
reklama
Dnes má TSMC k dispozici 16nm výrobní proces FinFET+, o němž s určitostí víme, že bude použit pro výrobu nových čipů NVIDIA Pascal. Jenže ty ještě zdaleka nejsou na trhu, takže se započítáním budoucích 10nm a 7nm procesů nás čekají ještě tři vývojové stupně, než bude nasazen 5nm. Dá se přitom předpokládat, že cesta k němu bude trnitá a není jisté, zda bude jeho vývoj vůbec úspěšný.

Nicméně začínající práce na 5nm procesu již v tomto měsíci potvrdil CEO firmy TSMC Mark Liu na konferenci pořádané v samotném sídle společnosti, tedy v tchaj-wanském Hsinchu. Ten také dodal, že ještě bude teprve rozhodnuto, zda bude použita slibná, ale velice složitá technologie EUV (Extreme Ultraviolet Lithography). Dříve výrobci čipů předpokládali, že EUV nebude životaschopná a nasaditelná před rokem 2020, takže je možné, že by pro 5nm proces již mohla být připravena. Respektive lze uvažovat i o tom, že takovýto proces se bez EUV už neobejde.

TSMC na svých stránkách uvádí tzv. Future Major Project Roadmap, tedy plán na nasazení budoucích výrobních procesů a příslušných technologií, kde je již zanesen vývoj 5nm procesu i další generace litografie (právě EUV) a udáno je rozpětí let 2014 až 2019. Cílem je prodloužit životnost Mooreova zákona, o což se snaží výzkum pod heslem More than Moore. Z těchto údajů lze tedy usuzovat, že vývoj 5nm procesu a EUV bude úzce spojen.
- aktuální stav výrobních technologií použitých pro výrobu různých zařízení: k dispozici / ve vývoji -


Společnosti TSMC se již podařilo letos v říjnu vyrobit pomocí 7nm technologie funkční čipy SRAM a složitější čipy dle svých slov dokáže začít zkušebně vyrábět v roce 2017, přičemž v tu dobu by měl být dle dosavadních plánů již připraven 10nm proces pro masovou výrobu. Zákazníci firmy se mají dokonce dočkat prvních vzorků svých 10nm čipů už brzy v příštím roce.

Zdroj: Hexus.net
reklama
Nejnovější články
Amazon popírá brzké přijetí kryptoměny, celkově to však nevylučuje Amazon popírá brzké přijetí kryptoměny, celkově to však nevylučuje
Výrazný vzestup hodnoty kryptoměn v tomto týdnu byl způsoben i informací britského listu City A.M., dle níž se Amazon chystá začít velice během příštích měsíců přijímat různé kryptoměny. Firma tuto informaci nyní popírá. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Čínské CPU Loongson slibuje výkon prvních Ryzenů Čínské CPU Loongson slibuje výkon prvních Ryzenů
Čínské procesory Loongson jsou vyvíjeny už dlouhou řadu let firmou Loongson Technology Corporation Ltd. s přispěním Čínské akademie věd. Nyní se přitom už na trh chystají Loongson 3A5000 slibující velice zajímavý výkon. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Samsung uvádí Odyssey Neo G9: herní hi-end LCD s Mini LED Samsung uvádí Odyssey Neo G9: herní hi-end LCD s Mini LED
Společnost Samsung si připravila monitorovou novinku v podobě Odyssey Neo G9, která na svém značně prohnutém 49" panelu nabídne rozlišení 5120 x 1440 s vysokou obnovovací frekvencí a podsvícením pomocí Mini LED. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel už ulovil firmu Qualcomm na svůj proces 20A Intel už ulovil firmu Qualcomm na svůj proces 20A
Intel včera v noci už odhalil své plány na vývoj moderních výrobních procesů s tím, že se o své výrobní kapacity hodlá v rámci Intel Foundry podělit i s jinými firmami. Huawei to asi nebude, ale máme tu konkrétního zájemce o proces 20A. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AMD Navi 31 se rýsuje: 15360 jader a už bez Compute Unit? AMD Navi 31 se rýsuje: 15360 jader a už bez Compute Unit?
AMD Navi 31 je očekávaný nejlepší čip generace Navi 3, která se utká zřejmě s NVIDIA Ada Lovelace a mimo hru také stále není z našeho pohledu ani Hopper. Server 3DCenter nyní nabízí přehled fám z různých zdrojů, které se nedávno objevily. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek