www.svethardware.cz
>
>
>

TSMC zkusí výrobu 4nm procesem N4 od příštího kvartálu

TSMC zkusí výrobu 4nm procesem N4 od příštího kvartálu
, , aktualita
Ve společnosti již brzy odstartuje zkušební výroba pomocí 4nm procesu N4, který vychází ze známého a již běžně používaného N5. Máme tak potvrzeno, že N4 se začne používat již v následujícím kvartálu, který zanedlouho začne. 
K oblíbeným
reklama
TSMC se už pomalu chystá na další hlavní výrobní proces, jímž bude 3nm N3, ovšem na ten je ještě čas. Nyní se ale v TSMC chystají rozjet zkušební výrobu, tzv. risk production procesu N4, což vychází na kvartál od července do září. N4 se tak pořádně uplatní až v příštím roce a určen je pro ty zákazníky, kteří využívají aktuální N5 a rádi by ještě zvýšili hustotu tranzistorů a vyladili výkon a spotřebu. N4 ale najede na masovou výrobu až v příštím roce. 
 
 
Dle této roadmap má navíc nyní již skutečně být k dispozici proces N6, který by mohl posloužit pro nejeden budoucí produkt firmy AMD, ale to se teprve uvidí. AMD může stejně tak rovnou přejít na N5 a do té doby využívat stále N7.
 
Samotný N4 patří do stejné rodiny jako N5, N5P a N5HP, což jsou všechno procesy, které již využívají i extrémní ultrafialovou litografii (EUVL). N5P je verze procesu vyladěná především na výrobu výkonných čipů, což znamená, že se tu preferuje výkon (takty) nad spotřebou a v ostatních ohledech má jít o proces plně kompatibilní s N5. 
 
N4 už je evolučně více pozměněná verze procesu N5, která slibuje dostat stejný počet tranzistorů na plochu menší o 6 procent a v rámci BEOL (backendu) je pak proces laděn pro dosažení vyšší efektivity, neboli vyššího výkonu a nižší spotřeby. Jinak je ale proces N4 stále kompatibilní s N5 a využívá stejné nástroje, pravidla designu, apod. Ovšem co se týče uplatnění EUVL, ta se zde již využívá na více vrstvách, což znamená nižší počet potřebných masek, výrobních kroků, a tedy i nákladů v samotném procesu výroby. TSMC také s tímto procesem počítá i v budoucích letech a jak ukazuje přiložená roadmap, ten se postupně po nástupu N3 přesune z hi-endu do mainstreamu. 

Masová výroba pomocí N4 může v TSMC začít někdy na začátku příštího roku a lze počítat s tím, že jej nejdříve využijí ti největší zákazníci, jako je Apple a jeho mobilní čipy. A až někdy později by měl dorazit poslední jmenovaný, a to N5HPC, jejž můžeme očekávat někdy za rok. Půjde o verzi N5 ještě více vyladěnou pro výkonné čipy a vysoké frekvence. 
 
Zdroj: THW 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel PowerVia, RibbonFET a pokročilá EUV se blíží Intel PowerVia, RibbonFET a pokročilá EUV se blíží
Dnes jsme se již podívali na přehled nejbližších výrobních procesů a nyní se více zaměříme na chystaný proces Intel 20A. Jeho označení dokazuje, že na nanometry Intel přece jen opravdu nezapomněl. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Budoucnost výroby v Intelu: nanometry jdou stranou, přichází angstrom Budoucnost výroby v Intelu: nanometry jdou stranou, přichází angstrom
Intel včera v noci vypustil do světa hodnotné informace o vývoji svých výrobních procesů i procesorových generací. My se nejdříve podíváme právě na výrobní procesy, které se Intel opravdu rozhodl přejmenovat. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Tesla má rekordní čistý zisk přes 1,1 mld. USD Tesla má rekordní čistý zisk přes 1,1 mld. USD
Společnost Tesla Elona Muska může opět slavit. I když jí mnozí predikovali brzký krach, firma předvedla další rekordní čtvrtletí. Je to dokonce poprvé, co se čistý zisk dle GAAP přehoupl přes hranici 1 mld. USD.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
ALMA spatřila materiál pro zrod exoměsíců u obrovské exoplanety ALMA spatřila materiál pro zrod exoměsíců u obrovské exoplanety
Přímá detekce samotných exoplanet stále není běžná záležitost a jen několik z tisíců se tako povedlo nalézt. A v případě PDS 70c platí nejen to, nově se dokonce objevil i formující se v rotujícím disku materiálu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
TSMC zvažuje stavbu továrny v Německu TSMC zvažuje stavbu továrny v Německu
Ještě donedávna platilo, že společnost TSMC reagovala odmítavě na lákání Evropské unie, ovšem nyní se přímo od jejího předsedy dozvídáme, že to může nakonec dopadnout jinak. TSMC totiž láká představa továrny v Německu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů