reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Tunel Elona Muska pod Los Angeles už má 150 metrů

30.10.2017, Milan Šurkala, aktualita
Tunel Elona Muska pod Los Angeles už má 150 metrů
Muskova společnost The Boring Company chce vybudovat síť dopravních tunelů pod Los Angeles. Rozhodně nelení a prvních zhruba 150 metrů je již hotových. Ražení tunelů pokračuje a za chvíli budeme počítat desítky kilometrů.
Elon Musk to s efektivní dopravou budoucnosti myslí opravdu vážně. Zatímco mnozí jen kecají a představují nikdy neuskutečněné koncepty, Musk i přes zpoždění ve svých projektech skutečně něco dělá. Vždyť koncem minulého roku jen zmínil, že by chtěl pod městy budovat tunely, které by dopravu svedly pod povrch a dnes už stojí část tohoto tunelu pod Los Angeles. Ta má délku okolo 500 stop (zhruba 150 metrů).
 
Tunel pod Los Angeles
 
Do tří až čtyř měsíců by délka tunelu měla činit 2 míle, což je lehce přes 3 kilometry. Za zhruba rok by chtěl propojit letiště v Los Angeles (LA International Airport - LAX) se silnicí 101 na severu, což je vzdálenost necelých 25 kilometrů. V těchto tunelech by se měly prohánět elektrické plošiny, na nichž budou auta, která se takto budou ekologicky přepravovat, případně jakési malé elektrické autobusy. Rychlost plošin a autobusů má dosahovat až 150 mph (240 km/h) a zhruba každého 1,5 kilometru bude výjezd a nájezd na tuto podzemní dálnici.
 
Výhodou bude to, že veškerá doprava v podzemí bude elektrická bez emisí (nemluvíme zde nyní o výrobě elektřiny, ale i tu Musk obvykle nechává vyrábět solárně), systém bude dosahovat výrazně vyšších rychlostí než na povrchu a oproti klasické dopravě jako jsou autobusy nebo metro nebude člověk obtěžován zpomalováním na zastávkách, na kterých nevystupuje. Jeho auto bude transportováno na místo určení a podobně by tomu mělo být i s malými autobusy, které by měly mít kapacitu kolem 12 lidí.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama