Tým Chrome Security chce označit HTTP stránky za nezabezpečené

Tým Chrome Security chce označit HTTP stránky za nezabezpečené
, , aktualita
Tým pracovníků starajících se o zabezpečení prohlížeče Chrome vznesl požadavek na to, aby všechny stránky pracující na protokolu HTTP byly už od nového roku v prohlížeči označené jako nezabezpečené.
K oblíbeným
reklama
Prohlížeč Google Chrome je obecně pokládán za nejlépe zabezpečený, což se často ověřuje na akcích jako Pwn2Own, kde se software testuje na odolnost vůči hackerským pokusům. Za to může i přístup vývojářů starajících se o zabezpečené tohoto prohlížeče, který na rozdíl od jiných neumožňuje instalovat rozšíření z jiných zdrojů než z oficiálního obchodu. Nicméně to bohužel neznamená, že by byl Chrome neprůstřelný a samotnému Googlu to umožňuje mluvit i do funkcí samotných rozšíření. Z tohoto hlediska je Chrome daleko více restriktivní než Android, na němž si můžeme snadno instalovat aplikace ze stažených balíčků .apk se všemi důsledky, které to může mít.

Chrome Security Team nedávno vznesl na stránkách Chromium.org návrh, dle nějž by veškeré stránky využívající protokol HTTP byly v prohlížečích označené jako nezabezpečené (non-secure), a to již od začátku příštího roku. To se může zdát jen jako kosmetická úprava, ale ta by mohla mít pro řadu serverů vážné následky, tedy alespoň dočasně, pokud ono označení začne uživatelům vrtat v hlavě. Tento návrh navíc přichází poté, co Google oznámil, že HTTPS stránky budou v jeho vyhledávacím enginu do jisté míry upřednostňovány.

Nicméně vývojáři prohlížeče Chrome nechtějí být až tak radikální, a tak navrhli čtyřfázový přechod na nový systém označování, který by provozovatelům dal čas pro přechod na HTTPS. Pokud tak neučiní, budou jejich stránky označeny za nezabezpečené, což popravdě skutečně budou. Však protokol HTTP nijak nebrání třetí straně v tom, aby přenášená data volně nesledovala a také není velký problém do nich vložit něco dalšího, třeba malware.

Security Team tak navrhuje čtyři fáze přechodu T0 až T3. T0 představuje dnešní stav, kdy jsou nezabezpečené stránky či zdroje neoznačeny. T1 by je označil za podezřelé, T2 za nezabezpečené a až v T3 by prohlížeč nechal zabezpečené zdroje neoznačeny. To znamená, že by se z HTTPS v podstatě stal standard, takže vedle adresové řádky bychom v takovém případě již neviděli informace o tom, že jsou zabezpečené (typicky to je piktogram visacího zámku). Viděli bychom pouze upozornění na nezabezpečené či jinak problematické stránky. Autoři uvádí, že cílem je, aby bylo protokolem HTTPS zabezpečeno na 85 procent všech stránek.

Zdroj: Chromium.org
reklama
Nejnovější články
Corsair K95 RGB Platinum XT: mechanika pro hráče i streamery Corsair K95 RGB Platinum XT: mechanika pro hráče i streamery
Corsair si připravil novou verzi své již známé klávesnice K95, a sice model s celkovým označením K95 RGB Platinum XT Mechanical Keyboard. Ten slibuje velice dobrou výbavu, která má vyhovovat i streamerům.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Grafenové baterie Real Graphene pomalu míří na trh Grafenové baterie Real Graphene pomalu míří na trh
Máme zde další průlom ve světě akumulátorů. Společnost Real Graphene totiž slibuje už velmi brzký příchod grafenových baterií, které se mají rychle nabíjet, být bezpečnější a vydržet mnohem více nabíjecích cyklů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Mojo Vision připravuje kontaktní čočky s rozšířenou realitou Mojo Vision připravuje kontaktní čočky s rozšířenou realitou
Už i lehké brýle schopné poskytovat rozšířenou realitu je výkřik techniky, který zatím není připraven pro široký trh a Mojo Vision chce přitom nabídnout něco podobného prostřednictvím kontaktních čoček. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
2020 AV2: objeven byl první asteroid obíhající Slunce blíže než Venuše 2020 AV2: objeven byl první asteroid obíhající Slunce blíže než Venuše
Astronomové hlásí zajímavý objev, který může být pro leckoho podivný. Jedná se totiž o první známý asteroid, jehož oběžná dráha ani v jednom bodě nesahá za dráhu Venuše. Proč takových neznáme víc?
Včera, aktualita, Jan Vítek
Cyberpunk 2077 letos na jaře na trh nepřijde Cyberpunk 2077 letos na jaře na trh nepřijde
Nemilá zpráva pro natěšené zákazníky přichází od vývojářského studia CD Projekt Red, které ohlásilo, že očekávaný titul Cyberpunk 2077 nepřijde na trh na jaře, jak bylo původně slíbeno, ale o několik měsíců později. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář