reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Úložiště dat na internetu: k datům odkudkoli

24.1.2013, Radan Tuhý, článek
Úložiště dat na internetu: k datům odkudkoli
Stále častěji se hodí přistupovat k datům odkudkoli a z více počítačů, včetně možnosti sdílení a odkazování. Nejjednodušším způsobem, jak toho dosáhnout, je zřídit si některé internetové datové úložiště (cloud). Jak tato úložiště fungují a jaké máme možnosti?
Na závěr zbývá všechny služby porovnat, proto jsme připravili závěrečnou tabulku všech datových úložišť, která obsahuje nejdůležitější parametry. Tento přehled by vám mohl pomoci vybrat si mezi námi zvolenými službami ten správný datový cloud.

Přestože se na první pohled může zdát, že nejvhodnější služba je ta nejvíce univerzální, případně ta s největším bezplatným datovým prostorem, nemusí to nutně platit úplně pro všechny. Každý má nastavený žebříček svých priorit jinak. Pro někoho hraje roli velikost datového prostoru, pro někoho může být nejdůležitější bezpečnost, pro některé uživatele bude zásadní podpora aplikace pro Windows Phone nebo pro BlackBerry.


Porovnání všech služeb


Následuje tabulka se všemi službami a jejich základními parametry.
Porovnání online úložišť dle vybraných parametrů.Mega: Současná úložiště, třeste se


Na závěr by se pravděpodobně hodilo říct, že doba jde neustále kupředu a brzy se třeba dočkáme dalších vylepšení, navyšování datové kapacity, funkcionalit webového rozhraní a mnoho dalšího. To by byla téměř určitě pravda, nebýt toho, že se tak možná děje již nyní.

Věříme, že většina z vás má stále v živé paměti kauzu datového úložiště Megaupload, jehož provozovatelem byl Kim Dotcom (vlastním jménem Kim Schmitz). Ten mimo jiné sliboval uživatelům návrat na datovou scénu v podobě nové, zcela revoluční služby. Tento slib také dodržel a v neděli 21. ledna spustil zcela nové internetové úložiště s poměrně příhodným názvem Mega.
Nové uložiště Mega má být větší, lepší, rychlejší, silnější, ale především bezpečnější.


Mimo jiné také díky poměrně příhodné medializaci celé kauzy (veškeré počínání Kima Dotcoma se stalo předmětem zájmu médií na hodně dlouhou dobu dopředu) byly servery služby během prvního dne natolik přetíženy, že dalo celkem práci se na webu registrovat. Vysoký zájem o nástupce Megauploadu překvapil i samotného realizátora, který se na svém Twitteru vyjádřil ve smyslu, že tak velký zájem neočekával.

Na druhou stranu je nutno podotknout, že zájem uživatelů nejspíš vyvolaly i samotné parametry služby. Všechna ukládaná data jsou totiž šifrována pomocí 128bitového algoritmu AES přímo v prohlížeči, takže prakticky nikdo není schopen bez patřičného klíče uložené soubory přečíst. Do cloudu je navíc možné nahrávat neomezeně veliké soubory, přičemž po základní registraci (která je zdarma) získáme rovných 50 GB prostoru.
Webové rozhraní (včetně dat. přenosů a šifrování) je napsáno v HTML5 a Javascriptu.


Zatím to vypadá, že tato nová služba má našlápnuto hodně vysoko, na druhou stranu není zatím úplně jasné, jakým směrem se bude nadále vyvíjet, tedy zda se bude jednat spíše o nástupce Megauploadu jako takového, nebo přímého konkurenta Dropboxu, Google Drive a dalších podobných úložišť.

My se těšíme na to, až se služba trochu více rozběhne, což bude doba, ve které vám přineseme podrobnější informace o všech funkcionalitách, možnostech, výhodách a nevýhodách.
Využíváte pravidelně nějaké cloudové úložiště?
V anketě šlo hlasovat od 24.1.2013 do 24.1.2014. Počet hlasujících: 73
Ano, prakticky denně52 %
Ano, ale spíše výjimečně23 %
Zatím ne, ale uvažuji o tom19 %
Ne, bojím se o svá data5 %
reklama