www.svethardware.cz
>
>
>
>

Ultimu Thule netvoří dvě koule, ale spíše placky

Ultimu Thule netvoří dvě koule, ale spíše placky
, , aktualita
Sonda New Horizon se přibližovala k Ultima Thule z takového směru, z nějž viděla vždy jen jednu tvář. A ta je taková, že nás přinutila o obou kusech tvořících celý objekt uvažovat jako o dvou koulích. To však neodpovídá skutečnosti. 
K oblíbeným
reklama
Ultima Thule je transneptunické těleso Kuiperova pásu tvořené dvěma kusy, jež mají přímý kontakt. Celkové rozměry jsou z perspektivy následující fotografie přibližně 32 x 16 km a nám může připadat, že to jsou na tyto rozměry ještě pozoruhodně pravidelné koule. I proto se o Ultima Thule mluvilo jako o vesmírném sněhulákovi
 
 
Nyní se ale o něm mluví jako o lívanci přilepeném na promáčknutý vlašský ořech. Kdybychom se tak na Ultima Thule podívali z boku, viděli bychom něco úplně jiného. 
 
 
Problém je ten, že v případě takovýchto objektů neexistuje nic jako ambientní osvětlení, takže pokud nějaká část není osvícena Sluncem přímo, jednoduše se ztrácí ve tmě. Nicméně tu máme ještě hvězdy a díky nim lze vysvětlovat alespoň to, kde objekt končí a kde začíná, jak ukazuje "nový pohled" na obrázku výše. Vedle toho se můžete ještě na stránkách NASA podívat na krátké video s rotací tohoto objektu. 
 
Dle nových informací je tak větší kus Ultima Thule v podstatě placka a menší je o poznání tlustší, čemuž pak odpovídá i osa otáčení, která je posunuta do samotného průsečíku obou těles, což ukazuje na to, že obě mají velice podobnou hmotnost.  
 
NASA už může díky tomu říci, že v našem systému nic takového dosud nenašla. Ultima Thule ale spíše než díky svému tvaru zaujme vědce díky tomu, že jde o jeden z nejstarších pozůstatků mladé Sluneční soustavy, a to z dob, kdy se ještě ani nezačaly tvořit základy dnešních planet. A co nám Ultima Thule o tomto období prozradí, na to si ještě musíme počkat. 
 
Zdroj: NASA


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Bohatý podzim: kdy přijdou nové procesory a grafické karty? Bohatý podzim: kdy přijdou nové procesory a grafické karty?
Během příštích dvou týdnů bude představena či rovnou i vypuštěna na trh řada nových produktů a my se nyní v krátkosti podíváme na to, co to bude a kdy to bude. Jde o produkty firem AMD, NVIDIA i Intel. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Specifikace GTX 1660 Super jsou na světě: za kolik a kdy bude k dispozici? Specifikace GTX 1660 Super jsou na světě: za kolik a kdy bude k dispozici?
Aktualizováno: NVIDIA by snad již dnes měla vypustit na trh přinejmenším novou GeForce GTX 1660 Super, která by měla lépe zachytit nástup nových Radeonů, i když není zrovna jasné, co můžeme od AMD čekat. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Velká Británie vyšle na Měsíc pavoučího robota Velká Británie vyšle na Měsíc pavoučího robota
Velká Británie, respektive přesněji londýnská společnost Spacebit, se chystá vypustit na Měsíc chodícího robota, který bude chodit v pavoučím stylu. Namísto osmi končetin však bude mít čtyři, což jej řadí spíše vedle Spider Mastermind.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel Ghost Canyon: nová třída modulárních PC odhalena Intel Ghost Canyon: nová třída modulárních PC odhalena
Intel nedávno ukázal nový modulární koncept PC, který je založen na systémech v podobě karet pro PCIe. Tehdy o něm mluvil prostě jako o Elementu, ovšem nyní je zřejmé, že ten se dostane i mezi NUC Ghost Canyon. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Xiaomi se pouští do výroby herních LCD, představuje Mi Surface Xiaomi se pouští do výroby herních LCD, představuje Mi Surface
Společnost Xiaomi jsme dříve znali jen jako výrobce mobilních telefonů a jejich příslušenství, ale od té doby se její portfolio značně rozrostlo. Nyní tato společnost přináší na trh vlastní "Povrch", ale o počítače nejde. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek