www.svethardware.cz
>
>
>
>

Ultimu Thule netvoří dvě koule, ale spíše placky

Ultimu Thule netvoří dvě koule, ale spíše placky
, , aktualita
Sonda New Horizon se přibližovala k Ultima Thule z takového směru, z nějž viděla vždy jen jednu tvář. A ta je taková, že nás přinutila o obou kusech tvořících celý objekt uvažovat jako o dvou koulích. To však neodpovídá skutečnosti. 
K oblíbeným
reklama
Ultima Thule je transneptunické těleso Kuiperova pásu tvořené dvěma kusy, jež mají přímý kontakt. Celkové rozměry jsou z perspektivy následující fotografie přibližně 32 x 16 km a nám může připadat, že to jsou na tyto rozměry ještě pozoruhodně pravidelné koule. I proto se o Ultima Thule mluvilo jako o vesmírném sněhulákovi
 
 
Nyní se ale o něm mluví jako o lívanci přilepeném na promáčknutý vlašský ořech. Kdybychom se tak na Ultima Thule podívali z boku, viděli bychom něco úplně jiného. 
 
 
Problém je ten, že v případě takovýchto objektů neexistuje nic jako ambientní osvětlení, takže pokud nějaká část není osvícena Sluncem přímo, jednoduše se ztrácí ve tmě. Nicméně tu máme ještě hvězdy a díky nim lze vysvětlovat alespoň to, kde objekt končí a kde začíná, jak ukazuje "nový pohled" na obrázku výše. Vedle toho se můžete ještě na stránkách NASA podívat na krátké video s rotací tohoto objektu. 
 
Dle nových informací je tak větší kus Ultima Thule v podstatě placka a menší je o poznání tlustší, čemuž pak odpovídá i osa otáčení, která je posunuta do samotného průsečíku obou těles, což ukazuje na to, že obě mají velice podobnou hmotnost.  
 
NASA už může díky tomu říci, že v našem systému nic takového dosud nenašla. Ultima Thule ale spíše než díky svému tvaru zaujme vědce díky tomu, že jde o jeden z nejstarších pozůstatků mladé Sluneční soustavy, a to z dob, kdy se ještě ani nezačaly tvořit základy dnešních planet. A co nám Ultima Thule o tomto období prozradí, na to si ještě musíme počkat. 
 
Zdroj: NASA


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko" NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko"
Beresheet narazil do Měsíce rychlostí, že neměl šanci přežít v celku, ovšem NASA předpokládá, že zařízení Lunar Retroreflector Array (LRA) přežít mohlo. Jeho úkolem je odrážet laserové paprsky a přesně tak se jej NASA pokusí najít.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání
Nedávno byly představeny nové mini-retro konzole Sega Mega Drive Mini, které mají dorazit na trh během letošního září. Sega přitom změnila vývojářský tým, který na nich pracuje a slíbila další hry nad rámec těch původně slíbených. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru
Už dlouho se předpokládá, že pravděpodobně nejstarší typ molekul ve vesmíru byla HeH, čili prostý dvouprvkový hydrid helia. Je to celkem logické uvažování, když helium a vodík jsou nejstarší prvky. Až nyní to ale máme potvrzeno pozorováním.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer? Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer?
YouTube je sice coby platforma pro upload videí nadále velmi populární, ale v případě pravidelného streamování (živého vysílání i několik hodin v kuse) se těší větší oblibě Twitch.tv. Přinášíme vám tak rozhovor s někým, kdo se tomu už delší dobu věnuje.
Včera, rozhovor, Karel Polívka
Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák? Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák?
Společnost Boston Dynamics, která je známá svými pokročilými roboty, zveřejnila na YouTube krátké video, ve němž předvádí další kousky, které jsou její stroje schopné vykonat. Tentokrát se zaměřila na celou smečku robotů SpotMini. 
18.4.2019, aktualita, Kateřina Hoferková