www.svethardware.cz
>
>
>
>

Ultimu Thule netvoří dvě koule, ale spíše placky

Ultimu Thule netvoří dvě koule, ale spíše placky
, , aktualita
Sonda New Horizon se přibližovala k Ultima Thule z takového směru, z nějž viděla vždy jen jednu tvář. A ta je taková, že nás přinutila o obou kusech tvořících celý objekt uvažovat jako o dvou koulích. To však neodpovídá skutečnosti. 
reklama
Ultima Thule je transneptunické těleso Kuiperova pásu tvořené dvěma kusy, jež mají přímý kontakt. Celkové rozměry jsou z perspektivy následující fotografie přibližně 32 x 16 km a nám může připadat, že to jsou na tyto rozměry ještě pozoruhodně pravidelné koule. I proto se o Ultima Thule mluvilo jako o vesmírném sněhulákovi
 
 
Nyní se ale o něm mluví jako o lívanci přilepeném na promáčknutý vlašský ořech. Kdybychom se tak na Ultima Thule podívali z boku, viděli bychom něco úplně jiného. 
 
 
Problém je ten, že v případě takovýchto objektů neexistuje nic jako ambientní osvětlení, takže pokud nějaká část není osvícena Sluncem přímo, jednoduše se ztrácí ve tmě. Nicméně tu máme ještě hvězdy a díky nim lze vysvětlovat alespoň to, kde objekt končí a kde začíná, jak ukazuje "nový pohled" na obrázku výše. Vedle toho se můžete ještě na stránkách NASA podívat na krátké video s rotací tohoto objektu. 
 
Dle nových informací je tak větší kus Ultima Thule v podstatě placka a menší je o poznání tlustší, čemuž pak odpovídá i osa otáčení, která je posunuta do samotného průsečíku obou těles, což ukazuje na to, že obě mají velice podobnou hmotnost.  
 
NASA už může díky tomu říci, že v našem systému nic takového dosud nenašla. Ultima Thule ale spíše než díky svému tvaru zaujme vědce díky tomu, že jde o jeden z nejstarších pozůstatků mladé Sluneční soustavy, a to z dob, kdy se ještě ani nezačaly tvořit základy dnešních planet. A co nám Ultima Thule o tomto období prozradí, na to si ještě musíme počkat. 
 
Zdroj: NASA


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Adobe Enhance Detail díky umělé inteligenci zvýší rozlišení o 30 % Adobe Enhance Detail díky umělé inteligenci zvýší rozlišení o 30 %
Aktualizace aplikací od Adobe přinesla několik zajímavých vylepšení. Lightroom CC se dočkal chybějících funkcí z klasické verze a všechny programy pak dostaly funkci Enhance Detail. Ta umožní zvýšit rozlišení snímků až o 30 % díky AI.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Další mohutné investice Intelu, v Irsku to bude 8 miliard dolarů Další mohutné investice Intelu, v Irsku to bude 8 miliard dolarů
V poslední době se dozvídáme o tom, jaké investice v nejbližší době čekají Intel. Mluvilo se již o 11 miliardách v Izraeli, podstatném rozšiřování provozů v Oregonu a nyní to jsou podrobnosti o rovněž již známých investicích v Irsku. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA TU116 vyfoceno, je o třetinu menší než TU106 NVIDIA TU116 vyfoceno, je o třetinu menší než TU106
Grafický čip NVIDIA TU116 se uplatní na grafických kartách GeForce GTX 1660 Ti, které očekáváme už za týden. Můžeme se podívat na to, jak velký je tento čip oproti TU106 z karet RTX 2000. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Astronomové našli ve vesmíru příklad kolize celých planet Astronomové našli ve vesmíru příklad kolize celých planet
Je logické, že ve vesmíru dochází i ke kolizím celých planet, ostatně takovým způsobem měl vzniknout i náš Měsíc a v podstatě i Země. Nyní se ale našel příklad takové kolize i mezi exoplanetami. Podívejme se na systém hvězdy Kepler-107. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Deska Soyo s H310C podporuje procesory až do generace Skylake Deska Soyo s H310C podporuje procesory až do generace Skylake
Společnost Soyo, o níž se v dnešní době moc často nedočteme, si připravila velice zajímavou desku s označením H310CM-V3H V2.0. Ta totiž podporuje procesory Intel Core 8. a 9. generace, na čemž by nebylo nic zvláštního, ale také 7. a 6. generace.
Dnes, aktualita, Jan Vítek