www.svethardware.cz
>
>
>
>

Ultimu Thule netvoří dvě koule, ale spíše placky

Ultimu Thule netvoří dvě koule, ale spíše placky
, , aktualita
Sonda New Horizon se přibližovala k Ultima Thule z takového směru, z nějž viděla vždy jen jednu tvář. A ta je taková, že nás přinutila o obou kusech tvořících celý objekt uvažovat jako o dvou koulích. To však neodpovídá skutečnosti. 
K oblíbeným
reklama
Ultima Thule je transneptunické těleso Kuiperova pásu tvořené dvěma kusy, jež mají přímý kontakt. Celkové rozměry jsou z perspektivy následující fotografie přibližně 32 x 16 km a nám může připadat, že to jsou na tyto rozměry ještě pozoruhodně pravidelné koule. I proto se o Ultima Thule mluvilo jako o vesmírném sněhulákovi
 
 
Nyní se ale o něm mluví jako o lívanci přilepeném na promáčknutý vlašský ořech. Kdybychom se tak na Ultima Thule podívali z boku, viděli bychom něco úplně jiného. 
 
 
Problém je ten, že v případě takovýchto objektů neexistuje nic jako ambientní osvětlení, takže pokud nějaká část není osvícena Sluncem přímo, jednoduše se ztrácí ve tmě. Nicméně tu máme ještě hvězdy a díky nim lze vysvětlovat alespoň to, kde objekt končí a kde začíná, jak ukazuje "nový pohled" na obrázku výše. Vedle toho se můžete ještě na stránkách NASA podívat na krátké video s rotací tohoto objektu. 
 
Dle nových informací je tak větší kus Ultima Thule v podstatě placka a menší je o poznání tlustší, čemuž pak odpovídá i osa otáčení, která je posunuta do samotného průsečíku obou těles, což ukazuje na to, že obě mají velice podobnou hmotnost.  
 
NASA už může díky tomu říci, že v našem systému nic takového dosud nenašla. Ultima Thule ale spíše než díky svému tvaru zaujme vědce díky tomu, že jde o jeden z nejstarších pozůstatků mladé Sluneční soustavy, a to z dob, kdy se ještě ani nezačaly tvořit základy dnešních planet. A co nám Ultima Thule o tomto období prozradí, na to si ještě musíme počkat. 
 
Zdroj: NASA


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Radeony RX 5700 mohou jít s úpravou registrů nad 2,2 GHz Radeony RX 5700 mohou jít s úpravou registrů nad 2,2 GHz
Grafické karty Radeon budou asi mnohem oblíbenějším cílem overclockerů z řad běžných uživatelů než procesory Ryzen 3000, protože to vypadá, že s úpravou registrů lze získat nezanedbatelný frekvenční nárůst.
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
AMD vs. NVIDIA: jak zub času ovlivňuje výkon GPU? AMD vs. NVIDIA: jak zub času ovlivňuje výkon GPU?
Pokud by si někdo myslel, že se starým křemíkovým hardwarem je to podobné jako se starým spalovacím motorem, může být vcelku v klidu. Starý křemíkový čip časem nezíská horší výkon, ale o tom však nerozhoduje sám.
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
NVIDIA se chlubí 50 % výkonu navíc v Monster Hunter: World díky DLSS NVIDIA se chlubí 50 % výkonu navíc v Monster Hunter: World díky DLSS
NVIDIA se s námi podělila o benchmark, který ukazuje na výkon jejích GeForce RTX ve hře Monster Hunter: World. Ten má být díky Deep Learning Super Sampling (DLSS) o polovinu vyšší, což se v takové náročné hře bude hodit.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Ryzen 9 3900X: stačí na něj originální chladič Wraith Prism RGB? Ryzen 9 3900X: stačí na něj originální chladič Wraith Prism RGB?
Dvanáctijádrový procesor Ryzen 9 3900X je pochopitelně aktuálně ve středu zájmu, a to i z hlediska spotřeby a chlazení. Na spotřebu a schopnost levnějších desek jej napájet jsme se už podívali a nyní je tu chlazení. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Severní Karolína zvažuje vysokorychlostní dráhu od Virgin Hyperloop One Severní Karolína zvažuje vysokorychlostní dráhu od Virgin Hyperloop One
Projekt Hyperloop byl navržený podnikatelem a vizionářem Elonem Muskem. Jeho realizace se ujaly soukromé společnosti, jednou z nich je Virgin Hyperloop One. Ta by mohla vybudovat vysokorychlostní trať i v Severní Karolíně. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková