Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Ultratichý systém na Athlonu 64 realitou - pouze dva větráky

31.1.2005, Eagle , aktualita
Ultratichý systém na Athlonu 64 realitou - pouze dva větráky
V diskuzním fóru na SilentPCReview se před několika málo dny objevil počin jednoho z redaktorů zaměřený na kompletní ztišení PC (pro ty z vás, kteří neznají SPCR jen podotknu, že na této stránce se pod pojmem "neslyšitelný" opravdu myslí...
V diskuzním fóru na SilentPCReview se před několika málo dny objevil počin jednoho z redaktorů zaměřený na kompletní ztišení PC (pro ty z vás, kteří neznají SPCR jen podotknu, že na této stránce se pod pojmem "neslyšitelný" opravdu myslí něco, co sotva lze změřit kvalitním hifi mikrofonem).


(klikněte pro zvětšení)

Počítač je postaven na dnes poměrně solidních komponentách - Athlonu 64 3200+ s jádrem NewCastle, základní desce DFI LanParty s čipsetem nForce 3 250Gb a grafické kartě MSI s čipem nVIDIA GeForce 6600GT. Nejedná se tedy o žádný low end. Chlazení je řešeno tak, že procesor je podvoltován z 1.5V na 1.35V (při zachování nominální frekvence 2.2 GHz a při zachování stability) a chlazen nejlepším vzduchovým chladičem současnosti, Thermalrightem XP-120... ovšem bez ventilátoru. Na grafické kartě je namísto klasického větrákového chladiče veliký pasiv od AeroCoolu VM-101. Chlazení čipsetu je pasivní, narozdíl od jinak pro nForce 3 typického aktivního. Pevný disk je umístěn v odhlučňovacím boxu SilentDrive, podobnému u nás testovanému (a vítěznému) Silentmaxxu. Veškeré proudění vzduchu pak zajišťují pouze dva ventilátory - zadní vysávací Nexus Real Silent 120mm, který je i při nominálních 12V považován za nejtišší dostupný 120mm ventilátor (a při nižších otáčkách necvaká, jak bývá běžné u ostatních značek), a 120mm větrák ve zdroji. Oba tyto ventilátory jsou samozřejmě podvoltovány, běží na 650ti, resp. 625ti otáčkách za minutu. A nakonec to nejlepší - teploty. V klidu má procesor 37 stupňů, při plném zatížení při spuštěném BurnK7 maximálně 62. To je pro tento procesor jen nepatrně horší než u běžného boxovaného chladiče. Co vy na to? Já bych si to nechal líbit hned.

Další fotografie zde.