Umělá inteligence porazila v pokeru tým vědců a počítačových expertů

Umělá inteligence porazila v pokeru tým vědců a počítačových expertů
, , aktualita
Umělá inteligence a hry, to není nové téma. AI Libratus je určená ke hraní pokeru a není možné říct, že by ho hrála špatně. Zvládla porazit už čtyři profesionální hráče a nyní i tým vědců a počítačových expertů.
K oblíbeným
reklama
Umělá inteligence se nebojí ani pokeru. Zatímco AI AlphaGo od Googlu byla mistrem ve staré čínské deskové hře Go a zvládla před rokem porazit i zkušeného jihokorejského hráče Lee Se-dola v Soulu, umělá inteligence Libratus se zaměřuje na hraní pokeru. Není divu, že je AI v této známé karetní hře tak dobrá, když je pro ni hračkou udržet pomyslný kamenný výraz. Počítač ale musí být při hře schopný provádět i taktické tahy.

Umělá inteligence Libratus už letos v lednu zvládla porazit čtyři světové profesionální hráče pokeru. Umělá inteligence tedy byla považována za hodně dobrého hráče, jiný tým se ale rozhodl ji porazit na základě slabostí, které jako AI má. Poslední aktualizovaná verze Libratusu tak stanula čelem proti týmu okolo pokerového veterána Alana Du. Ten se skládal z inženýrů, počítačových expertů a investorů.

Nový tým se rozhodl umělou inteligenci z Carnegie Mellon University přelstít a porazit ji na základě vědomostí o strojovém učení. I přes veškerou snahu tato strategie nebyla úspěšná a umělá inteligence Libratus s převahou zvítězila po 36 000 odehraných kombinacích. Utkání se konalo na čínském ostrově Hainan a trvalo pět dnů. Konečný výsledek ve prospěch umělé inteligence byl oznámen v pondělí 10. dubna 2017.

Jeden z tvůrců umělé inteligence Noam Brown chtěl dokázat lidem, kteří si myslí, že blafování je ryze lidská schopnost, že nemají pravdu. Počítač se totiž dokáže poučit ze zkušeností a zjistit, že blafování mu může přinášet větší výhry. Poker tedy představuje pro AI výzvu, protože je postaven na jiném principu než například šachy. Navíc nevidíte protivníkovy karty, takže rozhodování je o to těžší. AI se blafování nenaučila z analýzy velkého množství dat, ale její strategie byly podloženy jen z pravidel hry a znalosti teorie.

Po porážkách, které umělá inteligence v pokeru lidem uštědřila, není jasné, jestli se objeví další hráči, kteří si ji budou chtít zkusit porazit. Smyslem umělé inteligence totiž není hrát hry a porážet lidské protivníky, ale zdokonalit strategické rozhodování počítače, což může být následně použito v obchodních odvětvích či oblastech kybernetické bezpečnosti.

Zdroje: engadget.com, bloomberg.com
reklama
Nejnovější články
Intel svolává boxované Xeony E-2274G, nestačí jim chladič Intel svolává boxované Xeony E-2274G, nestačí jim chladič
Intel se rozhodl, že k sobě od zákazníků i obchodníků stáhne procesory Xeon E-2274G, a to ty, které se prodávají v boxované podobě, čili v krabici s přibaleným chladičem. Ten totiž nestačí pro chlazení svého procesoru. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Ryzen 7 2700X jako horký kandidát na rozumnou domácí sestavu Ryzen 7 2700X jako horký kandidát na rozumnou domácí sestavu
V poslední době jsou v hledáčku pochopitelně především nové procesory Ryzen rodiny Matisse, ovšem díky poklesu cen se z donedávna ještě drahého Ryzen 7 2700X stal velice zajímavý procesor. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Indická železnice nasadí systémy rozpoznávání tváří, jsou však ilegální Indická železnice nasadí systémy rozpoznávání tváří, jsou však ilegální
Systémy rozpoznávající tváře se dnes hodně rozmáhají a dalším státem, který chce znatelně rozšířit kamery rozpoznávající obličeje kriminálníků, je Indie. Zdejší železnice chce nasadit takový systém, ten je však v zemi zatím nelegální.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
AMD Ryzen 9 3950X je testován, jak si vede? AMD Ryzen 9 3950X je testován, jak si vede?
Procesor AMD Ryzen 9 3950X se šestnácti jádry se sice dostane na trh až ke konci měsíce, ovšem recenzenti už mají povoleno zveřejnit jeho testy. Někteří zájemci o vzorek procesoru přitom ostrouhali, ale recenzí je dost.
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Vyšel prohlížeč Brave, za sledování reklamy vám zaplatí kryptoměnou Vyšel prohlížeč Brave, za sledování reklamy vám zaplatí kryptoměnou
Zakladatel Mozilly Brendan Eich přichází s dalším svým zajímavým produktem. Představil finální verzi prohlížeče Brave, který cílí nejen na soukromí, ale také na reklamy. Za jejich sledování vám bude platit vlastní kryptoměnou.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů