Umělá inteligence se nyní snaží tvořit z fotografií videa

Umělá inteligence se nyní snaží tvořit z fotografií videa
, , aktualita
Pokud předložíte fotografii člověku, pak ten, pokud není zcela bez představivosti, dokáže předpovědět, co dalšího se v zachycené scéně může stát, například že čekající vlak na peróně se rozjede. Nyní se o to snaží i počítače.
K oblíbeným
reklama
Za těmito snahami napodobit lidskou představivost se počítače snaží díky hlubokému učení a rovnou ukazují, jaké jejich představy jsou. Pokud rozpoznají někoho sedícího na bicyklu, tak vědí, že ten nejspíše pojede směrem, kterým se dívá. Pes a letící frisbee na jedné fotografii by zase mělo vyústit ve scénu psa chytajícího talíř do tlamy a tak podobně.

Za touto lidskou schopností přitom stojí především léta zkušeností a nabírání znalostí, takže i počítač potřebuje vědět, že třeba vlak je dopravní prostředek, který se dokáže pomalu rozjet po kolejích, co dělají vlny u pobřeží, takže potřebuje celou studnici vědomostí, které si dokáže spojit s rozpoznaným obrazem. První výsledky ukázané ve formě kratinkých gifů jsou spíše rozpačité a vypadají jako nepovedený morfing, však jde také o rané pokusy. Rozhodně je ale na nich vidět, že počítač zjistil, co na fotografiích je a co to umí.

A jak byl počítač trénován? Jako obvykle "tunami" materiálu, a to konkrétně dvěma miliony videí z Flickeru, které byly tematicky vybrány, aby zapadaly do jedné za čtyř kategorií: lidé/zvířata pohybující se na trávě, pláže, nádraží a porodnice plné dětí. Aby to počítač neměl příliš těžké, tak videa byla dodatečně stabilizována, aby se obraz neklepal. Počítač se tak z nich učil a pak dokázal jednak z opravdových fotografií tvořit videa, nebo spíše krátké animace (viz nahoře) a pak dokázal i tvořit zcela vlastní rozpohybované scény, na nichž už je vidět, že ani jejich základ moc neodpovídá realitě (viz dole). Rozpohybované je můžete vidět zde.

Prvotní výsledky jsou tak celkem slibné a výsledný systém se může stát předchůdcem toho, co je známo jako prediktivní počítače, které budou schopny předpovídat budoucí události. Nelze si tak nevzpomenout na Asimovu psychohistorii nebo nověji na film Minority Report.

Zdroj: The Verge
reklama
Nejnovější články
Samsung dosáhl rekordních 5,23 Gbps na 5G síti Samsung dosáhl rekordních 5,23 Gbps na 5G síti
Společnosti Samsung se povedlo překonat rekord v přenosové rychlosti na 5G síti. Konkrétně jde o přenos na jedno zařízení, kdy bylo dosaženo 5,23 Gbps. Navíc šlo o běžně dostupný telefon na trhu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
JWST prošel 17denními finálními funkčními testy, říjnový start stále platí JWST prošel 17denními finálními funkčními testy, říjnový start stále platí
Čím více se blíží říjnový termín startu James Webb Space Telescope (JWST), tím pravděpodobnější je, že už nenastane žádné další zdržení. Nyní navíc přichází dobrá zpráva, a sice potvrzení o dokončení finálních funkčních testů. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
JPR: dodávky PC v závěru předchozího roku prudce rostly, ovšem co GPU? JPR: dodávky PC v závěru předchozího roku prudce rostly, ovšem co GPU?
Společnost Jon Peddie Research vypustila do světa další přehled o stavu trhu s GPU, a to samostatnými i integrovanými. Potvrzuje se nám tu, že poptávka po PC byla opravdu vysoká, ovšem co dodávky samostatných GPU?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Těžaři se už nepokrytě zaměřili na herní notebooky Těžaři se už nepokrytě zaměřili na herní notebooky
Už nějaký ten pátek víme, že někteří těžaři kryptoměn začali využívat i celé nové herní notebooky, a to jednoduše proto, že jsou celkově dostupnější než samostatné grafiky. Nyní už je tento trend zřejmý. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Blíží se Samsung 980, SSD bez DRAM cache Blíží se Samsung 980, SSD bez DRAM cache
Nový Samsung SSD 980 Pro už je dávno na trhu, ovšem nyní se dozvídáme o modelech Samsung SSD 980, které by někdo mohl s verzí Pro snadno zaměnit. Dostal by ale SSD bez vlastní DRAM cache.   
Dnes, aktualita, Jan Vítek