www.svethardware.cz
>
>
>

Umělé ovoce může kontrolovat čerstvost toho skutečného

Umělé ovoce může kontrolovat čerstvost toho skutečného
, , aktualita
Vědci využili technologii 3D tisku k tomu, aby vytvořili zařízení, které bude sledovat čerstvost přepravovaného nebo skladovaného ovoce. Na umělém ovoci se zabudovaným senzorem pracují Švýcaři.
K oblíbeným
reklama
Technologie 3D tisku se dá využít k mnoha věcem. K tištění jídla, uměleckých výtvorů, ale i součástek na zařízení, která usnadňují každodenní život. Zajímavé 3D tištěné jablko například může fungovat jako senzor, který bude zajišťovat čerstvost ovoce v bedýnce v obchodě či na skladě.

Ovoce při nesprávném skladování nevydrží příliš dlouho. Shnilé jablko pak může nakazit i okolní ovoce. Tohle by se ale díky výzkumníkům ze Švýcarska nemělo stávat. Tým vědců vyrobil repliku ovoce smíchanou z různých druhů, která je vybavena teplotními čidly.

Zařízení, které by mělo zajišťovat čerstvost ovoce, by mohly využívat například supermarkety, malá zelinářství či sklady a dopravci. Produkce ovoce by pak měla být kvalitnější, protože 3D tištěný senzor od Švýcarů má nabízet přesná měření a ovoce by se díky naměřeným informacím nemělo kazit.

Současné měření teploty velkého množství ovoce je totiž poměrně nepřesné. Není tedy vůbec snadné s jistotou vědět, zda daná zásilka dorazí na místo určení ještě čerstvá. Senzory na stěnách nádob, ve kterých je ovoce přepravováno, měří teplotu vzduchu a nejsou úplně spolehlivé. Nevidí totiž do vnitřku ovoce, který už se může začínat kazit. Je tedy třeba vymyslet jiný způsob získávání teploty uvnitř ovoce než zasouvání teploměrů dovnitř, což by nebylo efektivní.

Švýcarské 3D tištěné ovoce vyvinuté na Swiss Federal Laboratories for Materials Science and Technology simuluje vlastnosti skutečného ovoce. Pokud se toto umělé ovoce vloží mezi to skutečné, senzor na měření teploty se tak nachází v přibližně stejných podmínkách, jako by byl například v jablku.

Na základě reálných dat skupina švýcarských vědců pomocí počítačového algoritmu vytvořila průměrný tvar a strukturu ovoce. Následně vytvořili virtuální 3D model a podle něj bylo vytištěno umělé ovoce ze směsi vody, sacharidů a polystyrenu. Právě tyto materiály by měly zajistit vysokou podobnost s reálným ovocem.

Tým výzkumníků s umělým ovocem už provedl i prvotní testy a výsledky vypadaly dobře. Výsledky ze senzorů analyzovali vědci velmi důkladně, aby si správnost fungování svého zařízení ověřili. Do budoucna by rádi přivedli na trh všechny možné druhy umělého ovoce, protože pro každý druh je třeba trochu odlišné zařízení. Dokonce to platí i pro jednotlivé odrůdy například jablek.

V současné době hledá tým vědců partnera pro výrobu těchto zařízení ve velkém měřítku. Odhadem by měl jeden senzor v umělém ovoci vyjít přibližně na 50 švýcarských franků, což je asi 1 300 korun.

Zdroj: 3ders.org
reklama
Nejnovější články
Kosmická loď Starliner od Boeingu má zpoždění, k ISS poletí 3. srpna Kosmická loď Starliner od Boeingu má zpoždění, k ISS poletí 3. srpna
Na Mezinárodní vesmírnou stanici by měl zanedlouho zamířit Starliner - kosmická loď od společnosti Boeing, která by po získání certifikace měla sloužit jako dopravní prostředek pro astronauty.
31.7.2021, aktualita, Kateřina Hoferková12 komentářů
Umělá inteligence od IBM dokáže predikovat vývoj Parkinsonovy choroby Umělá inteligence od IBM dokáže predikovat vývoj Parkinsonovy choroby
Společnost IBM se pustila do vývoje umělé inteligence, která najde své využití v oblasti zdravotnictví. Tato umělá inteligence totiž slouží pro predikování vývoje Parkinsonovy choroby u pacientů.
30.7.2021, aktualita, Kateřina Hoferková3 komentáře
Video: dvounohý robot Cassie uběhl venku 5 kilometrů Video: dvounohý robot Cassie uběhl venku 5 kilometrů
Dvounozí roboti jsou pro inženýry velkou výzvou, protože při jejich pohybu je třeba vyřešit otázku udržení rovnováhy. Tým vyvíjející robota Cassie nyní slaví úspěch, protože jejich bipední stroj zvládl uběhnout pět kilometrů.
30.7.2021, aktualita, Kateřina Hoferková5 komentářů
Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl? Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl?
Málokdo už řeší to, zda Mooreův zákon stále platí ve své obecně uznávané podobě a jde spíše o to, kam až zajde vývoj ve snaze zmenšovat tranzistory a jaké nové berličky se v něm uplatní. Jaký je tedy výhled? 
30.7.2021, článek, Jan Vítek3 komentáře
Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby
Alienware je zvláště v USA oblíbená značka herních PC, která patří pod firmu Dell. Nově se na jejích stránkách ovšem objevilo upozornění o tom, že se mnohé desktopy nebudou prodávat v jistých státech kvůli regulacím spotřeby energie. 
29.7.2021, aktualita, Jan Vítek23 komentářů