www.svethardware.cz
>
>
>
>

Uniká další info o hybridních Alder Lake a Raptor Lake s až 24 jádry

Uniká další info o hybridních Alder Lake a Raptor Lake s až 24 jádry
, , aktualita
Na Internetu se objevily další informace o připravovaných procesorech Intel Core 12. generace Alder Lake a 13. generace Raptor Lake. U té bychom se měli dočkat dokonce 24jádrových procesorů s hybridním uspořádáním 8+16.
K oblíbeným
reklama
Intel chystá nové procesory, které u architektury x86 netradičně přejdou na koncepci big.LITTLE, kterou známe např. z mobilních procesorů postavených na ARMu. Ta kombinuje různé typy jader, několik výkonných a k nim několik úsporných. Jako první by se tato koncepce měla objevit v procesorech Alder Lake. Uniklá data zveřejněná přes účet Moore’s Law is Dead hovoří o tom, že by se nové procesory měly představit 25. října a postupně se má řada rozšiřovat (s mobilními čipy Alder Lake se např. počítá až v průběhu roku 2022).
 
Intel Core CPU
 
Nové procesory mají kombinovat výkonná jádra Golden Cove a úsporné modely Gracemont. Hovoří se o tom, že procesory budou k dispozici v různých variantách lišících se počtem jader a určením. V zásadě zde bude pět velkých typů, S1 a S2 pro desktopy, P1 a P2 pro mobilní nasazení a M pro mobilní nasazení s velkým důrazem na co nejnižší spotřebu.
 
Alder Lake K využije hybridní typ S1. Měl by mít 125W TDP, patici LGA1700, integrované GPU Xe s 32 EU, podporu DDR5 a PCIe 5.0. Core i9 K by mělo dostat konfiguraci 8+8, Core i7 K 8+4 a Core i5 K pak 6+4. Alder Lake A bude dle úniků trochu komplikovanější. Core i9 a i7 (bez K) budou stále na typu S1, ale Core i5 (opět bez K) už využije typ S2 v konfiguraci 6+0. Nepůjde tedy o hybridní typ a bude mít jen výkonná jádra jako doposud. Core i3 se pak bude muset spokojit s konfigurací 4+0.
 
Alder Lake P zamíří do mobilní sféry. I zde se můžeme těšit na DDR5 PCIe 5.0 a GPU Xe dostane až 96 EU. Většina modelů Core H bude využívat typ P1 s konfigurací 6+8. Naopak modely Core U mají mít typ P2 a patrně půjde o konfiguraci 2+8. Důraz tak bude především na úsporná jádra. Pokud jde o spotřeby, mají se pohybovat mezi 12 až 45 W TDP. Alder Lake M se už se spotřebou dostane na 7 až 12 W a najdeme ho v procesorech Core M a Core Y. Úniky hovoří o konfiguraci 2+8, grafickém čipu Xe s 96 EU, nicméně má mít podporu PCIe 4.0, LPDDR4X a LPDDR5. Pokud jde o vysoký výkon v mobilní sféře, tam by se v Q2/2022 měl objevit Alder Lake HX s konfigurací 8+8 a podle všeho by měl mít spotřeby v rozsahu 45 až 65 W TDP.
 
Konec roku 2022 by měl přinést procesory Raptor Lake. Mají podporovat patici LGA1700, mít výkonná jádra Raptor Cove a konfigurace až 8+16, tedy by šlo o 24jádrové procesory. DDR5 paměti mají být podporovány až do frekvencí DDR5-5600. Zajímavostí z úniku je i to, že Intel vyjádřil nejenže obavu z AMD, které proti Intelu nasadí Zen 4 Raphael, nemluvě o Zen 5 a dalších, nicméně ještě větší obavu má ze strany Applu. Předpokládá, že Mac Pro přijde s konfigurací 32+8 (o tom se už několikrát mluvilo ve spojitosti s novými generacemi M1X), které by měly mít velmi vysoké IPC.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Cyberpunk 2077 v testu s DLSS 2.2: jaký je rozdíl? Cyberpunk 2077 v testu s DLSS 2.2: jaký je rozdíl?
NVIDIA nedávno přišla s novou verzí DLSS 2.2, kterou zatím oficiálně podporuje dle našeho vědomí jen Rainbow Six Siege. Neoficiálně ji ale lze použít i třeba se Cyberpunkem 2077, a tak se můžeme pokusit zjistit, zda lze zaznamenat nějaký rozdíl. 
Dnes, recenze, Jan Vítek
Microsoft doporučil monitory pro Xbox. Je mezi nimi i 55" novinka Philips Microsoft doporučil monitory pro Xbox. Je mezi nimi i 55" novinka Philips
Vůbec poprvé se na trhu objeví monitory „Designed for Xbox“. Prozatím se jedná o tři modely Philips, Asus a Acer, které jsou vybaveny HDMI 2.1 s podporou 4K120 nebo úhlopříčkou 28 až 55 palců. 
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Microsoft překonává hodnotu 2 bilionů USD Microsoft překonává hodnotu 2 bilionů USD
Společnosti Microsoft se pod vedením Satya Nadelly hodně daří. Větší důraz na cloud a předplatná firmě pomáhá a všímají si toho i akcionáři. Hodnota firmy tak překonala 2 biliony USD a následuje tak Apple.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Operation Flashpoint (ARMA: Cold War Assault) do zítřka zdarma Operation Flashpoint (ARMA: Cold War Assault) do zítřka zdarma
Legendární česká hra Operation Flashpoint (nyní pod názvem Arma: Cold War Assault) je do zítřka k dispozici zdarma. Pokud jste ji nikdy nehráli, nebo naopak chcete osvěžit staré vzpomínky, můžete si ji "zakoupit".
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Gigabyte nechal zaregistrovat 8GB karty Radeon RX 6600 XT Gigabyte nechal zaregistrovat 8GB karty Radeon RX 6600 XT
Máme tu opět nová data ze záznamů Eurasian Economic Commission (EEC), kde se objevila řada karet Gigabyte Radeon RX 6600 XT. Všechny zaregistrované modely přitom mají ve výbavě 8 GB paměti. 
Včera, aktualita, Jan Vítek