Uniklá prezentace ukazuje výkon RTX 3090 s ray tracingem

Uniklá prezentace ukazuje výkon RTX 3090 s ray tracingem
, , aktualita
Na Internet se dostaly dva snímky z prezentace nové GeForce RTX 3090, které vypadají vcelku věrohodně. Jeden z nich ukazuje specifikace a druhý pak výkon nové karty. Co lze čekat od ray tracingu? 
K oblíbeným
reklama
GeForce RTX 3090 bude společně s kartou RTX 3080 představen zítra, přičemž NVIDII se dlouho dařilo tajit jejich specifikace. Přesto je ale neubránila a my můžeme také říci, že tentokrát se všemožní leakeři vyznamenali a nabídli veskrze pravdivé informace, jak můžeme posoudit. Ty dříve přitom nevypadaly moc věrohodně, jako například údaj o nasazení pamětí GDDR6X, o nichž jsme až donedávna z úst jejich výrobců vůbec neslyšeli. Pochyby také vyvolávalo celkové zpracování karet, jejich chladičů či napájecího konektoru s 12 piny.
 
 
Nyní už vyplynulo na povrch, že to vše je pravda a my můžeme naopak doufat, že na zítřejší Huangovu prezentaci ještě zbude nějaké tajemství. Ostatně stále ještě víme velice málo o výkonu nových karet a také o jejich cenách, které se nakonec mohou klidně ještě změnit, pokud byly vůbec už stanoveny. 
 
 
Zajímavější je pro nás druhý snímek z prezentace, který ukazuje výkon GeForce RTX 2080 Ti vs. RTX 3090 ve třech hrách, a to v rozlišení 4K s ray tracingem a DLSS. Máme tu titul Control, Minecraft RTX a Wolfenstein: Youngblood a z grafu se dá vyčíst jediné: máme se těšit v průměru na cca dvojnásobnou snímkovací frekvenci, tedy pokud budeme věřit tomu, že tento graf není podvrh.
 
NVIDIA ovšem slibovala podstatné zvýšení výkonu nových karet v ray tracingu, takže osobně bych se přikláněl k tomu, že to samé ukáže i zítřejší prezentace. Nyní je ale otázka, kam si tedy máme zařadit novou RTX 3090. Dle grafu by prostě mělo jít o nástupkyni GeForce RTX 2080 Ti, ale s tímto závěrem bych ještě počkal. NVIDIA je může srovnávat prostě jen proto, že jde o nejvýkonnější čistě herní zástupce svých řad. RTX 3090 by ale neměla představovat nový TITAN, jako spíše vystupňování tempa v očekávání konkurence od AMD. 
 
Začíná být také zřejmé, že RTX 3090 opravdu nebude levná a že 1400 USD bude reálná cena, pokud má tato karta nechat dnešní RTX 2080 Ti daleko za sebou. To ostatně bude platit i pro RTX TITAN, který má cenovku 2500 USD a i když nejde o čistě herní kartu, bude možné říci, že RTX 3090 nabídne i za uvažovaných 1400 USD mnohem lepší poměr výkonu a ceny.
 
Kartu RTX 2080 Ti ostatně zcela jistě překoná i nová RTX 3080, o níž víme, že má stejný počet CUDA jader. Budou to ale CUDA jádra a obecně výbava nové generace a na výrazně vyšším taktu (1545MHz vs. 1710MHz turbo), přičemž nevýhoda v podobě paměti menší o 1 GB zas tak moc bolet nebude. Uvidíme tedy zítra, s čím Jensen Huang přijde, přičemž zkušenosti nás učí, že příjemné cenové překvapení čekat nelze. 
 
Zdroj: wccftech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
V Německu vylepšili redox-flow baterie: ekologičtější a lépe snáší horko V Německu vylepšili redox-flow baterie: ekologičtější a lépe snáší horko
Redox-flow akumulátorové baterie nejsou zdaleka něčím novým. Teprve v poslední době to však vypadá, že by se jejich využití mohlo více rozšířit. Nový výzkum z Německa řeší jak ekologii, tak i odolnost vůči vysokým teplotám.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Vláda USA opravdu zařadila čínský SMIC na černou listinu Vláda USA opravdu zařadila čínský SMIC na černou listinu
Ještě před necelými třemi týdny tu byla jen možnost, že vláda Spojených států zařadí čínského výrobce čipů, společnost SMIC, na černou listinu. Tím by ji odřízla od možnosti využívat výrobní zařízení amerických firem a nyní se tak opravdu stalo. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
AMD Navi 2X: 80, 40 a 32 CU, spekuluje se už o specifikacích AMD Navi 2X: 80, 40 a 32 CU, spekuluje se už o specifikacích
Na světlo světa se pomalu dostávají specifikace nových Radeonů 2X, které jsou zatím pochopitelně nepodložené a nedá se jim věřit. Nic lepšího ale zatím nemáme, takže se podívejme na jejich údajnou výbavu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Výrobci karet reagují na problémy se stabilitou RTX 3080, co ji způsobuje? Výrobci karet reagují na problémy se stabilitou RTX 3080, co ji způsobuje?
Minulý týden se začalo diskutovat o problémech s některými kartami RTX 3080, jejichž majitelé mluvili o celkové nestabilitě systému projevující se různými způsoby. Čekali jsme na reakci AIB firem, která už přišla. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
GeForce RTX 3060 Ti přijde za pár týdnů s více CUDA jádry než RTX 2080 Ti GeForce RTX 3060 Ti přijde za pár týdnů s více CUDA jádry než RTX 2080 Ti
Nvidia chystá rozšíření nabídky svých nových karet Ampere směrem dolů. Proti novým Radeonům by se měla postavit GeForce 3060 Ti, která nabídne více CUDA jader, než nedávný high-end RTX 2080 Ti.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala11 komentářů