www.svethardware.cz
>
>

Upcycling v praxi: baterky z koloběžek Lime skončí v reproduktorech Gomi

Upcycling v praxi: baterky z koloběžek Lime skončí v reproduktorech Gomi
, , aktualita
Doprava přechází na elektřinu a s tím se také objevují otázky, co s akumulátory, které už dosloužily. V případě elektrických koloběžek Lime je jednou z možností upcycling. Svůj druhý život mají najít v Bluetooth reproduktorech Gomi.
K oblíbeným
reklama
V posledních letech se stále více a více mluví o elektromobilitě. I když mnozí vidí problémy i tam, kde nejsou (nebo ne tak velké), jiní (zpravidla politici) je nevidí dokonce ani tam, kde doslova křičí. Asi nejpalčivějším problémem elektromobility jsou akumulátory. I když se to postupně pomaličku lepší a klesá zastoupení některých problematických materiálů, stále je jejich výroba ekologicky výrazně náročným procesem. Jednou z cest, jak tyto dopady snížit, je tzv. upcycling, tedy použití akumulátoru jinde a věnování mu druhého "života". Toho by chtěli dosáhnout tvůrci Bluetooth reproduktorů Gomi.
 
Reproduktor Gomi
 
Už jeho plastový obal je vytvořen z recyklovaného plastu (ze zhruba 100 plastových sáčků), takže nejenže odstraňuje plastový odpad, ale ani nevytváří nový. Otázkou je pochopitelně efektivita této recyklace. Podobně je to u akumulátorů. Ty totiž nebudou nově vyrobenými akumulátory, ale půjde o články typu 18650 z vysloužilých elektrických koloběžek společnosti Lime. Akumulátory tak nemusí projít energeticky náročnou recyklací, která je stále ještě v plenkách, ale mohou najít své místo v reproduktorech. Odloží se tak recyklace již existujících článků, která může proběhnout o pár let později (pravděpodobně o něco efektivnějšími metodami), navíc není potřeba vyrábět nové články. Pochopitelně ne všechny články se sem dostanou. Každý je pečlivě vyjmut, proměřen a jen ty schopné dalšího "života" budou použity. Zbytek půjde na recyklaci už dnes.
 
 
Samotný mono reproduktor Gomi nabídne 25W, přičemž lze párovat dva k sobě pro získání stereo zvuku. Výrobce také zajišťuje doživotní opravy, aby nikdy nemusely skončit na skládce (podobně tak učinilo nedávno Gitzo se svým ekologickým fotobatohem a stativem Légende). Akumulátor má vydržet na 20 hodin provozu a přes USB-C má být nabit za 2 hodiny. Každopádně akumulátor kvůli použití starších akumulátorů potřebuje pro stejnou výdrž více článků, než kdyby měl zbrusu nové akumulátory, což ho dělá těžším. K dispozici je na Kickstarteru za 129 britských liber (cca 4000 Kč) v rámci tzv. "early bid", resp. 179 liber (5500 Kč) po ukončení. Zbývá už jen pár posledních kusů, než se zvýší cena. Dvojice reproduktorů pak vyjde na 240 liber (7300 Kč) v rámci early bid, kde je ještě poměrně dost kusů, resp. 330 liber (10100 Kč) poté.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Čínská konkurence pro robopsa od Boston Dynamics. AlphaDog stojí zlomek ceny Čínská konkurence pro robopsa od Boston Dynamics. AlphaDog stojí zlomek ceny
Čínská firma Welian prodává robotického psa vybaveného senzory a umělou inteligencí. Ačkoliv se zatím jedná hlavně o hračku, v budoucnu by mohl pomoci při navigování nevidomých. Novinka, která příjemně překvapí svou cenu, zamířila k prvním zákazníkům.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Nvidia uvádí CPU Grace na ARMu: 10× výkonnější než DGX s procesorem x86 Nvidia uvádí CPU Grace na ARMu: 10× výkonnější než DGX s procesorem x86
Nvidia přichází s novým procesorem a chce konkurovat platformě x86 se serverovými procesory na bázi ARMu. Její nové CPU Grace má nabídnout až 10× větší výkon v HPC a výpočtech AI proti řešení DGX s procesory x86.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Corsair uvádí klávesnici K70 RGB TKL a dvojici myší Sabre (RGB) Pro Corsair uvádí klávesnici K70 RGB TKL a dvojici myší Sabre (RGB) Pro
I na český trh se v tichosti dostala trojice novinek od Corsairu: kompaktní herní mechanika bez numerického bloku a dvě lehké herní myši, které jsou dostupné s podsvícením RGB i bez něj. Jaké jsou parametry a ceny?
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
AMD Ryzen 7 5700G ve finální verzi otestován AMD Ryzen 7 5700G ve finální verzi otestován
Vypadá to, že vypuštění nových APU Ryzen 5000 pro desktopy už na sebe nenechá dlouho čekat, a tak se brzy dozvíme, zda ta budou k dispozici i pro volný prodej v maloobchodě. Mezitím tu máme model Ryzen 7 5700G.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Comet Lake nyní i na 3,5palcové minidesce Comet Lake nyní i na 3,5palcové minidesce
Společnost Aaeon specializující se na malé desky pro komerční systémy si připravila speciální model s paticí LGA 1200, který je tak určen pro desktopové procesory Intel Comet Lake. Co taková 3,5" deska nabídne?
Včera, aktualita, Jan Vítek