reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Updatujte si BIOS

15.6.2004, Eagle , článek
Updatujte si BIOS
Někteří výrobci základních desek vydávají nové BIOSy často, jiní párkrát za rok. Přitom ke změnám jsou důvody každou chvíli. Dnes si povíme něco o tom, jak do stávajícího BIOSu nahrát nové součásti - BIOSy RAID řadičů, logo a nový microcode update.
Kapitoly článku:
Varování: Každý update BIOSu je rizikový! Při výpadku energie v průběhu flashování nebo nahrání špatného BIOSu již základní deska není schopná fungování. Řešením je v takovém případě pouze obnova obsahu flash paměti pomocí dalších zařízení - update BIOSu na flash programátoru provádí například v GM Electronic. Za veškeré následky akcí prováděných podle tohoto návodu nesete odpovědnost. Následující návod je pouze pro AWARD BIOS (testováno na verzi 6).

Co je BIOS

BIOS je zkratka pro Basic Input Output System. Jedná se o základní software motherboardu, který provádí především inicializace hardware a volání některých funkcí (toho se využívalo především v DOSu). V zásadě BIOS provádí následující operace:

1. Nastavení clock generátoru (ten vytváří frekvenci pro čipset, procesor, paměti, PCI...).
2. Inicializace procesoru nastavením Model Specific Registers a nahráním microcode update.
3. Inicializace čipsetu a ostatních zařízení základní desky nastavením PCI Configuration Registers.
4. Základní testy spolehlivosti.
5. Zobrazování konfiguračních informací uživateli.
6. Nahrání přídavných BIOSů pro řadiče IDE / Serial ATA RAID, síťových karet a jiných zařízení.
7. Další dodatečné činnosti jako ovládání hardware měnícího násobič procesoru, vyhodnocování měření napětí a teplot, zobrazování loga atd.

Do těchto věcí uživatel nemůže příliš zasahovat. BIOS má konfigurační program zvaný Setup, kde je možné změnit některé hodnoty - především nastavení čipsetu (časování pamětí...) a nahrávání či nenahrávíní přídavných BIOSů.

Proč BIOS updatovat a jak

Je jistě vhodné stávající BIOS čas od času nahradit novější verzí. Proč? Hlavní důvod je ten, že dnešní zařízení jsou natolik složitá, že se v nich vyskytují desítky (objevených a publikovaných) chyb - v první revizi procesoru Intel Pentium 4 bylo až kolem 70 bugů a i například AMD Opteron jich má kolem padesáti. Stejně tak řadiče disků - ať už IDE nebo Serial ATA - jsou velkým zdrojem problémů. Nastavení je tolik, že některé pevné disky pracují bez problémů, jiné neprojdou ani přes inicializaci. A to nemluvím o tom, že některé řadiče se staršími BIOSy vykazovaly chyby ve formě poškození dat na disku.

Existují v zásadě dvě možnosti, kde vzít updatovaný BIOS - buďto přímo od výrobce nebo vlastní úpravou stávající verze. Zde se budeme zabývat druhou možností, protože na té první není prakticky co řešit. Update provedeme výměnou některých bloků za jiné verze. V zásadě takto můžeme vyměnit:

1. Přídavné BIOSy řadičů IDE / Serial ATA RAID.
2. Microcode update (opravuje chyby v procesoru).

Nezískáme další možnosti nastavení v Setupu, ale můžeme vyřešit řadu problémů. A o to jde především, protože změny v nastavení PCI Configuration Registers čipsetu se dají ve většině případů provést pomocí WPCREDITu z Windows a na nastavení Model Specific Registers jsou také k dispozici některé utility.

CBROM (Combine BIOS ROM)

CBROM je utilitou od výrobce BIOSů AWARD. Jedná se o program, kterým je možné z BIOSu extrahovat součásti a naopak jiné přidat. Je dostupný ve dvou variantách - CBROM pro DOS (ve verzi 2.15) a CBROM32 pro Windows. Druhá jmenovaná je novější a doporučuji použít tu, byť výsledné soubory se zdají být stejné nebo velmi podobné. Oba programy si můžete stáhnout zde.Kliknutím zvětšíte na celou obrazovku.

CBROM se ovládá z příkazové řádky, čili pod Windows je potřeba nejprve spustit Command (nevíte-li jak, raději už dále nečtěte). Zacházení s programem ukážu na příkladu updatu součástí BIOSu EPoXu EP-8KRA2+ / EP-8KRA2I.

Z oficiální stránky jsem stáhnul soubor KRA23A28.zip. V tomto archivu se nachází samotný BIOS - soubor kra23a28.bin. Podle velikosti přesně 524 288 byte je zřejmé, že soubor by měl být v pořádku (pozor, někdy i oficiální archívy obsahují poškozené soubory !). Vždy platí, že nepoškozený BIOS má velikost 128, 256 nebo 512 kByte. Uvedená verze je k dnešnímu dni již poměrně stará - sice čipset KT600 je většinou bezproblémový a již není moc co přenastavovat, ale přeci jenom BIOSy řadičů IDE a Serial ATA jsou již obstaróžní (přitom původní verze byly vcelku nepoužitelné).

Spuštěním příkazu CBROM32 kra23a28.bin /D je možné si obsah souboru prohlédnout.Kliknutím zvětšíte na celou obrazovku.

Výstupem je seznam součástí BIOSu, nekomprimovaná a komprimovaná velikost a konečně také název souboru, který byl do BIOSu zařazen.
reklama