reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

USA chystají "antigrinchovský" zákon proti scalperským botům

1.12.2021, Jan Vítek, aktualita
USA chystají "antigrinchovský" zákon proti scalperským botům
Problém se scalpery vyrostl do nebes především po nástupu nových GeForce Ampere, ale jde o všeobjímající téma týkající se v podstatě jakéhokoliv zboží, jehož je zrovna nedostatek, nebo o něž může být brzy velký zájem.
Dobře také víme, že scalpeři jsou aktivní především na západě, kde si ti opravdu aktivní mohou tímto způsobem zajistit slušné živobytí založené na přeprodeji zboží, které jiní lidé zoufale shánějí. V prospěch scalperů totiž pracují specializovaní internetoví boti, kteří vyhledávají konkrétní zboží a pokud to se objeví v nabídce, dokáží je objednat a vykoupit dříve, než nebohý zákazník ze sebe vysouká: "Jé, tady to mají skladem". 
 
 
Američtí zákonodárci proto připravují zákon zvaný Stopping Grinch Bots Act - H.R. 5263/S. 2957, který má zakázat právě používání zmíněných botů pro kupování čehokoliv. Stojí za ním demokratičtí senátoři Richard Blumenthal, Ben Ray Luján, Charles Schumer a Paul Tonko (Connecticut, New Mexico, New York a New York), kteří návrh postavili na již existujícím zákoně Better Online Ticket Sales z roku 2016. Právě ten totiž zakazuje podobné chování při kupování lístků na koncerty, zápasy, apod. 
 
Senátor Charles Schumer k tomu uvedl, že běžný zákazník nakupující na internetu nemá žádnou šanci konkurovat tzv. Grinch botům (dle Grinche, který ukradl Vánoce) a pak nemá jinou možnost, než akceptovat nafouklé ceny překupníků, samozřejmě pouze pokud ono zboží skutečně chce. Návrh zákona už také získal podporu organizací Consumer Reports, Consumer Federation of America a National Consumer League.
 
Stopping Grinch Bots Act byl přitom připraven už v roce 2019, ale na dva roky se protáhlo jeho zpracovávání v obou komorách, ovšem nyní byl už představen v Senátu. Konkrétně zakazuje použití botů schopných obcházet bezpečnostní opatření obchodů, která mají zabraňovat právě automatickému a hromadnému skupování zboží. Nicméně i když zákon projde Kongresem díky těsné většině Demokratů, otázka je, jak bude v praxi vymáhán. Zřejmé je jen to, že obtížně. 


reklama