reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

USA vysvětluje postoj k Huawei a ban bez důkazu

, , aktualita
USA vysvětluje postoj k Huawei a ban bez důkazu

Spojené státy americké vyhlásily další obchodní válku v Číně. Součástí toho je i zabanování čínské společnosti Huawei. Té se nesmí dodávat žádná americká technologie a nyní máme i vysvětlení proč.

USA vysvětluje postoj k Huawei a ban bez důkazu
Obavy ze společnosti Huawei celosvětově sílí, země jako Austrálie, Nový Zéland nebo Japonsko produkty této značky z obav ze špionáže zakázaly a velké obavy má i USA. Před pár dny tak Trump vyhlásil ban na tuto společnost, která se dostala na černou listinu a nyní se jí nesmí dodávat americké technologie. To znamená konec Androidu i procesorů na architektuře ARM. Nyní se však konečně dozvídáme, co přesně má stát za tímto banem. Obavy pramení z toho, že zakladatel Huawei Ren Zhengfei měl vztah s čínskou vládou a pracoval jako inženýr pro Čínskou lidovou osvobozeneckou armádu počátkem 80. let, než se dal na dráhu komerční elektroniky. V 90. letech pomáhal budovat čínskou telekomunikační síť a jsou zde zvěsti, že Huawei dostávalo velké finanční injekce od čínské vlády. To se však neprokázalo.
 
Huawei logo
 
Neprokázalo se ani to, že by nynější hardware od Huawei měl nějaká zadní vrátka (tzv. backdoor), pouze je vidět, že zdrojové kódy jsou docela děravé a mají spoustu chyb. A zde už odborníci zdvihají varovný prst, zda jde jen o nekvalitní práci nebo o záměr, jak hardware později napadnout a přinutit ke sledování. A to je právě ten “zajímavý” důvod, který měl stát za zákazem technologie Huawei.
 
USA nemají sice žádný důkaz, že by hardware od Huawei měl zadní vrátka, jde však o to, že se bojí o jejich pozdější instalaci např. v jednom z mnoha bezpečnostních updatů. Nejde tedy o to, že se tak stalo, ale o to, že se tak stát může. Připomeňme, že nejde ani tak o telefony značky (ty se v USA ani neprodávají) jako o infrastrukturu mobilních sítí, zejména nejnovějšího 5G. Není to však jediný důvod. USA si stěžují také na krádež duševního vlastnictví a porušování patentů.
 
Zdroj: theverge.com


reklama
reklama
reklama