reklama
Aktuality  |  Bleskovky  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Už v srpnu budou k mání cenově přístupné dvacítky

, , zpráva
Praha, Milpitas, 22. 6. 2000 – Plošná hustota záznamu u pevných disků se za necelý rok víc než zdvojnásobila, jak dokládá již čtvrtá generace cenově dostupných počítačových disků Fireball lct (low cost technology), kterou dnes ohlásila divize pevných disků společnosti Quantum Corporation (NYSE: HDD).

Nový disk Fireball lct20 by se měl uplatnit v počítačích v ceně okolo 20 000 Kč, jejichž uživatelé vyžadují spolehlivé, tiché a zároveň levné zařízení. Analogicky jako u předchozích řad lct08, lct10 a lct15 číselné označení Fireball lct20 udává, že jeden magnetický kotouč nového disku pojme 20 GB dat. Řada Fireball, představená v roce 1995, je s 90 miliony prodaných kusů v historii tohoto mladého odvětví vůbec nejúspěšnější značkou.

“Řada Fireball lct se vyznačuje takovou kvalitou, že dokonce předčila i očekávání našich velice náročných zákazníků,” říká Roger Katz, viceprezident pro marketing divize počítačových disků korporace Quantum. “Díky pečlivé konstrukci se nám podařilo výrazně snížit počet jednotek poškozených při mnontáži počítačů či vrácených uživateli jako vadné. Z výtečné spolehlivosti disků tak mají užitek kromě výrobců počítačů a distributorů především koncoví uživatelé.”

Důsledné zaměření na potřeby zákazníků i koncových uživatelů, které podle Katze patří k nejcharakterističtějším rysům značky Quantum, je i důvodem, proč disky Fireball používají všichni světoví výrobci počítačů včetně firem Acer, Apple, Compaq, Dell, eMachines, Fujitsu-Siemens, Gateway, Hewlett-Packard, IBM, NEC a Samsung. Firmy Apple, Dell, Gateway, NEC a Samsung navíc v uplynulém roce vyhodnotily společnost Quantum jako svého nejlepšího dodavatele.

Fireball lct20 je vybaven technologiemi umožňujícími tichý chod (QDT), ochranu proti otřesům (SPS II) a ochranu dat (DPS). Disk používá nové rozhraní Ultra ATA/100, které Quantum společně vyvinula s firmou Intel. Fireball lct20 pracuje s rychlostí 4500 ot./min. a jeho přístupová doba činí 12 ms. Díky optimalizovanému mechanickému návrhu a technologii QDT generuje disk v nečinnosti 27 dB a při čtení a zápisu méně než 30 dB hluku. Menší počet použitých součástek má pozitivní vliv nejen na cenu, ale nižší spotřeba energie s nižším objemem vyzařovaného tepla přispívá i k vyšší spolehlivosti disku.

Podle květnových údajů společnosti International Data Corporation zaujímá Quantum na trhu kancelářských pevných disků vedoucí postavení už celých 6 let a dosahuje o 10 % vyššího prodeje než nejbližší konkurent. “Podle našich prognóz se trh kancelářských počítačů rozdělí na dva základní segmenty: cenový a výkonový,” tvrdí Alexa McCloughan, vice prezident IDC. “V cenovém segmentu chtějí zákazníci levná a zároveň vysoce spolehlivá zařízení. Přesně na to se Quantum zaměřuje, takže disky řady Fireball lct se jistě prosadí i v nových aplikacích.”

Pro náročnější kancelářské aplikace připravuje v následujícím čtvrtletí Quantum výkonnější variantu disku Fireball, ve které se 20GB magnetické disky budou otáčet rychlostí 7200 ot./min.

Disky řady Fireball lct20 se budou vyrábět v kapacitě 10 GB, 20 GB, 30 GB a 40 GB. První dodávky se uskuteční v srpnu. Doporučená maloobchodní cena 40GB modelu je 259 USD, přičemž na českém trhu bude zřejmě reálná cena jako obvykle výrazně nižší.


Tisková zpráva

reklama
reklama
reklama