V centru Moskvy nefunguje GPS, nejspíš kvůli matení dronů

V centru Moskvy nefunguje GPS, nejspíš kvůli matení dronů
, , aktualita
Návštěvníci centra ruské metropole se často potýkají s nemožností používání GPS. Smartphone či jiné zařízení zkrátka neukáže přesnou polohu. Podle ruského blogera by mohlo jít o krok tamní vlády, aby znesnadnila létání dronů okolo Kremlu.
K oblíbeným
reklama
Na internetu se objevují stížnosti obyvatel i návštěvníků Moskvy na problémy s GPS, ke kterým dochází v centru ruské metropole. Aplikace, které ke své funkčnosti vyžadují přesnou polohu, nelze v okolí Kremlu často používat z jednoho prostého důvodu – jako aktuální poloha se zobrazuje letiště Vnukovo, které je od místa vzdáleno 29 km. Zatím chybí některé podrobnější informace, třeba zda se problém týká jen americké GPS, nebo i alternativních systémů, mezi které patří také ruský Glonass. Většina dnešních smartphonů sice podporuje také další družicové systémy pro zjištění polohy, ale ty mají obvykle jen podpůrnou funkci, nelze je tedy využít samostatně bez GPS.

Problému si všimli také účastníci moskevského maratonu, který proběhl minulý týden. Jeden ze sportovců si na Facebooku postěžoval, že ve chvíli, kdy běžel okolo Kremlu, přestala být trasa správně zaznamenávána. Chyby si všiml až po doběhnutí, kdy mu připadalo podezřelé, že podle aplikace je trasa o asi 40 km delší. Problémů s GPS si potom všimli také uživatelé, kteří si chtěli objednat odvoz přes alternativní taxi službu Uber, hráči hitu Pokémon Go! nebo zkrátka turisté používající na svém telefonu mapovou aplikaci. Ruský bloger Grigory Bakunov, který pracuje jako programátor ve společnosti Yandex (hlavním ruském konkurentovi Googlu), potom na místě provedl vlastní měření, které potvrdilo nefunkčnost GPS v centru Moskvy.Bakunov tvrdí, že v komplexu Kremlu, který je sídlem ruského prezidenta, se nejspíš nachází systém rušící GPS signál v okolí. A rovnou nabízí i možné vysvětlení. Úřady tak údajně chtějí zabránit létání dronů v této oblasti. Malé bezpilotní letouny jsou totiž obvykle vybaveny systémem, který zabraňuje létání v okolí letišť. A jelikož dron v okolí Kremlu dostane pomocí GPS informaci, že se nachází na letišti Vnukovo, automaticky přeruší let. Rušení GPS v centru Moskvy bylo podle ruských médií poprvé zaznamenáno letos v červnu, od té doby se čas od času pravidelně objevuje. K situaci už se vyjádřil i Putinův mluvčí Dmitrij Peskov, který prohlásil, že o příčinách poruchy nic neví a dodal, že také on sám zaznamenává tyto potíže při cestování autem.

Novináře přesměroval na Federální službu vojsk Národní gardy, která zajišťuje ochranu Kremlu a vysokých ruských úředníků. Mluvčí této organizace ovšem odmítl situaci komentovat.

Zdroj: Bigstory.ap.com
reklama
Nejnovější články
Chyba v iOS umožnila nepozorovaný přístup k datům z iPhonu přes Wi-Fi Chyba v iOS umožnila nepozorovaný přístup k datům z iPhonu přes Wi-Fi
Výzkumník objevil kritickou chybu v jádru iOS, která by umožnila přístup k citlivým údajům z iPhonu v reálném čase, aniž by o tom uživatel věděl. Stačilo, aby se útočník nacházel v blízkosti. Apple naštěstí chybu již opravil.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Čtyři nové monitory Philips na českém trhu: pro hry i do práce Čtyři nové monitory Philips na českém trhu: pro hry i do práce
Philips 326P1H a 329P1H jsou monitory vhodné i pro práci vyžadující vysokou přesnost obrazu. Vybaveny jsou dokem USB-C a kamerou s Windows Hello. Philips 242E1GAEZ a 272E1GAEZ s FreeSync Premium naproti tomu najdou využití i při hraní her.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik3 komentáře
AutoX vypouští flotilu autonomních taxi bez řidičů v čínském Šen-čenu AutoX vypouští flotilu autonomních taxi bez řidičů v čínském Šen-čenu
Máme zde další projekt autonomních vozů, který se zbavil záložních řidičů. Jde o AutoX, které do čínského Šen-čenu vypustilo 25 robotických vozů taxi bez těchto řidičů. V jiných městech jsou ještě stále přítomni.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
YouTube bude detekovat urážlivé komentáře, dá šanci se nad nimi zamyslet YouTube bude detekovat urážlivé komentáře, dá šanci se nad nimi zamyslet
Tzv. hate speech je dnes velkým tématem. Platforma YouTube proto zavede další kroky, které ji mají omezit. Při detekci urážlivého komentáře pisatele upozorní, zda ho chce opravdu odeslat a zda si nechce rozmyslet jinou formulaci.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala9 komentářů
Qualcomm naznačuje, že díky Apple M1 se zdá být W10 pro ARM správným krokem Qualcomm naznačuje, že díky Apple M1 se zdá být W10 pro ARM správným krokem
I když Apple nemá nic společného s operačním systémem Windows, Qualcomm naznačuje, že právě Apple M1 je tou pravou vzpruhou pro tento systém. Konkrétně jde o verzi určenou pro procesory na architektuře ARM.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář