www.svethardware.cz
>
>
>

V Texasu se bude tvořit materiál hvězd

V Texasu se bude tvořit materiál hvězd
, , aktualita
Na Univerzitě v Texasu proběhne projekt, na nějž americké Ministerstvo energetiky poskytlo grant 7 milionů dolarů. V rámci něj se bude tvořit materiál, který bychom mohli najít přímo v těle hvězd. 
K oblíbeným
reklama
Tradiční astrofyzika je spíše vědou pozorování, ale stále častěji se vydává do praktického světa experimentů, což bude i tento případ. Department of Astronomy na univerzitě v Austinu hodlá provést projekt, v němž chce vytvořit teploty a tlak plazmatu, jež panují uvnitř samotných hvězd. Využijí k tomu již existující zařízení od Sandia National Laboratories, a sice Z Machine, světově nejsilnější laboratorní generátor rentgenového záření. Ten dokáže na kratinkou dobu vytvořit větší výkon, než vyrábějí všechny elektrárny světa. 
 
 
Na schematu zařízení můžeme vidět znázorněný průběh pokusu. Nejdříve se zcela vpravo nabijí mohutné kondenzátory, které během mikrosekund uvolní svou energii. Ta proudí do kontejnerů s plynem. Ten je ionizován lasery a energetické pulzy dále "stlačuje" a zesiluje, což probíhá ve dvou krocích. Energie pak je vedena celým polem wolframových drátů, jež ústí v jednom bodě a poslouží k vytvoření extrémně silných pulzů rentgenového záření, jejichž energie je vyšší v porovnání s výkonem všech elektráren světa, ovšem také jen na pouhé nanosekundy. Vytvoří se tak plazma o hustotě a teplotě odpovídající tomu, co bychom mohli najít uvnitř hvězd.
 
Sedm milionů dolarů umožní vytvořit celé nové Center for Astrophysical Plasma Properties (CAPP), které bude mít za úkol studovat astronomii prostřednictvím praktických experimentů. V tomto konkrétním případě jsou zacíleni bílí trpaslíci, jejichž povrchová teplota dosahuje 15.000 °C a stejnou teplotu chtějí při něm zreplikovat i v CAPP. Zástupce univerzity a centra CAPP Don Winget uvedl, že jejich experiment bude srovnatelný s tím, kdybychom prostě vzali kus hvězdy a podívali se na něj pod mikroskopem. 
 
Tato konkrétní studie se tak bude týkat právě bílých trpaslíků a pomůže vysvětlit některé nesrovnalosti při jejich pozorování. Tyto hvězdy, či ve skutečnosti zbylá jádra po dávno mrtvých hvězdách, byly dosud zkoumány pouze na dálku a při pokusech o určení jejich hmotnosti se výsledky různých metod lišily až o 15 procent. To je příliš velký rozptyl, neboť bílí trpaslíci se používají také při pokusech o určení stáří galaxií a nejistota v hmotnosti způsobuje, že výsledky jsou značně nejisté a lišit se mohou od skutečnosti až o miliardy let. 
 
Díky výsledkům z experimentu by tak mělo být možné určit hmotnost bílých trpaslíků daleko přesněji a přinést pokrok do modelů počítajících jejich hmotnost. Ten už bude založen ne čistě na matematice a fyzice, ale i na praxi. 

Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Doporučené PC sestavy: červenec 2021 Doporučené PC sestavy: červenec 2021
V tomto článku se podíváme na doporučené konfigurace vhodné pro různá využití. Od levných, malých a úsporných nettopů přes sestavy OFFICE a HOME až po herní a vysoce výkonné sestavy GAME a TOP.
Dnes, návod, Jan Vítek18 komentářů
Falcon Heavy od SpaceX vynese sondu NASA pro misi Europa Clipper Falcon Heavy od SpaceX vynese sondu NASA pro misi Europa Clipper
NASA se připravuje na start mise, v rámci níž bude vyslána průzkumná sonda k Europě. Ze Země do vesmíru má potřebný náklad s kosmickou lodí vynést za výhodnou cenu raketa od společnosti SpaceX.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Amazon popírá brzké přijetí kryptoměny, celkově to však nevylučuje Amazon popírá brzké přijetí kryptoměny, celkově to však nevylučuje
Výrazný vzestup hodnoty kryptoměn v tomto týdnu byl způsoben i informací britského listu City A.M., dle níž se Amazon chystá začít velice během příštích měsíců přijímat různé kryptoměny. Firma tuto informaci nyní popírá. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Čínské CPU Loongson slibuje výkon prvních Ryzenů Čínské CPU Loongson slibuje výkon prvních Ryzenů
Čínské procesory Loongson jsou vyvíjeny už dlouhou řadu let firmou Loongson Technology Corporation Ltd. s přispěním Čínské akademie věd. Nyní se přitom už na trh chystají Loongson 3A5000 slibující velice zajímavý výkon. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Samsung uvádí Odyssey Neo G9: herní hi-end LCD s Mini LED Samsung uvádí Odyssey Neo G9: herní hi-end LCD s Mini LED
Společnost Samsung si připravila monitorovou novinku v podobě Odyssey Neo G9, která na svém značně prohnutém 49" panelu nabídne rozlišení 5120 x 1440 s vysokou obnovovací frekvencí a podsvícením pomocí Mini LED. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář