Valve využije strojové učení pro doporučování her na Steamu

Valve využije strojové učení pro doporučování her na Steamu
, , aktualita
Se Steamem se pojí jeden velký problém, který se Valve snaží řešit už velice dlouho. Spojen je s obrovským množstvím nabízených her, mezi nimiž se hráči mohou jen těžko vyznat. Nově doporučované hry tak budou nabízeny s využitím strojového učení.
K oblíbeným
reklama
Společnost Valve už dávno rezignovala na svou roli policajta, který bude hlídat kvalitu her nabízených na Steamu, a to až na ty nejkřiklavější případy. Problém je ten, že pokud Valve chce, aby někdo mezi mnoha tisíci nabízených titulů dokázal něco najít, aniž by šel najisto, musí přijít s nějakým vhodným systémem. Steam se nám přitom už dlouho snaží nabízet různé tituly na základě toho, co jsme dříve nakoupili a dle kritérií. To však evidentně nestačí, protože má nastoupit strojové učení, které využije různé informace včetně metadat využívaných nyní pro doporučování her. 
 
 
Zajímavé je to, že systém nebude pracovat s žádným vstupem v podobě informací o hře samotné, snad až na datum jejího vypuštění na trh. Nemá být také ovlivněn hodnocením v uživatelských recenzích. Potřebné informace pro zpracování má zjistit pouze na základě toho, co hráči dělají. To si jistě zaslouží vysvětlit. 
 
Valve udává, že obvykle využívaný způsob prostě znamená doporučovat ke koupi podobné hry na základě toho, co má hráč ve knihovně a co z toho skutečně hraje. Ovšem to může vést k řadě podivností a také to nutně omezuje hráčův rozhled. Nový způsob tak ignoruje drtivou většinu obvyklých informací včetně žánru a ceny. Zohledňuje spíše to, co, jak a kdy hrajeme a co hrají lidé, kteří mají podobné herní návyky. Myšlenka je tedy taková, že pokud existují skupiny hráčů s podobným přístupem, pak bude možné v rámci těchto skupin jednomu hráči doporučit to, co se v nich obvykle hraje, ať už jde žánrově o střílečku nebo simulátor. 
 
Autoři se chlubí, že pro vytrénování daného modelu měli opravdu bohatou zásobu dat od milionů uživatelů, která čítala miliardy herních hodin. Model umožní také využívat různé parametry, takže uživatel si nastaví třeba to, aby pracoval pouze s novými tituly, nebo naopak s alespoň deset let starými, apod. Dále si budeme moci vybrat třeba to, aby ve výběru nefigurovaly mainstreamové hity, takže v podstatě jde prostě o filtry, jaké může aplikovat každý slušný vyhledávací systém. Jde však o to, že ať aplikujeme jakýkoliv filtr, v základu půjde vždy o výběr z her, který bude relevantní ke každému jednotlivému uživateli. 
 
Nakonec ale budeme moci sami poznat, zda se firmě Valve povedlo systém doporučení vylepšit, nebo ne. Daná funkce je zatím k dispozici ve Steam Labs jako experiment, takže samotný Steam stále nabízí různé tituly prostě na základě toho, že jsme hráli hry různých žánrů označené různými tagy.


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Antiviry Kaspersky mohly být zneužity ke sledování uživatelů Antiviry Kaspersky mohly být zneužity ke sledování uživatelů
Kaspersky teď čelí nemilému problému. Jeho antiviry totiž mohly být zneužívány třetími stranami ke sledování uživatelů. Jeho skripty totiž nabízeli ostatním možnost identifikovat počítač a uživatele.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Spotify údajně chystá zvýšení cen předplatného o 13 % Spotify údajně chystá zvýšení cen předplatného o 13 %
Vypadá to, že velmi oblíbená streamovací služba Spotify se chystá navýšit ceny svých předplatných. Stále rostoucí obliba rodinného plánu totiž znatelně snižuje průměrné příjmy na jednotlivého posluchače.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
TSMC ukázalo interposer pro dva obrovské čipy a osm HBM TSMC ukázalo interposer pro dva obrovské čipy a osm HBM
Společnost TSMC se slovy, že Mooreův zákon stále ještě žije, ukázala obrovský interposer, na nějž se vejdou dva čipy zabírající 600 mm2 a navíc i osm dokola poskládaných pamětí typu HBM. K čemu by asi tak tento interposer mohl být? 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Zasáhla Jupiter v jeho mladých letech obrovská protoplaneta? Zasáhla Jupiter v jeho mladých letech obrovská protoplaneta?
Sonda Juno americké NASA odhalila další tajemství Jupiteru, a to konkrétně to, že nemá ostře ohraničený povrch jádra. To přineslo teorie spekulující o tom, jak k němu tato planeta mohla přijít. Máme tu tak další teorii o srážce v mladé Sluneční soustavě.
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Gold S31: SK Hynix se pustil do výroby spotřebitelských SSD Gold S31: SK Hynix se pustil do výroby spotřebitelských SSD
Jeden z největších světových výrobců pamětí na světě, společnost SK Hynix, se rozhodl začít vyrábět SSD pro běžné spotřebitele. Představuje tak modely Gold S31, které jsou zatím pouze začátek toho, co bude následovat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář