reklama
Aktuality  |  Bleskovky  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Ve Francii spustili provoz autonomního autobusu 4. úrovně

, , aktualita
Ve Francii spustili provoz autonomního autobusu 4. úrovně
Jedním z dalších projektů autonomní dopravy je EasyMile. Ve Francii dostal povolení provozu malého autobusu s autonomií na 4. úrovni, ta tedy nevyžaduje záložního řidiče. Na všeobecné povolení autonomních aut si ale Francie ještě počká.
Ve Francii spustili provoz autonomního autobusu 4. úrovně
Zatímco běžné vozy většinou končí s autonomním řízením na 2. úrovni, jde tedy jen o pomocné jízdní asistenty, které musí člověk pořád hlídat, po celém světě už jsou v provozu pilotní projekty na vyšších úrovních. Další takový bude mít i Evropa. Konkrétně jde o kampus v Oncopole v Toulouse ve Francii. Projekt EasyMile dostal zelenou k provozu malého elektrického autobusu na veřejných silnicích v rámci kampusu (provozuje však např. i autonomní dovážku jídla v Severní Americe, najdeme je i v Hamburku nebo Norsku v technologickém parku, dohlíží na ně ale operátor z kontrolního centra).
 
EasyMile EasyMile EZ10 Gen 3
 
Ve francouzském případě jde o provoz na krátké 600metrové trase mezi hlavním vchodem a parkovištěm, kde jsou i chodci, cyklisté, jiná auta a autobusy. Malý autobus zde jezdí už od března a nyní dostal zelenou pro plně autonomní provoz bez záložního řidiče, na který přejde v následujících měsících. Autobus EasyMile EZ10 Gen 3 pojme 15 pasažérů, váží 2130 kg a může vážit maximálně o tunu více. Měří 4050×1892×2871 mm, akumulátor LiFePO4 má vydržet na 16 hodin provozu a nabíjí se 6 hodin. Maximální rychlost je sice 45 km/h, elektronicky je ale omezena na 25 km/h. O správné pozicování se starají lidary, radary, stereo kamery, GPS i senzory zrychlení a záznamy o dosavadním pohybu. Když se ještě vrátíme k Francii, tak ta plánuje mít legislativně zakotven autonomní provoz aut od září 2022.
 


reklama
reklama
reklama