www.svethardware.cz
>
>

Ve Francii vyvinuli karbonové nanotrubičky pro elektrody akumulátorů

Ve Francii vyvinuli karbonové nanotrubičky pro elektrody akumulátorů
, , aktualita
S přelomovými akumulátory se setkáváme každou chvíli. Nyní tu máme výsledky bádání francouzské společnosti Nawa Technologies, jejíž elektrody z karbonových nanotrubiček mají přinést velká vylepšení.
K oblíbeným
reklama
Vylepšení lithiových akumulátorů tu máme každou chvíli. Mnohdy jde jen o oznámení prvotních výsledků nového výzkumu vědců, což znamená mnoho let a někdy i více než dekádu do komerčního nasazení (pokud k němu vůbec dojde). Pak tu máme firmy, které už tvrdí, že jsou blízko ke spuštění výroby, mnohdy ale zveřejňují až velmi překvapivě dobré hodnoty. A to je i případ nových akumulátorů společnosti Nawa Technologies z Francie. První akumulátorové produkty využívající některé z použitých technologií by se měly objevit už v roce 2022 (prototypy už mají dle výrobce existovat a fungovat), masová výroba má začít v roce 2023. I když je to za zhruba 3 roky, v kontextu běžných dob vývoje a doby uvádění věcí do praxe je to už téměř na spadnutí.
 
Nawa karbonové nanotrubičky
 
Celá revolučnost nových článků má být v karbonových nanotrubičkách na elektrodách. Vertikální trubičky mají lépe usměrňovat pohyb iontů a ty mají cestovat jen nanometry daleko místo mikrometrů. To má mít mnoho výhod. Rychlost nabíjení a vybíjení má být až 10násobná, co má stačit na nabití z 0 na 80 % za pět minut. Někteří odborníci říkají, že by očekávali i ještě vyšší hodnoty. Samotné karbonové nanotrubičky by právě díky tomu, že nejsou rozházené, ale uspořádané pravidelně vedle sebe, měly přinést mnoho pozitiv. Energetická hustota má být 2 až 3krát lepší než dnes. Pokud jde o výdrž, ta má pak být 5násobná. A aby toho nebylo málo, celý proces má být i velmi levný, dle společnosti totiž používají proces, kterými se aplikují např. antireflexní vrstvy na sklo.
 
Zatímco na praktické nasazení u akumulátorů se ještě čeká, společnost své technologie už nyní používá při výrobě superkapacitorů. Ty jsou také jedním z úložišť energie, které ale nejsou přímo konkurencí akumulátorům (pracují na jiných principech s jinými vlastnostmi - rychlé nabíjení a vyšší životnost, ale nižší hustota).
 
Dále tvrdí, že se tato technologie dá využít u různých typů akumulátorů, NMC i třeba na těch s křemíkovými elektrodami (lithium-silicon) nebo na bázi síry (lithium-sulfur). Výše uvedené parametry zní až podezřele dobře a dá se očekávat, že praktická vylepšení při komerčním nasazení nebudou až tak výrazná, jak je slibováno. Ale i kdyby se splnila jen pětina toho, co Nawa slibuje, šlo by o nemalý pokrok. Prozatím má Nawa domluvenou spolupráci s výrobcem akumulátorů Saft, jenž má dodávat akumulátory francouzským automobilkám PSA a Renault. Tak uvidíme, co z toho bude.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Tesla je popáté v zisku, téměř k tomu nepotřebovala emisní kredity Tesla je popáté v zisku, téměř k tomu nepotřebovala emisní kredity
Automobilce Tesla se daří a Elon Musk si může mnout ruce. Firma má za sebou už 5. ziskové čtvrtletí v řadě za sebou. Tentokrát by ke kladným číslům téměř nepotřebovala ani prodej emisních kreditů.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
HP uvedlo 8 nových monitorů včetně 27" 4K verze Z27xs G3 pro grafiky HP uvedlo 8 nových monitorů včetně 27" 4K verze Z27xs G3 pro grafiky
Na Adobe MAX 2020 prezentovalo HP 8 nových monitorů, mezi kterými byly i ty určené pro grafiky. Vrcholem mezi nově představenými novinkami je HP Z27xs G3 DreamColor s rozlišením 4K a rozhraním USB-C.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Výkon Radeonu RX 6800 XT v 3DMarku už udávají čtyři zdroje, jak si vede? Výkon Radeonu RX 6800 XT v 3DMarku už udávají čtyři zdroje, jak si vede?
Radeon RX 6800 XT by se měl stát novým herním králem firmy AMD, pokud jde o karty s ještě rozumnou cenou, neboť nad ním bude ještě výkonnější verze. Nyní se už postupně ukazuje, jaký výkon lze čekat dle 3DMarku. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
AMD Ryzen 5 5600X je nyní nejrychlejší v jednovláknových testech Passmarku AMD Ryzen 5 5600X je nyní nejrychlejší v jednovláknových testech Passmarku
Test Passmark nás letos na jaře zaujal především tím, jak změnil váhu AVX 512 v jednovláknových testech. Mnozí za tím viděli snahu nadržovat Intelu. Jenomže nyní už ani to nepomohlo k jejich prvnímu místu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
RTX 3070 Ti se znovu objevuje: 7424 CUDA jader RTX 3070 Ti se znovu objevuje: 7424 CUDA jader
NVIDIA možná musela nebo přímo sama se rozhodla zrušit nástup lepších verzí RTX 3080 a RTX 3070 s většími kapacitami paměti, ale znovu se nám tu objevuje zajímavá karta v podobě RTX 3070 Ti. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů