Vědci dokončili "ventilátor" pro chlazení čipů využívající iontový vítr

Vědci dokončili "ventilátor" pro chlazení čipů využívající iontový vítr
, , aktualita
Absolventi Purdue University s podporou US National Science Foundation (NSF) dokončili práce na tzv. nehybném ventilátoru, které trvaly celkem šest let. Toto zařízení, jež se dá aplikovat na klasické čipy, má produkovat 3x více průtoku vzduchu...
K oblíbeným
reklama
Absolventi Purdue University s podporou US National Science Foundation (NSF) dokončili práce na tzv. nehybném ventilátoru, které trvaly celkem šest let. Toto zařízení, jež se dá aplikovat na klasické čipy, má produkovat 3x více průtoku vzduchu než konvenční ventilátor se stejnou rozlohou a zabírá celkově jen jednu čtvrtinu místa.Využívá se zde iontového větru, který jsme zmiňovali již v článku o technologiích počítačového chlazení, i když v tomto případě se jedná o trochu odlišnou realizaci. Zařízení dostalo název RSD5 a skládá se z řad vodičů s přivedeným napětím generujících malá plazmová pole. Tyto drátky pak leží uvnitř nenabitých půlválců, které je částečně obklopují. Díky intezivnímu elektrickému poli pak ionty tlačí neutrální molekuly pryč od drátků, čímž se tvoří iontový vítr. Tato technologie prý může ochladit 25W čip chladičem, jenž je menší než 1 centimetr krychlový a nyní se bude pracovat na vytvoření čipů, které se budou chladit už zcela samy. K tomu by se již mohly použít ve zmíněném článku popisované mikrokanálky, jimiž bude díky stejnému principu proudit iontový vítr.

Za vším stojí Dan Schlitz a Vishal Singhal, kteří nyní působí v Thorrn Micro Technologies. Dle Singhala se jedná o průlom v chlazení elektroniky a počítačů, s nímž se dá v poslední době srovnat snad jen příchod heatpipe.

Zdroj: IT News
reklama
Nejnovější články
NordicTrack znemožnil zákazníkům instalovat si aplikace na běžecké pásy NordicTrack znemožnil zákazníkům instalovat si aplikace na běžecké pásy
Začali prodávat zákazníkům chytré běžecké pásy za tisíce dolarů, ale ti si na ně začali instalovat aplikace dle libosti. Reakce firmy NordicTrack nebyla zrovna přívětivá, na řadu přišla aktualizace, která to zákazníkům znemožnila. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Hrozba zavlečení cizích organismů na Zemi je dle výzkumníků reálná Hrozba zavlečení cizích organismů na Zemi je dle výzkumníků reálná
Nemusíme si představovat rovnou zuby, drápy a náramenní laserový kanón, ale spíše mikroorganismy, které není radno podceňovat. Těm se věnuje nová studie, která se týká "biologické invaze" z vesmíru. 
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
GeForce Lovelace mají být alespoň o 10 % dražší, bude to ale vůbec vadit? GeForce Lovelace mají být alespoň o 10 % dražší, bude to ale vůbec vadit?
Dle informací z čínského serveru MyDrivers chce NVIDIA zdražit karty v příští generaci zvané Ada Lovelace, čili půjde o GeForce RTX 4000. Je ale otázka, zda to vůbec bude vadit, respektive zda to bude znát na výsledných cenách.
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Sapphire GPRO X080 a X060: moderní Navi 20 jen pro těžbu Sapphire GPRO X080 a X060: moderní Navi 20 jen pro těžbu
Nyní už víme, že třetí vlna těžby kryptoměn na grafických kartách už nebude tak pomíjivá jako předchozí dvě, ačkoliv se to mohlo zdát ihned poté, co přišel pád během letošního května. Firmy tak nepřekvapivě reagují. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
TSMC svěří jiným firmám své méně výdělečné pokročilé technologie pouzdření TSMC svěří jiným firmám své méně výdělečné pokročilé technologie pouzdření
Společnost TSMC se dle Digitimes rozhodla oslovit jiné firmy a svěřit jim své technologie, které se řadí mezi CoWoS. Nejde však samozřejmě o všechny příslušné moderní způsoby pouzdření, kterými TSMC disponuje. 
Včera, aktualita, Jan Vítek