www.svethardware.cz
>
>

Vědci objevili materiál supravodivý při pokojové teplotě, ale ještě mu nerozumí

Vědci objevili materiál supravodivý při pokojové teplotě, ale ještě mu nerozumí
, , aktualita
V časopisu Nature se objevila práce popisující objev materiálu, který je supravodivý při teplotě kolem 15 stupňů Celsia, kterou bychom asi v pokoji mít nechtěli, ale není žádný problém jí dosáhnout. 
K oblíbeným
reklama
Obvykle se totiž supravodivosti dosahuje při extrémně nízkých teplotách a objev materiálu, který bude mít takovou vlastnost při teplotách, v nichž se cítíme komfortně, lze označit za jeden ze Svatých grálů současné fyziky. Takže byl objeven, jak se píše v časopise Nature
 
diamantová kovadlina
 
Jak dobře víme, supravodivý materiál dokáže vést elektrický proud zcela beze ztrát, jež označujeme za odpor. Elektrony v něm tvoří Cooperovy páry, jak popisuje například tento článek. Využití takových vodičů můžeme nalézt třeba v supravodivých magnetech, které na rozdíl od klasických elektromagnetů není třeba napájet, neboť proud se z uzavřeného obvodu díky nulovému odporu neztratí. Dnes už se supravodivé magnety pochopitelně využívají, ovšem vyžadují chlazení na teplotu alespoň kolem 4 Kelvinů, čili velice blízko k absolutní nule. Čili na novém objevu je nejdůležitější právě supravodivost při 15 °C. 
 
Tým vědců si v tomto případě vzal na pomoc prvky síry a uhlíku a s využitím vodíku vytvořil sulfan (H2S) a metan (CH4). Tyto sloučeniny pak umístil na hroty diamantové kovadliny a vytvořil extrémní tlak kolem 270 gigapascalů, což je asi 3/4 hodnota tlaku nacházejícího se v zemském jádře. Poté byl na stlačený materiál namířen laser, který po celé hodiny působil na vazby síry. 
 
Problém je ten, že sami autoři nevědí, co vlastně tímto způsobem vytvořili, neboť diamantová kovadlina jim brání v použití rentgenu či jiných metod pro zjištění složení a rovněž nepomáhá to, že vzorek se při vyšších tlacích fyzicky zmenšuje. A je tu i další očividný problém, a to onen vysoký tlak. Supravodivost sice pozorovali už od tlaku 140 gigapascalů, ale i to je pochopitelně extrémní hodnota. Je tu ale naděje, že materiál bude možné chemicky upravit tak, aby si zachoval své vlastnosti i při mnohem nižším tlaku. 
 
Zdroj: Nature


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Xbox Game Bar pro Windows 10 nyní ukáže, které aplikace zpomalují systém Xbox Game Bar pro Windows 10 nyní ukáže, které aplikace zpomalují systém
Microsoft dnes vydal nový widget pro Xbox Game Bar, který zobrazuje procesy využívající CPU, GPU a RAM. Uživatel může snadno ukončit ostatní aplikace bez opouštění hry. Další funkce potom prozradí, zda je počítač připraven na DirectX 12 Ultimate.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Google přichází se službou VPN v balíku Google One Google přichází se službou VPN v balíku Google One
Společnost Google přichází s novou službou pro své zákazníky. V rámci nejvyšší verze svého balíčku Google One zpřístupňuje uživatelům službu VPN pro zařízení s Androidem. Služba ale nebude dostupná všude.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Finanční výsledky Applu: daří se, ale iPhony a Čína dělají potíže Finanční výsledky Applu: daří se, ale iPhony a Čína dělají potíže
Společnost Apple zveřejnila své finanční výsledky. Nebyly sice zrovna špatné, ale bylo zde několik závažných propadů. Vrásky na čele způsobila především Čína, ale moc radosti nebylo ani z prodejů iPhonů.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Spotify má 320 milionů aktivních uživatelů, o 29 % více než před rokem Spotify má 320 milionů aktivních uživatelů, o 29 % více než před rokem
Streamovací služba Spotify může částečně slavit. Počet posluchačů se mezi ročně opět výrazně zvýšil, a to o 29 % na nynějších 320 milionů lidí. Bohužel ohledně ziskovosti to už není tak moc slavné.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Intel Rocket Lake na Z590 proti Comet Lake, jak si vede? Intel Rocket Lake na Z590 proti Comet Lake, jak si vede?
Na světlo světa se dostaly testy nového osmijádrového procesoru generace Intel Rocket Lake-S, takže my si můžeme výsledky už srovnat s tím, co předvádí aktuální generace Comet Lake-S. Vypadá to na výrazné zvýšení výkonu na takt? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář