Vědci ovládají měkké roboty pomocí magnetického pole

Vědci ovládají měkké roboty pomocí magnetického pole
, , aktualita
Roboti se objevují v mnoha podobách. Pokud výzkumníci s projektem teprve začínají, jedná se často o jednoduchá robotická zařízení. Takoví jsou i měkcí roboti, kteří se zvládnou pohybovat s pomocí magnetického pole.
K oblíbeným
reklama
Vývoj v oblastech měkké robotiky se stále posouvá kupředu. Měkké robotické komponenty mohou být v konečném důsledku použity například při výrobě umělých svalů na nejrůznější humanoidní a i zvířecí roboty. Už dříve jsme se zmínili o tom, že Švýcaři pracují na svých měkkých robotických svalech. Do oblasti měkké robotiky můžou ale spadat i velmi malí a jednoduší roboti. Takoví jsou drobní roboti, které vyvíjí tým z North Carolina State University.

Měkcí roboti mají většinou velmi jednoduché pohyby. Výzkumníci z univerzity chtějí právě toto změnit a dát svým robotům možnost o něco složitějších pohybů, chtějí ale zachovat jednoduchou strukturu robota. Vymysleli totiž technologii, která využívá magnetického pole k tomu, aby řídila roboty.
Tři typy měkkých robotických zařízení


Vědci museli pokrýt své roboty speciální polymerní fólií, která je naplněná kovovými mikročásticemi uspořádanými do tenkých paralelních řetězců. Nikoliv Magneto z X-Menů, ale magnetické pole následně umožňuje jednoduché roboty přes řetězce dálkově ovládat, zařízení mohou být stále relativně jednoduchá, jsou už ale schopná vytvářet i složitější pohyby.

Tým výzkumníků vyrobit hned tři typy robotů, kteří tuto technologii využívají. Každý z těchto malých robotů je určen k něčemu jinému. Vědci stvořili robota schopného zvedat předměty, dále proužek, který se může skládat do tvaru harmoniky a následně zase roztahovat a zjednodušeně napodobuje chování svalu. Poslední jednoduchý robot je dutý a stočený do kolečka a zvládne se zmáčknout. Zvedací zařízení je schopné vynést až padesátinásobek své vlastní hmotnosti, což by se při vytváření složitějších robotů mohlo hodit.

Roboti jsou však teprve na začátku své cesty, aby mohli být užiteční v praktickém životě, bude to stát vědce ještě mnoho práce. Také je třeba v praxi vyřešit problém s nutností magnetického pole. V budoucnu by se podobná zařízení z měkké robotiky mohla hodit při výrobě robotů s umělými svaly či při vytváření pokročilých protéz nebo implantátů a mnoha dalších pohyblivých struktur.

Zdroj: engadget.com
reklama
Nejnovější články
AMD Renoir: nová APU už v lednu? AMD Renoir: nová APU už v lednu?
Můžeme být velice zvědaví na to, v jakém světle se ukáže příští generace APU od společnosti AMD. Očekáváme totiž už přechod na 7nm výrobní technologii a snad už i podstatný nárůst výkonu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Gigabyte Aorus RGB: více megahertz i LED Gigabyte Aorus RGB: více megahertz i LED
Společnost Gigabyte pod značkou Aorus připravila novou sadu pamětí RAM, a to v rámci řady Aorus RGB Memory. Jedná se o sadu s kapacitou 16 GB a možností dokoupit dvě svící atrapy navíc. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Intel NUC 10 dorazí s až šestijádrovými procesory Comet Lake-U Intel NUC 10 dorazí s až šestijádrovými procesory Comet Lake-U
Nedávno jsme se dozvěděli o tom, že Intel brzy vypustí ze své nabídky NUC Crimson Canyon s nepovedeným 10nm procesorem. Jako náhrada přijdou NUC 10 vybavené procesory Comet Lake-U, čili opět 14nm čipy. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Anthem Icetide: probíhá veřejný test první nové sezónní události Anthem Icetide: probíhá veřejný test první nové sezónní události
Anthem bylo další zklamání v podání studia BioWare, které namísto živoucího světa plného zábavy dodalo nedodělanou hru, jejíž vývoj ztratil směr. V září jsme se ale dozvěděli, že Anthem čekají zásadní změny. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
BIOS desky MSI Creator TRX40 ukazuje nové možnosti taktování Threadripperů BIOS desky MSI Creator TRX40 ukazuje nové možnosti taktování Threadripperů
Procesory Ryzen Threadripper se začnou prodávat až ke konci tohoto měsíce, kdy přijde na trh také nový Ryzen 9 3950X. Tyto procesory tak můžeme zatím zkoumat jen z teoretického hlediska, nicméně jsou tu i desky. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře